A miniszter azt követően nyilatkozott a távirati irodának, hogy több szervezet jelezte: nem értenek egyet az Eht. folyamatban lévő módosításával. "Felkérem a társtárcák jogszabály-előkészítőit is a tervezet alapos újragondolására. Nem támogatok semmiféle olyan törvénymódosítást, amely az alkotmányban biztosított szabadságjogokat sérti" - mondta Kóka János. Hozzátette: "A minisztérium határozottan ki fog állni a bűnüldözési és nemzetbiztonsági érdekek és a személyi szabadságjogok egyensúlya mellett".
Újra megvizsgáltatja
"Újra megvizsgáltatom, hogy a vonatkozó EU ajánlás milyen változtatásokat tesz kötelezővé, de minden változtatásnak széleskörű szakmai egyetértésen kell nyugodnia és az alkotmányban biztosított szabadságjogok sérelme nélkül kell megvalósulnia, Felkérem a Nemzeti Hírközlési Tanács (NHIT) elnökét, hogy még a közigazgatási és társadalmi egyeztetés megkezdése előtt végezze el a tervezet szakmai kontrollját" - tette hozzá Kóka János. A GKM elvárja a törvényelőkészítőktől, hogy a tervezet módosításánál vegyék figyelembe az NHIT az adatvédelmi biztos és a társadalmi szervezetek ajánlásait.
A törvénymódosítás a nyilvánosan elérhető elektronikus szolgáltatások nyújtása, illetve a nyilvános elektronikus hírközlő hálózatok szolgáltatása keretében előállított vagy feldolgozott adatok megőrzéséről szóló 2006/24/EK uniós irányelv hazai jogrendbe történő átültetését szolgálja. Az irányelv célja az adatmegőrzésre vonatkozó tagállami rendelkezések harmonizálása, hogy ezek az adatok rendelkezésre álljanak súlyos bűncselekmények kivizsgálása, felderítése és üldözése céljából.
Miért került ki a honlapra?
A miniszter elmondta, hogy az elektronikus információ szabadságról szóló törvény rendelkezéseinek megfelelően az elektronikus hírközlésről szóló törvénytervezet is felkerült a tárca honlapjára annak érdekében, hogy a különböző társadalmi és szakmai szervezetek kifejthessék véleményüket a módosuló szabályozással kapcsolatban. Kóka János hangsúlyozta, hogy az Eht. tervezet módosítása nem lehet alkotmánysértő és nem veszélyeztetheti a személyi szabadságjogokat. A tervezet közigazgatási egyeztetése éppen azt a célt szolgálja, hogy az aggályos rendelkezéseket kiszűrje és megfelelően korrigálja. Ennek során a nemcsak a közigazgatási szervektől és az adatvédelmi biztostól beérkezett, összesen mintegy hatvan észrevételt kell figyelembe venni, hanem a civil szervezetektől érkezett jelzéseket és észrevételeket is - tette hozzá Kóka János.
A GKM tájékoztatása szerint a tárcák közti egyeztetés hétfő reggel folytatódik.