Kinek jár a segély?

Annak kell segélyt kapnia, aki nem képes munkavégzésre, mindenki más számára pedig foglalkoztatási lehetőséget kell kialakítani - véli a Szociális és Munkaügyi Minisztérium. A tárca szerint támogatni kell a mobilitást és hozzá kell járulni az ingázási, lakhatási költségekhez is. Súlyos szankcióval sújtható az, aki a rendszeres szociális segély folyósításának időtartama alatt megszegi az együttműködési kötelezettségét.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A minisztérium együtt kezeli a rendszeres szociális segélyezés és a foglalkoztatás problémáját - közölte pénteki sajtótájékoztatóján Szűcs Erika, a tárca vezetője. Szerinte, ha csak a rendszeres szociális segélyezés anomáliáit próbálják kezelni, vagyis egyénileg szabályozni, hogy ki juthat hozzá a segélyhez, és ki nem, "akkor a társadalmi igazságérzethez közelebb lehet kerülni, de a társadalmi probléma megoldásához nem".

A munkaügyi miniszter elmondta: új fogalommal, a "közfoglalkoztatási jogviszonnyal" tervezik kiegészíteni a mai foglalkoztatási struktúrát. Az elképzelések szerint ugyanis ennek keretében reintegrálódhatnak a hosszú ideje munka nélkül lévő emberek.

Több forrás az önkormányzatoknak

A tárca tervei szerint a 35 év alattiaknak kötelező lesz legalább a nyolc osztály elvégzése és egy szakma megszerzése, az idősebbekre az önkormányzatok érdekkörében felmerülő különböző feladatok elvégzése vár. A miniszter ezt a formát "előszobának" nevezte, ezen keresztül vezetik az érintetteket a nyílt munkaerőpiacra.

Ehhez a kormány a jelenleginél több forrást biztosít majd az önkormányzatoknak, valamint létszámot is teremt az adminisztratív, szervezési feladatok elvégzéséhez. Szűcs Erika hozzátette: bevonják ebbe a munkaügyi központokat és a családsegítőket is, mert támogatni kell a mobilitást, s hozzá kell járulni az ingázási, lakhatási költségekhez is.

A segély sem ajándék

Aki a rendszeres szociális segély folyósításának időtartama alatt együttműködési kötelezettségét megszegi, súlyos szankcióval sújtható: a segély összegét az önkormányzat csökkentheti, vagy súlyosabb esetben a folyósítást meg is kell szüntetni. Az együttműködési kötelezettség súlyos megszegésének minősül például az az eset, ha a segélyben részesülő személy a felajánlott és megfelelő munkalehetőséget nem fogadja el. A rendszer működtetése a helyi önkormányzatok joga és kötelezettsége.

Az önkormányzatok a segélyezésre fordítható pénzösszegeket átcsoportosíthatják közcélú munka szervezésre, így amelyik település munkát tud ajánlani az érintetteknek, az munkabért fizethet segély helyett. Ha pedig a település nem tud munkát ajánlani, akkor szociális segéllyel járul hozzá a létfenntartáshoz.

Véleményvezér

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.
Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát 

Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.
A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek 

Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.
A magyarok többsége nem bízik saját állama szavahihetőségében

A magyarok többsége nem bízik saját állama szavahihetőségében 

Szomorú társadalmi látlelet.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo