Lakáspiaci prognózis (GKI-Wallis)

Az idei esztendő első negyedévében a lakáspiacon nem volt számottevő árnövekedés. A tendencia folytatódik, aminek eredményeként az elkövetkező 12 hónapban országosan a használt és új lakások területén 6, illetve 7%-os emelkedés várható. Az irodapiacon és az üzlethelyiségeknél továbbra is a túlkínálat dominál, az építési telkek viszont változatlanul jó hozamot jelentenek befektetőiknek: e szegmensben az eddigi 4-8% után további átlag 12,5%-os drágulásra lehet számítani. – derül ki a GKI Gazdaságkutató Rt. és a Wallis Ingatlan Rt. napokban közzétett, legfrissebb közös ingatlanpiaci felméréséből

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A 2002. év első negyedévében az ingatlanpiaci index – figyelembe véve az elmúlt év utolsó három hónapjának –16,6-os, és a jelenlegi –23,1 értékét -- további csökkenése látható. Ez a csökkenés azonban – a piacot elemző szakemberek szerint – az egyes ingatlan részterületeken eltérő erősségű. Jelentős romlás tapasztalható a lakásszegmensben, miközben az iroda- és üzlethelyiség-piacot változatlanul a túlkínálat jellemzi, míg a raktárpiacon mérsékelt javulás érezhető. A konkrét részterületeket nézve az ingatlanforgalmazók, -fejlesztők adatai alapján a lakáspiac az, ahol az eredmény a várakozások ellenére elmaradt. Áprilisra-májusra nemcsak a kedvezményes hitelek hatására az év elején felélénkült kereslet hagyott alább, hanem a látványosan megnőtt vásárlói érdeklődés sem realizálódott: a használt és új lakások esetében is csak minimális mértékben nőtt a megkötött adás-vételek száma. Ennek okát az ingatlanszakemberek abban látják, hogy bár nagy a lakosság érdeklődése a kedvezményes kölcsönök iránt, széles körű felvételüket gátolják a (még hosszabb futamidő esetén is) magas havi törlesztő részletek, melyet csak kevesen tudnak felvállalni. Mindennek eredményeként a lakáspiacon összességében jelenleg a túlkínálat jellemző, s ennek mérséklődése az elkövetkező egy évben sem várható.

A forgalom lassulása az újonnan épített lakóingatlanok esetében elsősorban a lakóparkok iránti kereslet csökkenésében mérhető. Ennek oka, hogy az új lakást kereső fiatal családok mérlegelésében egyre inkább a praktikus szempontok (munkahely, szórakozási központok gyors elérhetősége stb.), valamint a lakás fenntartási költségének a redukálása került előtérbe, ily módon elsősorban a belvárosi lakáslehetőségeket keresik. A lakások ára az év első három hónapjában a használtak esetében mindössze 2, az újaké pedig 4%-kal emelkedett. A növekedés mértéke az elkövetkező 10-12 hónapban sem haladja meg a 6, illetve 7% körüli szintet. A fővárosban az átlag újlakás-négyzetméterárak 2002. első negyedévében 220-380 ezer forint között mozogtak, ugyanakkor csökkent valamelyest a budai és pesti oldal, valamint a belső és külsőbb kerületek közötti négyzetméterár-különbség. A használt lakások piacán több fővárosi kerületben megállt az árnövekedés, néhányban pedig csak mérsékelten emelkedtek a négyzetméterárak, amelyek jelenleg 160-300 ezer forint között szóródnak.
A felmérés során megkérdezett ingatlanos szakemberek a vizsgált időszakban a korábbi hónapoknál jelentősebb ún. inputár-emelkedést jeleztek. Ez azzal magyarázható, hogy az építőanyag és egyéb költségek általában februárban-márciusban nőnek néhány százalékkal. Idén év elején a munkaerő 6-7%-os növekedése mellett az építési telkek drágultak számottevően, átlag 4-8%-kal, míg a projektmenedzseri díjak 5, a többi meghatározó inputtényező díja 2-4%-kal emelkedett a korábbihoz képest. Ennél jóval nagyobb emelkedés várható ezen a területen az elkövetkező egy évben: az építési telkek esetében további átlag 12,5, a munkaerőköltségek 9-12%-os drágulására lehet számítani, az építési-szerelési tevékenység ára 10, a tervezési díjak pedig várhatóan 8%-kal nőnek.

Az iroda- és üzlethelyiség-piacon az első negyedévben változatlanul a túlkínálat dominált, és rövid távon a szakemberek továbbra sem várnak jelentősebb elmozdulást. Ez azt is jelenti, hogy a korszerű új területek bővülésével például az irodák esetében nőnek a minőségi elvárások a bérlők részéről, melynek eredményeként a lakásokból kialakított helyiségek többsége kiadhatatlanná válik, és csökken a másodosztályúak iránti kereslet is.
A raktárak, üzemcsarnokok esetében – a néhány területi csekély túlkínálat ellenére -- az elmúlt év végén és jelenleg is kiegyenlített a kereslet-kínálat, és ez az egyensúlyi viszony az elkövetkező hónapokban fennmarad. A régi építésű hasonló létesítmények piacán 3, az újonnan átadottak esetében pedig 5-6,5%-os bérletidíj-emelkedést várnak az elemzők.

Az ingatlanpiacot érintő makrogazdasági folyamatok
Az év első három hónapjában az elemzők szerint a magyar gazdaság a dekonjunktúra mélypontján volt. Ez az állapot egyrészt a hazai export fő piacát jelentő Uniónak a lassuló növekedésével, másrészt a forint rendkívül erős reálfelértékelődésével, valamint a bérköltségek gyorsütemű emelkedésével magyarázható. Mindez együttesen kedvezőtlenül hatott az exportlehetőségekre, s ezen belül különösen az ipar teljesítményére. Míg az ipari termelés ezen idő alatt 0,2%-kal magasabb volt, mint egy évvel korábban, a belföldi értékesítés ugyanakkor 2,3%-kal esett vissza, az export pedig mindössze 0,6%-kal emelkedett. Az építőiparban az elmúlt évben elindult élénkülés folytatódott: a termelés volumene 20,5%-kal volt nagyobb, a szerződésállomány azonban 3,8%-kal elmaradt a tavalyinál. A kiskereskedelmi forgalom az egy évvel korábbihoz képest 12,1%-kal nőtt: ezen belül a legnagyobb mértékben, 33,9%-kal a gépjármű-kereskedelem emelkedett. Az infláció mérséklődése idén folytatódott, azonban a termelői árak több meghatározó ágazatban csökkentek. A mezőgazdaságban például 7,8, az iparban 2,2%-kal voltak alacsonyabbak mint tavaly ilyenkor. Az ipar belföldi értékesítési árai 1,3%-kal (ezen belül az építőipariak 5%-kal) nőttek, az exportárak viszont 4,9%-kal estek vissza. Az év első negyedévében a fogyasztói árak 6,2%-kal emelkedtek, a bruttó átlagkereset 19,2 (a versenyszférában 13,8, a költségvetésiben pedig 32,4%-kal), míg a nettó 18,6%-kal volt magasabb mint egy éve. Mindennek eredményeként a GKI felmérése szerint az üzleti szféra várakozásai az idei év januári-márciusi javulása után áprilisra romlottak.

Véleményvezér

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.
Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta 

Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.
Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.
A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben

A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben 

A budapesti főpolgármester megdicsőült Strasbourgban.
A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte 

Első helyen az ipari termelői árak drágulásában.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo