Kúszik felénk a válság?

Meredeken lassul 2012-ben a szélesebb értelemben vett közép- és kelet-európai térség gazdasági növekedése az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank idei harmadik jelentése alapján. A pénzintézet előrejelzése szerint ugyanis folyamatosan terjednek kelet felé az euróövezeti adósságválság átszűrődő hatásai. Magyarországon ez év egészére a májusi 1,0 százalékos visszaesés helyett már 1,3 százalékos mínuszt jósol az EBRD, és rontotta a jövő évi magyar növekedési előrejelzését is.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) szerdán, Londonban ismertetett átfogó előrejelzésében a térség több országában, köztük Magyarországon is ez évre recesszióval számol, s az országcsoport egészében a tavalyi 4,6 százalék után mindössze 2,7 százalékos átlagos gazdasági növekedésre számít. Ez jelentősen rontott prognózis, ugyanis a bank előző, májusban összeállított előrejelzésében még 3,1 százalékkal kalkulált. Az EBRD közgazdászai jövőre már csak 3,2 százalékig visszagyorsuló növekedést várnak a májusi jelentésben valószínűsített 3,7 százalék helyett.


Az EBRD székháza Londonban
Kép: flickr

A szélesebb régión belül a közép-európai és a balti gazdaságokban ennél gyengébb növekedés várható: a tavalyi 3,5 százalékos átlag után az idén 1,7, jövőre pedig 1,9 százalék. Ugyanakkor az erre a térségre szóló mostani előrejelzés 0,1 százalékponttal jobb a májusinál, viszont a 2013-ra vonatkozó prognózist a pénzintézet jelentősen rontotta, mivel az előző előrejelzés még 2,3 százalékos jövő évi növekedésről szólt.

Magyar kilátások

Magyarországon az EBRD ez év egészére a májusi 1,0 százalékos visszaesés helyett már 1,3 százalékos idei GDP-mínuszt jósol, és rontotta a jövő évi növekedési előrejelzését is: a májusi 0,7 százalék helyett a magyar gazdaság teljesítménye 0,4 százalékkal növekedhet.

A pénzintézet szerint az általa várt idei magyarországi recesszió fő tényezője továbbra is a hazai fogyasztás zsugorodása. Emellett visszahúzó erővel hat a növekedésre a jórészt külföldi tulajdonú bankrendszerben zajló mérlegalkalmazkodási - vagyis hitelforrás-csökkentő tőkeleépítési - folyamat is. Az EBRD szerint „nem javította a bankszektorbeli hangulatot" az újonnan bevezetett tranzakciós illeték sem, amely tovább növeli a bankrendszer eddig is magas adóterheit. Az EU-nak beterjesztett új konvergenciaprogram hangsúlyozza a költségvetési fenntarthatóság helyreállítása melletti elkötelezettséget, és az IMF/EU-tárgyalások elkezdése is erősítheti azokat a várakozásokat, hogy az ország költségvetési és külső sebezhetőségeit sikerül kezelni. Az EBRD szerint azonban több olyan adóügyi és szabályozási kérdés is van, amelyek komoly mértékben nehezíteni fogják a tárgyalások gyors befejezését.

Felbomló valutaunió?
A Capital Economics nagy londoni gazdasági-pénzügyi elemzőcég legutóbbi átfogó európai prognózisa szerint a következő két évre várt részleges eurófelbomlás következményeként folyamatos recesszió lesz a valutaunióban, az euróövezet GDP-értéke az idén átlagosan 1,0, jövőre 2,5 százalékkal csökken. A ház jelenleg érvényes központi előrejelzési forgatókönyve az, hogy Görögország még az év vége előtt távozik a valutaunióból, és jövőre valószínűleg követi őt Portugália, sőt esetleg Írország is.

Euróövezeti forgatókönyvek

A szerdai EBRD-jelentés több forgatókönyvet is tartalmaz az euróövezeti gazdaság várható teljesítményére. Az alapeseti forgatókönyve szerint a valutaunió összesített hazai összterméke az idén átlagosan 0,3 százalékkal visszaesik, jövőre pedig stagnál. A borúlátó forgatókönyv megvalósulása esetén az euróövezet GDP-értéke 2012 egészében 1 százalékkal, 2013-ban már 2 százalékkal csökken. A derűlátó szcenárió viszont idei stagnálást és 1 százalékos jövő évi növekedést tartalmaz.

Bábuk a sakktáblán

Orbán Viktor konzultált a Fidelitasszal
Kép: MTI
Orbán Viktor miniszterelnök, a Fidesz elnöke a párt ifjúsági társszervezete, a Fidelitas vezetőivel és tagjaival folytatott keddi budapesti megbeszélésén azt mondta: Közép- és Nyugat-Európa ma teljesen ellentétes pályán mozog, és „Európa jövője, ha a dolgok így mennek tovább, Közép-Európában van”. Orbán hozzátette: úgy látja, hogy Európa déli és részben nyugati része gazdasági értelemben hanyatló pályán van, míg ezzel szemben Közép-Európa országai nem adósodtak el, a pénzügyeik nem csúsztak ki a kezükből, és a gazdaságpolitikát is ők szabják meg. „A bábuk úgy vannak felrakva a sakktáblára, hogy Közép-Európa előtt egy nagy emelkedő pálya, Nyugat-Európa számára pedig egy vészesen hanyatló pálya rajzolódik ki” – fogalmazott a miniszterelnök.

Véleményvezér

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo