Az ország szarvasmarha állományát egyrészt egy halálos bőrbetegség tizedeli, másrészt a koronavírus-járvány miatt amúgy is visszaesett a tenyésztés. A betegség következtében több mint 184 ezer állat pusztult el országszerte.
Az ágazati előrejelzések szerint a tejtermékek iránti keresletben az idén 7 százalékos bővülésre lehet számítani. Ugyanakkor a 2023 márciusáig tartó pénzügyi évben becslések szerint mindössze 1 százalékos volt a termelésnövekedés, jóval alacsonyabb az elmúlt tíz évben mért 5,6 százalékos átlagos éves növekedési ütemnél – közölte a Nemzeti Tejtermékfejlesztési Tanács (NDDB) illetékese a Reuters hírügynökséggel.
A tej ára egy éven belül 15 százalékkal megugrott, ami a legnagyobb mértékű drágulás volt az elmúlt évtizedben. Mivel a tej ára a fogyasztói kosárban 6,6 százalékos arányban van jelen, az infláció alakulása szempontjából fontos a szerepe. A központi elképzelések szerint ideiglenesen felfüggesztenék e termékek importjának vámját, ami az import növekedését fogja előidézni.
Januárban már némi növekedés volt mérhető a tej és tejszín importjában az előző évhez képest. Többnyire Franciaországból, Németországból és Lengyelországból vásároltak.
India 2022-ben 39 százalékkal növelte tejtermékeinek exportját éves bázison. A tejkínálat visszaesése azonban mostanra csökkentette a vaj- és a sovány tejpor-készleteket. Mindeközben a növekvő jövedelemmel rendelkezők számának bővülésével megnőtt a fehérjegazdag tejtermékek iránti kereslet az országban, amelynek jelentős vegetáriánus lakossága van.
(MTI)