Koronavírus-csapás: nagy pofont nemcsak a turizmusban dolgozók kaptak

A gazdaság koronavírus-járvány miatti tavaszi teljes leállása rengeteg ember munkahelyét szüntette meg. Bár a munkaerőpiaci statisztikák összetettsége és bonyolultsága nehezen lehetett pontosan felmérni az okozott károkat, a nemrég közzétett negyedéves adatok már tisztázzák a képet.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A koronavírus-járvány egyik következménye volt, hogy rengetegen váltak munkanélkülivé. A negatív gazdasági hatások főként a turizmust sújtották ugyan, ám mint az egy nemrég közzétett adatsorból kiderült, volt, ahol még annál is nagyobb pofont kaptak a dolgozó magyarok, mint a turizmusban. Csak talán - az ágazat mérete és fajsúlya miatt - kevésbé volt látványos és szem előtt a hatás.

Magyarországon a koronavírus-járvány márciusban bukkant fel, így annak negatív gazdasági hatásai és a korlátozások elsősorban a második negyedévet érintették. A második három hónapot felölelő adatokból világosan látszik, nem csak és kizárólag a turizmus volt az a terület, ahol sokan veszítették el a munkájukat. Igaz, az ágazat specifikussága miatt, az itt állásukat vesztők még új állásban sem nagyon bízhattak a járványügyi korlátozások miatt.

A szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás ágazatában a második negyedévben 21 600 munkanélkülit tartott nyilván a Központi Statisztikai Hivatal, ami az első negyedévinek több mint a duplája. Három hónap alatt 115 (!) százalékkal ugrott meg az érintettek száma, tavaly ilyenkorhoz képest pedig még csúnyábban fest a kép, mivel a növekedés mértéke 177 (!) százalékos.

A kép illusztráció (Fotó: MTI)

A korlátozások érzékenyen érinthette az adatok alapján a szállítás, raktározás ágazatot is: a második negyedévben regisztrált 8800 munkanélküli 101 százalékkal több az első negyedévinél és 156-tal haladja meg az előző év azonos időszaki szintet.

Ám nem ez volt az egyetlen ágazat, ahol drasztikus mértékben növekedett a munkanélküliek létszáma. Az adminisztratív és szolgáltatást támogató tevékenység területén 92 százalékos volt a megugrás mértéke. Az első negyedévi 4200 után 8100 munkanélküli volt. A dobogóról már lecsúszott, de méretét tekintve talán ez a legnagyobb érintett ágazat, a kereskedelem és gépjárműjavítás. Itt az első negyedévben még 19 400 munkanélkülit tartottak nyilván, ami a második negyedévre 32 400-ra ugrott. Ez 69 százalékos növekedés. Ennek hátterében a nagyobb gyárak helyett sokkal inkább a hozzájuk köthető, kisebb,  beszállítói rétegben okozhatott ilyen súlyos problémákat a koronavírus-járvány. Bár a turizmus kapta a nagy pofont, az ágazatok méretét tekintve talán még nagyobb hullámokat generálhatott a munkanélküliség szempontjából a kereskedelmi, gépjárműjavítói szektorban. Előző év azonos időszakához képest egyébként 114 százalékkal ugrott meg a munkanélküli-létszám.

Van, ahol még a járványban is csökkent a munkanélküliek száma

Bár zömében minden területen emelkedett az állás nélküliek száma Magyarországon a második negyedévben, akadt néhány olyan terület a statisztika alapján, ahol ellenkező folyamatok zajlódtak. Azt azonban fontos megjegyezni, hogy a csökkenésből nem következik egyenesen az, hogy el is tudtak helyezkedni az érintettek. Könnyen előfordulhat ugyanis, hogy családi, egészségügyi vagy egész egyszerűen a kilátástalan remények miatt voltak olyanok, akik kivonultak a munkaerőpiac aktív oldaláról (vagyis hivatalosan nem munkanélküli, és nem is dolgozik). Nem kerestek állást, vagy nem tudtak/akartak belátható időn belül elhelyezkedni. Ilyen esetben a statisztika őket az inaktívak közé sorolja.

Az adatok alapján a munkanélküliek száma az első negyedévhez képest a mezőgazdaság területén csökkent az egyik legnagyobb mértékben, 19 százalékkal. Ez nem független a munkaerőpiac szezonális lefutásától sem: ebben az időszakban ugyanis hagyományosan nagyobb élőmunkára van szükség a mezőgazdaságban, ami átmenetileg több embernek tud munkalehetőséget biztosítani. 8 százalékkal apadt a létszám a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása ágazatban is, 5-5 százalékos mérséklődés volt a járműgyártás és a közigazgatás, védelem, kötelező társadalombiztosítás területén is.

Mindezek mellett van azonban egy olyan terület, mely látszólag a legnagyobb munkaerőkeresletet támaszthatta. Vagy épp ellenkezőleg, a legtöbb munkanélküli itt vonult ki a piac aktív részéről. Az első negyedévhez képest a textília, ruházat, bőr és bőrtermék gyártása ágazatban 26 százalékkal 2800-ra mérséklődött a munkanélküliek száma. Igaz, ez egyszeri hatásnak tudható be, mivel előző év azonos időszakához mérten itt is jelentős, 96 százalékos növekedésről árulkodnak az adatok.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo