Kisebbek, de több iroda talált gazdára

2004 első hat hónapjában az újonnan átadott bérirodák nagysága nem érte el a 30 ezer négyzetmétert (27 900 m2), de a -- korábbi évekhez mérten -- rendkívül csekély kínálatbővülés több mint kétszerese bérlőre talált: az év első felében bérbe vett terület megközelítette 100 ezer négyzetmétert

A Biggeorge’s legfrissebb elemzését készítő szakemberek szerint az év hátralévő hónapjaiban sem gyorsulnak fel, így a december végéig piacra kerülő összes új terület mindössze 71 500 négyzetméter tesz ki.

Az idén megtorpant irodaépítési kedv a következő években kaphat újra lendületet, legalább is ezt vetíti előre, hogy január és július között mintegy 135 500 négyzetméternyi terület fejlesztése indult el, és az előkészítés alatt lévő projektek volumene is eléri a 150 000 négyzetmétert. A modern bérirodák állománya jelenleg a fővárosban és környékén megközelíti az 1 340 000 négyzetmétert.

Az első fél év tapasztalatai azt mutatják, hogy felerősödött az igény az új irodaépületek iránt. Eredményeként az átlagos üresedési ráta a 2003 végi 20% alá esett: az elemzők szerint 17,8% körül alakult (ezen belül az elmúlt másfél évben átadott épületek jórészt 15% alatti üresedést mutatnak).

A bérlők igényeit a 2004 első felében megkötött bérleti megállapodások alapján vizsgálva kiderül: a cégek közül többen a nagyobb alapterületű irodákat keresi (a tranzakciók közel egyötöde a 2000 négyzetméternél nagyobb területre vonatkozott). A három legnagyobb üzletkötés egyenként elérte a 6000 négyzetmétert. Az első negyedévben az IBM állapodott meg 6500 négyzetméternyi irodára a City Gate-ben (IX. kerület), és a Metropolitan Centerben hosszabbította meg szerződését a KFKI Számítástechnika (6000 m2, XIII. kerület). A második negyedév legnagyobb üzlete a BC 140-ben köttetett CIB Lízing megállapodás volt (6400 m2, XIII.). A Biggeore’s előrejelzése szerint a magas műszaki és minőségi igénnyel piacra lépő, nagy irodahelyiséget kereső cégek számának emelkedésével az év végéig jelentősen szűkül az egy helyen több ezer négyzetméternyi, új építésű, szabad irodaterületet kínáló épületek állománya. Így előfordulhat, hogy az év végéig új, nagyobb alapterületű székhelyre költözni kívánó vállalkozások kompromisszumra kényszerülnek a költözés időpontját, vagy az irodaházat tekintve.

Az újonnan átadott irodaépületek keresettsége szempontjából a hely továbbra is meghatározó, s e téren kiemelkedik a Váci úti irodatengely és a dél-budai régió; ezeken a területeken több jelentősebb üzletkötés született az elmúlt félévben. Ide sorolható az Erste Bank megállapodása a XIII. kerületben lévő Duna Plazában, az EDS szerződése a XI. kerületi Bartók Házban, a Matáv szerződéshosszabbítása a XII. kerületi Business Centerben, illetve a Zepter beköltözése a XIII. kerületi Optima irodaházba. Nagyobb területeket sikerült kiadni a vecsési Airport Business Parkban (BMW, Wizz Air, összesen 3500 m2), valamint a XI. kerületi Science Park B épületében (Black Hole, Kraft Foods, TATA, összesen 6220 m2).

Az üzletkötések átlagos mérete az első hat hónapban 1420 m2 volt. A nagy alapterületű keresések arányának növekedését mutatja, hogy míg a tranzakciók alsó értékében a bérbe vett irodaterületek 110–180 m2 között változnak, a legnagyobb üzletek a 4550–6500 m2-es intervallumban köttettek. A kereslet területi megoszlására – az irodakínálat sajátosságaiból adódóan – továbbra is a Pestcentrikusság jellemző: az új szerződéses állomány 59%-a került itt lezárásra, Budán található a kiadott területek 36%-a, az agglomerációban pedig az 5%-a. A belvároshoz közeli, de nem kifejezetten városközponti elhelyezkedésű irodák iránti igény továbbra is meghatározó: a kiadott területek 63%-a ide sorolható. Ezen belül is kiemelkedik a Váci úti folyosó keresettsége, amit jelez, hogy a pesti bérbe adott irodák 40%-a található itt.

Az előző években túlkínálatot mutató budapesti bérirodapiacon a kedvező bérbeadásnak köszönhetően a bérleti díjak korábbi csökkenő tendenciája idén megállt. Az átlagos bérleti díjak az „A” kategóriás (első osztályú) épületeknél a 13–16 euró/m2/hó, a „B” kategóriás (másod osztályú) irodaházaknál a 10–12 euró/m2/hó intervallumban maradtak. A jelzett első osztályú árszínvonalú bérleményekre is mutatkozott némi érdeklődés: a kiemelt műszaki tartalommal kínált irodaházakban 18–20 euró/m2 havi bérleti díjat is regisztráltak az elemzés készítői, akiknek előrejelzése alapján a bérleti díjak meghatározó értékei az év végéig, illetve a most elindult, nagyobb volumenű fejlesztések piacra kerüléséig nem változnak.

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo