Érdekes fejlemény, hogy míg korábban a Black Friday során sokan impulzívan vásároltak, idén a kutatásban válaszadók háromnegyede jelentette ki, hogy nem tervez váratlan költéseket. A vásárlást tervezők többsége (60 százalék) olyan termékeket vesz, amelyeket amúgy is megvásárolna. Külön kiemelendő, hogy a válaszadók 42 százaléka kifejezetten erre az időszakra időzíti karácsonyi ajándékainak beszerzését, így a kereskedők közötti verseny már nem az extra vásárlásokért folyik, hanem azért, hogy magukhoz vonzzák a tervezett vásárlások bevételeit.
"A Black Friday hőskorában, a COVID előtt, voltak nagyobb e-kereskedők, akik egy nap alatt akár 10 milliárd forint fölötti forgalmat értek el. Mára azonban a piac kiegyensúlyozottabbá vált: a kedvezmények és a költések időben eloszlanak, a vásárlók pedig sokkal tudatosabbak lettek. Már nem impulzívan vásárolnak, hanem az egyébként is betervezett költéseikhez keresik a legjobb ajánlatokat" – mondta Madar Norbert, a PwC Magyarország Digital Commerce csapatának vezető menedzsere.
Még mindig az ár a döntő az online vásárolt műszaki cikkeknél
A kutatás azt mutatja, hogy a külföldi weboldalakról – például a Temuról vagy az Aliexpressről – történő vásárlás egyre népszerűbb. A válaszadók 28 százaléka jelezte, hogy valószínűleg vásárolni fog ilyen platformokon, elsősorban az alacsony árak (65 százalék), a korábbi jó tapasztalatok (34 százalék) és a széles választék (33 százalék) miatt, amelyekre ezek a globális szolgáltatók építhetnek.