Konferencia a Phare pályázati alapjairól

A Phare-program pályázati alapjainak (grants) magyarországi felhasználásáról és a támogatási konstrukciókkal kapcsolatos gyakorlati kérdésekről tartott június 14-én konferenciát a Központi Pénzügyi és Szerződéskötő Egység (Central Finance and Contracts Unit, CFCU). A Phare-programok adminisztrációját, pályáztatását végző CFCU képviselői mellett az eseményen előadást tartottak az Európai Bizottság Magyarországi Delegációja, a Miniszterelnöki Hivatal, az FVM VÁTI Területfejlesztési Igazgatósága és az ír Shannon Development szakértői is.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A Phare programok mindeddig kevéssé ismert formájának, a pályázati alapoknak (grant schemes) áttekintését tűzte napirendjére az a szakmai konferencia, amelyet a támogatási projektekben részt vevő szerződéskötő hatóságok, közvetítő szervezetek, illetve a pályázatok elnyerésére jelentkező szervezetek képviselőinek szerveztek Budapesten. A konferencián nagy számban vettek részt regionális fejlesztési tanácsok és ügynökségek, megyei és települési önkormányzatok, munkaügyi központok, kamarák és különböző alapítványok, vállalatok képviselői.

A pályázati alapok keretében az Európai Unió (EU) évről évre több millió euró vissza nem térítendő pénzügyi támogatással segíti elő azon programokat, amelyek a tagjelölt országokban támogatják az EU egyes speciális céljainak megvalósítását. A többek között a gazdasági és a társadalmi kohézió kialakítására és fenntartására irányuló programok sikeres megvalósítása Magyarország esetében is előfeltétele annak, hogy az ország az EU teljes jogú tagjává válhasson. A CFCU által adminisztrált Phare programok között fontosságukat és a támogatás összegét tekintve is jelentős szerepet betöltő támogatási konstrukciók jelentősége Magyarország EU-csatlakozásának elősegítése mellett abban is megnyilvánul, hogy fokozott szerepvállalásra adnak lehetőséget a civil szervezetek számára az EU által finanszírozott, jelentős összegű támogatási forma biztosításával.

A CFCU 2001. évi programjában kiemelt szerepet kap a fokozottan hátrányos helyzetű - elsősorban roma – kisebbség támogatása. Az idei program teljes költségvetése 10 millió euró (2,5 milliárd forint), melynek fele Phare finanszírozás. A 10 millióból 9,5 millió eurót képviselnek a pályázati alapok, amelyből 4,75 millió euró származik Phare forrásból. A program három fő területe: új információs és képzési központok létrehozása; általános és középiskolák, valamint a felsőoktatás képzésének támogatása a roma fiatalok integrálását elősegítő pedagógiai programokban, valamint roma nemzetiségűek munkaerőpiacra jutásának elősegítését célzó programok kidolgozása és megvalósítása.

Szintén a 2001. évi CFCU-program része a 4,2 millió eurós teljes költségvetésű (ebből Phare: 2,9 millió euró) „Nők a munkaerőpiacon” elnevezésű program. A program támogatási (grant) része 3 millió eurót tesz ki, melyből 2 millió euró Phare-támogatás. A programok elő kívánják segíteni a nők munkaerőpiacra történő visszatérését és ösztönzik a nők vállalkozási, illetve munkaerőpiaci részvételét támogató tanácsadási tevékenységeket.

A 2000. évi nagy összegű (2,5 millió eurós) romaprogramból 450 ezer euró származik a támogatási konstrukciókból, mely összeg körülbelül 40 nyertes pályázó között oszlik meg. A támogatási projektek megvalósítására három fokozottan hátrányos helyzetű körzetben kerül sor.

Az 1999. évi országprogram keretében a CFCU kezelésében eddig 133 pályázó összesen 9,5 millió euró értékben nyert el pályázati összegeket. Ezekből 5,4 millió euró Phare forrásból, 4,1 millió euró pedig a magyar kormányzat társfinanszírozásából származik. A programokból idén még további 40 pályázó részesülhet.

A konferencia előadói közül Charles-Michel Geurts, az Európai Bizottság Magyarországi Delegációjának képviselője a támogatási konstrukciók szabályairól, a monitoring és az ellenőrzési rendszerek alkalmazásáról adott áttekintést, illetve részletesebben szólt a támogatás odaítélésének lépéseiről, valamint a részt vevő szervezetek feladatairól.
Az uniós tagság elérését követően a támogatási konstrukciók fennmaradnak, de azok a tagállamok számára működtetett strukturális alapokba integrálódnak. A konferencián felszólaló Heil Péter, a Miniszterelnöki Hivatal Segélykoordinációs Titkárságának főosztályvezetője mutatta be a két támogatási formát és egymáshoz való viszonyukat, míg a strukturális alapok és a Phare támogatások közötti különbségeket Velikovszky László, a CFCU igazgatóhelyettese illusztrálta konkrét példákkal.
A támogatási konstrukciók egyik lényeges sajátossága, hogy – szemben a többi Phare programmal – nem kereskedelmi jellegű kifizetésekkel segítik elő a pályázók által javasolt programot. Ezért a program végrehajtásában fontos szerep hárul az úgynevezett közvetítő szervezetekre (a helyi szakmai szervezetekre), amelyek feladatait Lunk Tamás, a VÁTI Területfejlesztési Igazgatóság igazgatóhelyettese mutatta be.

Kevin O’Connor, a Shannon Development elnevezésű nagy tapasztalatokkal rendelkező ír területfejlesztési ügynökség vezető tanácsadója írországi regionális fejlesztési példákat mutatott be a hallgatóságnak, legfőképpen a fejlesztési ügynökség által az egyes programok megvalósításában alkalmazott gyakorlati lépéseket hangsúlyozva. A konferenciát a magyarországi megvalósítás gyakorlatáról, szabályairól és eljárásrendjéről szóló előadás zárta.

Véleményvezér

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.
Újabb megszorítás a szenzációsnak ígért évben

Újabb megszorítás a szenzációsnak ígért évben 

A betegek is pórul járnak.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo