- magyar állampolgárság
- állandó magyarországi lakóhely
- bankszámlára érkező jövedelem
A legtöbb bank csak európai, jellemzően uniós országokból származó jövedelmet fogad el – de ezen belül is eltérő az elfogadható országok listája. Az OTP például már nemcsak az EU tagállamaiból, hanem az Egyesült Királyság, Svájc, Norvégia, Liechtenstein és Izland irányából érkező kereseteket is figyelembe veszi. Az MBH Bank ennél is szélesebb kört vizsgál, és minden MNB által jegyzett devizában érkező jövedelmet elfogadhatónak tekint.
“A külföldi jövedelemmel rendelkező igénylők hitelbírálatánál a hazai pénzintézetek eltérő gyakorlatot alkalmaznak. Egyes bankok kockázatkezelési megfontolásból nem veszik figyelembe a teljes jövedelmet a hitelképesség megítélésekor. Előfordul, hogy a jövedelem csupán 70-90 százalékával számolnak a hitelbírálat során” – emelte ki Korponai Levente, a money.hu vezetője.
A JTM (jövedelemarányos törlesztőrészlet-mutató) szabályozása szerint 600 ezer forint alatti jövedelemnél a törlesztőrészlet nem haladhatja meg a jövedelem 50 százalékát, afölött pedig legfeljebb 60 százalék lehet – ezt a külföldi jövedelmeknél is alkalmazzák.
A különböző pénzintézetek eltérő követelményeket támaszthatnak, ezért érdemes lesz több bank ajánlatát is összehasonlítani. Egyes pénzintézetek már legalább 3 hónapos, nem próbaidős, határozatlan idejű külföldi munkaviszonyt fogadnak el, míg mások 6-9 hónapos munkaviszony igazolását várják el. A bankok többsége határozatlan idejű szerződést követel meg, azonban van olyan hitelintézet is, amely határozott idejű külföldi munkaviszonyt is elfogad, amennyiben a próbaidő lejárt, a munkaviszony legalább 3 hónapja fennáll, és a kérelem benyújtásakor még minimum 12 hónapra szól. További elvárás lehet, hogy a külföldi munkáltató rendelkezzen nyilvánosan elérhető honlappal.