Kinek jár a segély?

Annak kell segélyt kapnia, aki nem képes munkavégzésre, mindenki más számára pedig foglalkoztatási lehetőséget kell kialakítani - véli a Szociális és Munkaügyi Minisztérium. A tárca szerint támogatni kell a mobilitást és hozzá kell járulni az ingázási, lakhatási költségekhez is. Súlyos szankcióval sújtható az, aki a rendszeres szociális segély folyósításának időtartama alatt megszegi az együttműködési kötelezettségét.

A legforróbb, legaktuálisabb téma az üzleti életben!
Fenntarthatóság 2024 – ESG: a szabályozási kihívástól az üzleti lehetőségig

Jöjjön el és hallgassa meg a legjobb szakértőket,
ismerje meg a vállalatok és a pénzügyi szektor legjobb gyakorlatait!

2024. október 1. Budapest

Részletek és jelentkezés

A minisztérium együtt kezeli a rendszeres szociális segélyezés és a foglalkoztatás problémáját - közölte pénteki sajtótájékoztatóján Szűcs Erika, a tárca vezetője. Szerinte, ha csak a rendszeres szociális segélyezés anomáliáit próbálják kezelni, vagyis egyénileg szabályozni, hogy ki juthat hozzá a segélyhez, és ki nem, "akkor a társadalmi igazságérzethez közelebb lehet kerülni, de a társadalmi probléma megoldásához nem".

A munkaügyi miniszter elmondta: új fogalommal, a "közfoglalkoztatási jogviszonnyal" tervezik kiegészíteni a mai foglalkoztatási struktúrát. Az elképzelések szerint ugyanis ennek keretében reintegrálódhatnak a hosszú ideje munka nélkül lévő emberek.

Több forrás az önkormányzatoknak

A tárca tervei szerint a 35 év alattiaknak kötelező lesz legalább a nyolc osztály elvégzése és egy szakma megszerzése, az idősebbekre az önkormányzatok érdekkörében felmerülő különböző feladatok elvégzése vár. A miniszter ezt a formát "előszobának" nevezte, ezen keresztül vezetik az érintetteket a nyílt munkaerőpiacra.

Ehhez a kormány a jelenleginél több forrást biztosít majd az önkormányzatoknak, valamint létszámot is teremt az adminisztratív, szervezési feladatok elvégzéséhez. Szűcs Erika hozzátette: bevonják ebbe a munkaügyi központokat és a családsegítőket is, mert támogatni kell a mobilitást, s hozzá kell járulni az ingázási, lakhatási költségekhez is.

A segély sem ajándék

Aki a rendszeres szociális segély folyósításának időtartama alatt együttműködési kötelezettségét megszegi, súlyos szankcióval sújtható: a segély összegét az önkormányzat csökkentheti, vagy súlyosabb esetben a folyósítást meg is kell szüntetni. Az együttműködési kötelezettség súlyos megszegésének minősül például az az eset, ha a segélyben részesülő személy a felajánlott és megfelelő munkalehetőséget nem fogadja el. A rendszer működtetése a helyi önkormányzatok joga és kötelezettsége.

Az önkormányzatok a segélyezésre fordítható pénzösszegeket átcsoportosíthatják közcélú munka szervezésre, így amelyik település munkát tud ajánlani az érintetteknek, az munkabért fizethet segély helyett. Ha pedig a település nem tud munkát ajánlani, akkor szociális segéllyel járul hozzá a létfenntartáshoz.

Véleményvezér

Orbán Viktor szerint Orbán Balázs hibázott

Orbán Viktor szerint Orbán Balázs hibázott 

Orbán Balázs méretes ostobaságot mondott, de nem csak egyet.
1660 forint/gombóc fagylaltáron dorbézoltak közpénzből egészségügyi dolgozók

1660 forint/gombóc fagylaltáron dorbézoltak közpénzből egészségügyi dolgozók 

Nincs jobb egy finom fagyinál horroráron közpénzből.
Magyar Péter lopással vádolja az Orbán-klánt

Magyar Péter lopással vádolja az Orbán-klánt 

A lopás mértéke akkora, hogy abból számos közszolgáltatást rendbe lehetne hozni.
Egy nagyváros, ahol új szabályokkal egyszerre csökkentették az albérletek árait és a hajléktalanok számát

Egy nagyváros, ahol új szabályokkal egyszerre csökkentették az albérletek árait és a hajléktalanok számát 

A nagyvárosok túlszabályozottsága gátolja a fejlődést.
Közeleg a megújuló ingyenáram korszaka

Közeleg a megújuló ingyenáram korszaka 

Az atomlobbi nem örül a lehetőségnek.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo