"Ennél valamivel érdekesebb, hogy az elsődleges munkaerőpiacon foglalkoztatottak száma is mérséklődött némileg. Ez az adat kiszűri a közmunkásokat, valamint a külföldön dolgozókat. Tekintettel arra, hogy az elmúlt hónapok felmérései egyre jelentősebb munkaerőhiányról árulkodtak, némileg meglepő ez az adat. Ugyanakkor azt is érdemes megjegyezni, hogy arányaiban sokkal több vállalat jelezte, hogy a termelési potenciálját elsősorban az alapanyag és eszközhiány fékezi, nem pedig a munkaerőhiány. Vagyis a hiánygazdaság tüneteként is értékelhetjük, hogy némileg megnőtt a munkanélküliség. Emellett persze az elsődleges munkaerőpiac esetében is jellemző némi szezonalitás, elsősorban a mezőgazdaság, valamint az építőipar területén" - írta Virovácz.
Szerinte a januári adatok alapján messzemenő következtetéseket nem vonnánk le a munkaerőpiaci helyzetről. Vélhetően sokkal inkább statisztikai változásról van szó, sem mint arról, hogy trendforduló következett volna be.
"Meglátásunk szerint a munkaerőpiaci helyzet továbbra is kedvező a gazdasági növekedés szempontjából. Ugyanakkor a munkaerőhiány 2022-ben tovább erősödhet, különösen, ha az év második felében a vállalatok egyre kevésbé kényszerülnek a termelésük korlátozására az alapanyaghiány miatt. Mindez a bérek további emelkedésének irányába mutat, ami a már most is magas inflációs várakozásokat tovább emelheti".