Kijelölték az utat, melyen haladnunk kellene

A piacgazdaság alapvető értékeihez kellene visszatérni, hogy kilábalhassunk a válságból és az európai gazdaság valóban növekedési pályára állhasson - áll abban a napirendben amit a Gyáriparosok Országos Szövetségét is magába foglaló BUSINESSEUROPE állított össze az Európai Unió számára.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Európa legbefolyásosabb munkaadói érdekképviseleti szervezete szerint az elmúlt két évben kiteljesedő pénzügyi és gazdasági világválság sok kérdést vetett fel a piac működésével, az államnak a gazdaságban tett szerepével és a vállalatok társadalmi hozzájárulásával kapcsolatban, és főként az Európai Unió számára kulcsfontosságú, hogy ezekre milyen válaszokat ad.

Az elkészített napirendben - melynek Go for Growth, azaz előre a növekedésért a mottója - a gazdasággal és társadalommal, a fenntartható felépüléssel, a vállalati lehetőségekkel, a foglalkoztatás fellendítésével, valamint a vállalkozó szellem kiteljesülésével kapcsolatos ajánlások találhatók. Kiindulópontja, hogy vissza kell térni a piacgazdaság alapvető értékeihez (pl. jutalmazni kell a munkát és a termelési beruházást, biztosítani kell a piaci érték átláthatóságát, védeni és fejleszteni a szellemi tulajdonjogokat, tiltani a versenytorzítást), de emellett továbbra is prioritást élvez a klímaváltozás elleni küzdelem, hiszen az európai vállalatok ezen a téren már jelentős tapasztalatokat szereztek, amit kiválóan lehet hasznosítani a szakpolitikák kidolgozásánál - véli a szervezet.

Amit Bajnai tart fontosnak

A magyar miniszterelnök szerint az Európai Unió új, tízéves gazdasági stratégiájának, az EU2020-nak két pilléren kell nyugodnia: a tagállamok egymásért vállalt szolidaritásán és a közös célokat segítő nemzeti felelősségérzetük növelésén. "A tervezés, végrehajtás, ellenőrzés területén történő erőteljesebb koordináció a feltétele annak, hogy meg tudjuk valósítani a gazdasági növekedésre és munkahelyteremtésre vonatkozó ambícióinkat" - fogalmazott a kormányfő abban a levélben, amelyet a tagországok kormányfőihez írt szerdán.

Bajnai Gordon hangsúlyt helyezett a már meglévő uniós eszközökben, köztük az egységes belső piacban, valamint az elmaradottabb régiók és ágazatok felzárkóztatását szolgáló kohéziós politikában rejlő, még kihasználatlan lehetőségekre, illetve e politikák folytatásának fontosságára.

A kormányfő szükségesnek tartja azt is, hogy az EU továbblépjen a közös energiapolitika alakításában, illetve szenteljen külön figyelmet az élelmiszerárak ingadozásának, valamint az aránytalanul magas vidéki munkanélküliségnek is. Előbbi területén elsősorban a beszerzés többágúvá tételét és a hálózatok összeköttetéseinek javítását emelte ki, míg az agrárkérdések rendezéséhez szerinte a közös uniós mezőgazdasági politika további reformjára és megerősítésére van szükség.

Lemaradhatunk, ha nem cselekszünk gyorsan

A gazdaság és a foglalkoztatottság növekedése a BUSINESSEUROPE szerint elérhető, ha a döntéshozók a vállalatok fejlődését helyezik középpontba. Ennek során lényeges szempont, hogy az innovációt akadályozó elemeket, a szakképzettségi hiányt, a kockázati tőke hiányát, valamint a vállalkozói szellem alulfejlettségét elhárítsák, és újraélesszék az egységes piacot.

Ezeket a lépéseket a szervezet szerint a lehető leghamarabb meg kell tenni, mert a fejlődő országok egyre nagyobb szerepet fognak játszani a globális gazdaságban, és amellett, hogy Európa partnerei, egyben erős versenytársai is lesznek. Ráadásul a krízist követően teljesen meg fog változni a gazdaság és átalakulnak a korábban megszokott üzleti folyamatok is, amire szintén fel kell készülni. Ha azonban az Uniónak sikerül a megfelelő reformokat elvégeznie, kulcsszerepet játszhat a világgazdaság fellendítésében.

Ahogy az MGYOSZ látja
„Lényeges alapelveket fektettünk le ebben a dokumentumban. Itthon és Brüsszelben is arra fogunk törekedni, hogy a napirendben megfogalmazott javaslatokat kellő mértékben figyelembe vegyék. Mi bármikor a döntéshozók rendelkezésére állunk, szakembereink készek arra, hogy segítsék ez európai gazdaságpolitika alakítását és egyben a válságból való kilábalást” - mondta Dr. Futó Péter, az MGYOSZ elnöke. „Talán az egyik legfontosabb lépés az lenne, ha sikerülne egy erre vonatkozó stratégiában megegyezni a növekedési és stabilitási paktumnak megfelelően. Kiemelten kell kezelni a kutatást és az innovációt, de az oktatás szerepét is, nemcsak országos, hanem nemzetközi szinten, a határokon átnyúlóan” (2010 január és 2011 június között Spanyolország, Belgium és Magyarország egymást követően látja majd el az Európai Unió elnökségi feladatait. Az MGYOSZ a spanyol (CEOE) és belga (FEB) gyáriparosok szövetségével közösen kidolgozta az európai munkaadók erre az időszakra vonatkozó prioritásait tartalmazó programot.)

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo