Költség vagy vagyon-e az informatikai készség?

Informatikába beruházni sokféleképpen lehet, sokféle megoldást kell átgondolni, amelyek mindegyike másképpen hat a bevételekre, a költségekre, a pénzáramlásokra, a vagyonmérlegre, sőt, a vállalat piaci értékére is.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Vajon hogyan jelenik meg egy vállalat vagyonában a tudás, ezen belül az informatikai felkészültség? Egyáltalán meg kell-e jelennie a mérlegadatokban, vagy elég, ha jelen van az üzletpolitikai, költséggazdálkodási, beruházási döntésekben?

A jövő: túlélés a jelenben
Néhány éve még az volt a vállalatok filozófiája, hogy beruházni, beruházni, hardverekbe és szoftverekbe, minél többet, minél gyorsabban, mert aki nem teszi ezt meg, az lemarad. Nem készültek megtérülési számítások, a vállalatok csak arra koncentráltak, hogy elsők legyenek – elemzi elsősorban az amerikai tapasztalatokat Bőgel György, a KFKI Számítástechnikai Rt. stratégiai tanácsadója. Hozzátéve: - Ez nálunk mérsékelt formában jelentkezett, és az „elsőnek lenni” szempont helyett inkább az tűnt kézzelfoghatóbb célnak, hogy „zárkózzunk fel”. Majd mire valóban ideért volna a folyamat, addigra az USA-ban is alapvetően megváltozott a helyzet. A mai valóság ugyanis azzal növeli a fejlesztési alternatívákat vizsgáló vállalati vezetés gondjait, hogy a világ komoly recessziós periódust él meg, s semmilyen beruházásra nincs elég pénz. Recessziós időszakban nagyon nehéz az értékesítést növelni, ezért a vállalatok a költségek mérséklésére összpontosítanak. Ám bármennyire is a költségcsökkentés korszakát éljük, azok a cégek járnak el helyesen, amelyek döntéseik során elemzik az informatikai beruházások bevételt növelő potenciálját –állítja a szakember. Bőgel György szerint, recesszióhoz közeli időszakban a jövő feltétele: a túlélés a jelenben. Ez igaz. Csakhogy attól, ha egy vállalat gondosan megvizsgálja a lehetséges befektetéseit és az informatikai beruházásaitól is mérhető, ellenőrizhető teljesítményjavulást vár el, még nem áldozza fel a jelenért a jövőt, ha mindezt stratégiai gondolkodás kíséri.

Más kérdés, hogy a tervezett informatikai fejlesztéseivel a vállalat vajon képes-e a tulajdonosai vagyonát az elvárt ütemben növelni, illetve az informatikai fejlesztés valóban jobban tudja-e növelni a tulajdonosok vagyonát más beruházási alternatívánál?

Informatikába beruházni persze sokféleképpen lehet, sokféle megoldást kell átgondolni, amelyek mindegyike másképpen hat a bevételekre, a költségekre, a pénzáramlásokra, a vagyonmérlegre, sőt, a vállalat piaci értékére is.

Szoftver és számvitel
A „tudásalapú vagyon” ma még legfeljebb irodalmi kifejezés a vállalati könyvelők számára. Nem véletlen, hogy a vezetői számvitel elkülönül a pénzügyitől. Míg az előbbi a döntéseket segíti, addig az utóbbinak a jogszabályok alapján zajló könyvelést kell kiszolgálnia. A „hivatalos” könyvelési kimutatások fontosak, de egy cég piaci értéke hosszú távon leginkább az értékteremtő képességétől függ.

Egy átlagcég szoftvereit három év alatt szokta leírni - mondja Bodor Kornél, a Deloitte & Touche Könyvvizsgáló és Tanácsadó Kft. menedzsere. - Természetesen léteznek szoftverek, amelyek akár egy-két év alatt elavulnak, hosszabb távon ezért olyan jogszabály kellene, amelyik hozzásegíti a cégeket a gyorsított kulcs alkalmazásához.

A költségkénti elszámolás azonban az informatikai tudás vagyoni értékként való kezelésének éppen az ellenkezője, hiszen ez az érték a „leírással” egyszercsak elfogy, miközben remélhetően egy hatalmas értéknövekedést generált a cégben. Nos, David W. Fleury, aki húszhónapja tevékenykedik Budapesten a Deloitte & Touche Kft.-nél, arra világít rá, hogy az Amerikai Egyesült Államokban a vállalat egyes informatikai befektetési tételeket nem költségként, hanem eszközként szerepeltethet a pénzügyi kimutatásaiban. Az amerikai számvitel ugyanis megkülönbözteti egymástól az elsődleges, egyszerű, saját fejlesztésű, illetve a már működő, ám magasabb szintre fejlesztendő szoftvereket. Az előbbit működési költség terhére számolhatja el a cég, az utóbbinál viszont lehetségessé válik, hogy eszközként szerepeltesse: tehát nem a tárgyévi eredményt terheli az összeg. Az USÁ-ban annak is van hagyománya, hogy több fázisra bontva értelmezik a szoftverfejlesztés folyamatát: megkülönböztetik a tervezési, a fejlesztési és a működési szakaszokat. Az elsőt költség terhére számolják el. Amikor a fejlesztési szakasznál tartanak, eszközként mutatják ki, majd ha már működik, akkor azt a becsült amortizációval egyenesen arányosan könyvelik el.

A magyar gyakorlat voltaképpen már nincs túl messze az amerikaitól – pontosítja kollégáit Binder Szilvia, szintén a Deloitte & Touche Kft. szakembere -, hiszen a belső saját szoftverfejlesztést több tekintetben hasonlóan szerepeltethetik a vállalatok a könyvelésükben, mint a tengeren túl. Ha például több esztendőn át ilyen feladaton dolgoznak, akkor a cég évközben elszámolja a költségei között a fejlesztéssel kapcsolatban felmerült költségeit, - így az ezzel foglalkozó dolgozók bérköltségét -, majd év végén, mint saját előállítású eszközt aktiválja, és teszi az eszközei közé.

A „szürke állomány” azonban sem Amerikában, sem Európában, s persze nálunk sem képezhető le olyan adattá, amilyennek szerepelnie kellene például a társaság éves pénzügyi beszámolójában. Ennek a tényezőnek sokkal inkább a cég piaci megméretésében, versenyképességében van szerepe.

Lízingbe és bérelve
Sajátos vetülete az informatikai beruházásoknak illetve azok hatásának a cég vagyonában, hogy ma már Magyarországon is egyre általánosabb: nem megvásárolják a cégek az eszközöket, hanem bérlik vagy lízingelik azokat, vagyis nem akarják megszerezni a tulajdonjogot. Ennek egyik oka, hogy az informatikai termékek roppant gyorsan elavulnak – állítja Csillag Miklós, a Siemens Finance Rt., illetve a Siemens Leasing Kft üzleti igazgatója. - Ezért akár fél, egy év múlva meg kell újítanani a számítástechnikai eszközállományt, tehát egyáltalán nem mindegy, hogy ez kinek a gondja. Egy külső szolgáltatónak értelemszerűen több partnere van, tehát neki jobban megéri a folyamatosan csere, ami ráadásul gazdaságosabbá tehető, ha ügyfelei között akad olyan vállalkozások, amelyik csak akkor boldogul a szakterületén, ha mindig a legfrissebb technikával dolgozik, míg másik partnere megteheti, hogy egy-két évvel korábbi generációhoz tartózó informatikával dolgozik. A lízing, a bérlet ráadásul, mint költség könyvelhető el, és pontosan előre tervezhető.

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo