A Beszerzési Menedzser Index (BMI) júniusi értéke 54,5. Ez a felmérés elmúlt öt évében mért júniusi indexértékek átlaga feletti növekedést jelent. A BMI értéke 0,4 százalékponttal kisebb, mint előző hónapban, ami a feldolgozóipar lassuló ütemű fellendülését jelzi. Az évkezdeti visszaesés óta folyamatosan növekedést mutató index az év hátralévő időszakára is stabil növekedést ígér, bár a növekedés üteme már láthatóan elmarad a tavalyi szinttől. A június havi indexek értékei még nem jelzik a nyári szezon kezdetét, ami az előző évek tapasztalatai szerint a feldolgozóiparban csökkenő növekedést, stagnálást eredményezett. A várható szezonális hatást látszik előre jelezni az új rendelések indexének alakulása is, ami a megrendelések csökkenő ütemű növekedéséről számol be júniusban.
A termelési index (58,5) továbbra is növekedést jelez, a növekedés üteme meghaladja az előző havit. A termelési mennyiség két ágazat kivételével (nem fém ásványi termékek és a gépipar) mindenütt nőtt, melyek közül legjelentősebb a kohászat és fémfeldolgozás kibocsátásának növekedése.
A rendelési index értéke 57,0. Ez 3,0 százalékponttal alacsonyabb a májusi értéknél. Az öt hónapja folyamatosan tartó növekedés, bár csökkenő ütemben, de folytatódik. Az új rendelések júniusi indexének értéke közel azonos a korábbi öt év átlagával, ami várhatóan nem jelez jelentős eltérést a következő hónapra. Az index magas értékét leginkább a kohászat és fémfeldolgozás kiemelkedő eredménye (79,2) határozta meg. A beszerzési index értéke 57,5, ez növekedést mutat az előző hónaphoz képest (a júniusi érték 1,1 ponttal nagyobb). A várható nyári szezonális hatás gyengeségét sejteti, hogy a beszerzési index 6,0 százalékponttal haladja meg az előző öt év júniusi értékeinek átlagát, amit megerősít a termelési és rendelési index növekedése is.
A beszerzési árak indexe júniusban is növekedést jeleztek (51,0), bár az előző hónaphoz képest a növekedés üteme kisebb és az index értéke az idei év első félévének legalacsonyabb értéke. A szállítási átfutási idő indexe értéke 51,5, ami az átfutási idő csökkenésének mérséklődését jelzi az előző hónaphoz képest. A vásárolt készletek szintje növekedést mutat, az index értéke közel azonos a májusival (53,5). A késztermékkészlet index növekedést jelez, értéke 54,5. A májusi jelentős csökkenés után tapasztalható készletszint emelkedés a múlt havi magas rendelésállománnyal indokolható. Az import (54,2) és export (51,1), indexek növekedést mutatnak. Kedvezőtlen tendenciát jelez, hogy a külpiacról beszerzett mennyiség növekedési üteme - az május hónappal ellentétben - meghaladja az exportét. A foglalkoztatási index a májusi mélypont után az alkalmazotti létszám kisebb ütemű csökkenéséről számol be (48,5) júniusban. Ez annak köszönhető, hogy az élelmiszeripar, a fa-, papír- és nyomdaipar, valamint a kohászat és fémfeldolgozás iparág vállalatai többségükben a foglalkoztatottak számának növekedéséről számoltak be.
Az ágazati indexek júniusi értékei a nem fém ásványi termékek (45,0) és a gépipar (45,5) kivételével növekedést jeleznek. A kohászat és fémfeldolgozás iparágban áprilisban megfigyelt visszaesés után indult növekedés folytatódott, az ágazat júniusi BMI indexének értéke a legmagasabb (71,0). Ezt a múlt hónapban átlag alatt teljesítő fa-, papír- és nyomdaipar (61,0), az élelmiszer- és dohányipar (59,4) és a vegyipar (56,9) követik átlag feletti értékekkel. A textilipar (52,9) növekedése továbbra is elmarad az átlagostól.
A regionális BMI indexek az nyugat-dunántúli régió kivételével (47,5) minden esetben növekedést mutatnak. A legmagasabb index érték harmadik hónapja a Központi körzetet jellemzi (59,6), amit az Észak-magyarországi régió (59,4) indexe követ júniusban.
Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság
Az MLBKT felmérésének módszertana
A felmérés módszertanát az Egyesült Államok Nemzeti Beszerzési Társasága (National Association of Purchasing Management – NAPM) több mint hatvan évvel ezelőtt dolgozta ki. A beszerzési vezetők körében végzett felmérés a tapasztalatok szerint jó alapja a gazdasági konjunktúra vagy recesszió jelzésének, mivel a vállalatok először beszerzési döntéseikkel reagálnak a piaci környezet változásaira. Az Üzleti Jelentések 110 feldolgozóipari vállalat beszerzésért felelős vezetői körében végzett havi rendszerességű kérdőíves információgyűjtésen alapul. A vállalati minta összeállításakor az egyes ágazatok és régiók GDP-hez való hozzájárulását vettük figyelembe. A havi rendszerességű megkérdezéseket az MLBKT megbízásából a TNS MODUS Kft. végzi.
A vállalatok által adott válaszok az előző hónaphoz viszonyított változást jelzik. Az index kiszámítása a válaszok százalékos megoszlásán alapul: a pozitív (nőtt) válaszok százalékos arányához hozzáadjuk a változatlan válaszok felét. Az így kapott index 100%-os értéke azt jelzi, hogy valamennyi vállalat növekedésről, fellendülésről számolt be.
A Beszerzési Menedzser Index (BMI) egy összetett mutatószám, öt egyedi index súlyozott átlaga: új rendelések –0,3; termelési mennyiség –0,25; foglalkoztatás –0,2; szállítási átfutási idő –0,15; vásárolt készletek –0,1. A BMI 50% feletti értéke a feldolgozóipari tevékenységek fellendülése, 50% alatti értéke a recesszió irányába való elmozdulásra utal.