Lakásbérleti piac a fővárosban

Míg négy-öt éve élénk mozgás jellemezte a főváros lakásbérleti piacát, napjainkra a kereslet lényegesen alábbhagyott. A kínálat ugyan minden lakáskategóriában bőséges, a jelentősen lecsökkent bérlői érdeklődés jelenleg azonban többnyire az olcsóbb díjú lakóingatlanok felé irányul.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!


Az elmúlt évtized második felében jó üzletet jelentett a tulajdonosoknak lakásaik bérbeadása. Ekkortájt számos, nálunk megtelepedő külföldi cég keresett ugyanis a magyar fővárosban és környékén vezető beosztású alkalmazottainak hosszabb távra bérelhető társasházi lakást, cégének irodaként használható zöldövezeti villát, nívósabb családi házat. Ugyanakkor a belső kerületi garzonok, panel lakóingatlanok iránti érdeklődés is élénk volt: ez utóbbi, olcsóbb kategóriájú bérlemények a fővárosban tanuló diákoknak, fiatal családoknak jelentettek néhány éve szóló lakhatási megoldást. A folyamatosan erős keresletet kihasználva ezekben az években mind többen vásároltak bérbeadás céljára nívósan felújított lakást elsősorban Budapest belső kerületeinek üzleti negyedei szomszédságában, a budai területeken -- majd a fővárosi bérleti piac szűkülésével az agglomerációban, elsősorban is Budaörsön – pedig új vagy néhány éve épült igényes ingatlant.

A bérlői igények ezekben az években éppúgy széles skálán mozogtak, mint a bérleti díjak. A jelentős világcégek és vezető munkatársai főleg a rózsadombi, szabadság-hegyi luxus rezidenciákat részesítették előnyben, melyekért gyakran az egymillió forint fölötti havi díjat (plusz rezsit) is megfizették. Ezen ingatlanok esetében elvárás volt, hogy új, önálló, panorámás, és minimum 300-500 négyzetméter alapterületű legyen, s tágas, rendezett kertje lehetőleg rendelkezzen belső uszodával. Valamivel szerényebb igényekkel jelentkezett egy szintén külföldi (üzletembereket, külföldi cégek alkalmazottait kitevő) bérlői kör, amely amellett, hogy szívesen választotta a főváros XII. területei mellett a II/A, III. és XI. kerületeinek zöldövezeti részeit, már nem feltétlenül igényelte a belső uszodát, és számukra a lakóépület különállósága sem volt a legfőbb szempont. A nagy kert, csend és zöldövezet, a nívós belső házkialakítás, valamint az otthon megszokott kényelemhez szükséges szolgáltatások megléte azonban ebben az esetben is döntő volt, miként sokat nyomott a latban ezen bérlői rétegnél is a ház, lakás jó beosztása, nagy lakásban a legalább két hálószobánkénti külön fürdőszoba, valamint az, hogy vendégeik, üzleti partnereik fogadására, elszállásolására is legyen lehetőség. Ez utóbbi lakóingatlanok havi bérleti díja rezsi nélkül 500 ezer és 1 millió forint között, míg a hasonlóan kiemelt zöldövezeti területeken lévő, 8-10 éve épült házaké, társasházi lakásoké már ennél alacsonyabb sávban, 200-500 ezer forint között mozgott.
A hazai bérlők – legyen szó családról, diákról vagy egyedülálló polgárról – többsége már ekkor is hajlandó volt az alacsonyabb bérleti díj ellenében kompromisszumot kötni: a fő szempont albérlet vagy lakásbérlet keresésekor a munkahelytől, gyermekek esetén az iskolától való távolság, a lakás, lakásrész állapota, rezsiköltsége és nem utolsósorban a havi bérleti díj összege jelentette. Ebben a bérlői csoportban, illetve bérelhető ingatlankörben nagy szóródás volt tapasztalható: helytől, ingatlantípustól, minőségtől és mérettől függően 25 és 150 ezer forint között szóródtak a havi bérleti díjak, ami mellett még fizetni kellett a lakás rezsijét is.

Az elmúlt évtized végéig pezsgő hazai lakásbérleti piac mára jórészt lecsendesedett, aminek az ingatlanforgalmazó szakemberek szerint részint az az oka, hogy a nálunk letelepedett kinti cégek többnyire telephelyvásárlással, vagy hosszú távra szóló nívós iroda bérlésével, valamint magyar menedzsergárda alkalmazásával (akik saját otthonukban laknak) megoldották ezt a problémát, másrészt a hazai diákok, családok számára a kedvező kamatú hitellehetőséggel kedvezőbb a lakásvásárlás, mint a bérlés. Mindez napjainkra jelentősen visszavetette a megkötött bérletek számát, s bár a lakásukat kiadni szándékozók nehezen akarnak a magas díjakból engedni, egy-két éve lassan szembesülnek azzal, hogy a gyér kereslet miatt nem, vagy csak hosszú hónapok múlva talál bérlőre tulajdonuk. Ennek eredménye, hogy az utóbbi egy-két évben mind több, korábban bérbeadásra szánt ingatlan kerül eladásra úgy a fővárosban, mint az agglomerációban.

Ha a jelenlegi konkrét bérleti díjakat nézzük, a forgalmazók szerint bár a belvárosban és a budai részeken is sok lakóingatlant kínálnak bérbeadásra, érdeklődő szinte csak 80 ezer forint havi díj alatti lakásokra akad. A leendő bérlők átlagban többnyire 35-50 ezer forintos havi díjú bérleményt keresnek, és az olcsóbb árért hajlandók akár néhány kerülettel távolabb utazni, vagy akár panelt is elfogadni. A jelenlegi kínálati palettán találni számos kiadó lakást a II., XII. kerületekben 200-300 ezer forint plusz rezsi havi díjért, valamint a XI. kerület sasadi és Bartók Béla úti részein 100-130 ezer forintért, kereslet azonban itt is elsősorban a kétszobás, 40-60 ezer forintos havi díjú panellakásokra koncentrálódik. A korábban a bérlők által szintén kedvelt Budaörsön mára hasonlóan alakult a piac: átlag 40-50%-ot estek vissza a 3-4 évvel ezelőttihez képest a díjak, és a kereslet is megtorpant. Amíg például az Aradi utcai nívós sorlakásokat korábban havi 1000-3400 dollárért (külföldieknek) bérbe lehetett adni, jelenleg átlag havi 600-700 dollárért is alig találni bérlőt. E részpiacról itt is elmondható, hogy az 40 és maximum havi 100 ezer forint az a bérleti díjú lakóingatlan, melyre még van bérlői kereslet, de gyakran ezeket is hónapokig hirdetik tulajdonosaik.

Mindemellett találni a jelenlegi bőséges kínálatban őrmezei, 75 négyzetméteres, 2 és fél szobás bútorozott lakást havi 75 ezer, belvárosi kétszobásat már 50 ezer, II. kerületi kétszobásat 70 ezer, valamint panorámás I. kerületi, 115 négyzetmétereset mindössze havi 120 ezer forintért. De a Pasaréten is mindössze 110 ezer forintba kerül egy nívós háromszobás lakás havi bérleti díja, és a zuglói diplomatanegyedben közelmúltban átadott, új, nagyméretű társasházi lakásért (ingyenes gépkocsiparkoló-használattal együtt) is csak havi 100 ezer forintot kér tulajdonosa, míg egy, a városközpontban fekvő garzont már havi 25 ezer, egy körúti felújított kétszobásat pedig 32 ezer forintért hosszabb távra bérbe lehet venni.

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo