A budapesti Corvinus Egyetemen tartott Tárcatükör elnevezésű vitasorozat csütörtöki fordulójában Kóka János kifejtette, hogy az államnak csökkentenie kell a cégek piacra lépési korlátait, viszont a jelenleginél következetesebb és szigorúbb ellenőrzésre van szükség. Matolcsy György szerint csökkenteni kellene az adókat, ezzel támogatni a kis- és középvállalkozásokat, így több új munkahely jönne létre, amitől gyorsulna a gazdaság növekedése.
A gazdasági miniszter kifejtette, hogy az ő missziója "a szabadságról, a felelősségről, az öngondoskodásról szól". Véleménye szerint a szolidaritáshoz is meg kell teremteni a növekedés forrásait. Szavai szerint az állam feladata, hogy segítse a vállalkozások piacra jutását, és szigorúbb ellenőrzést folytasson.
Állam és a piac
Matolcsy György szerint Magyarországon szociális piacgazdaságot "lehet és érdemes" kialakítani. A volt gazdasági miniszter a gazdaságnövekedés középpontjába a munkahely-teremtést állította. Olyan gazdaságpolitikát kell folytatni, amely által a társadalom nem csak egy kicsi, "szerencsés" része tud boldogulni, hanem a döntő többsége.
A két gazdaságpolitikus egyetértett abban, hogy az állam és a piac okos együttműködésén kell alapulnia a gazdaságpolitikának annak érdekében, hogy megvalósuljon a verseny szabadsága.
Kóka János szerint az a jó támogatási rendszer, amely az innovatív cégek szabadságán alapul. Ehhez deregulációra, az adókörnyezet javítására, az adminisztrációs terhek csökkentésére, valamint innovációra van szükség.
Az ellenzéki politikus úgy vélte, hogy a jelenlegi kormánynak lett volna lehetősége ezek végrehajtására, mégis ennek az ellenkezőjét érte el. Példaként említette a közszférában 2002-ben végrehajtott béremelést, a minimálbér adómentessé tételét, a forint árfolyamsávjának eltolását, a 2004-es adóemelést. Matolcsy György kijelentette: "drámai, súlyos hibasorozat jellemezte az elmúlt négy év gazdaságát".
Vadonatúj konstruktivitás
Kóka János kifogásolta és hiányolta az ellenzék konstruktív magatartását. A fideszes politikus erre reagálva elmondta, hogy vadonatúj adórendszerre van szükség, amelyben alacsonyabb adók szerepelnének, emellett emelni kell a foglalkoztatás szintjét, és fel kell tőkésíteni a kis- és középvállalkozói szektort, hogy új munkahelyeket hozzanak létre. Hangoztatta: csak olyan reform lehet sikeres, amely társadalmi megállapodáson alapul. Matolcsy György úgy vélte, hogy nem lehet az adóemelésből egyensúlyt teremteni.
Kóka János szerint jelenleg nem találni olyan elemzőt, pénzügyi szakértőt, közgazdászt, aki azt mondaná, hogy ha csökkennek az adóbevételek, akkor emelkedne a költségvetési bevétel.