2. Munkát vagy hivatást keresnek az emberek?
Ma már egyre ritkábban kérdezzük meg: “És neked mi a hivatásod?”. Nehezen teszünk különbséget a között, hogy valaki a hivatásának él vagy “csak” dolgozik. Pedig nem mindegy, hogy miért dolgozunk, mi motivál minket akkor, amikor elmegyünk reggel otthonról és 8-10 órát eltöltünk valamilyen tevékenységgel.
Legfrissebb kutatásunk megerősítette, hogy az emberek még mindig egyfajta romantikus érzülettel viszonyulnak a munkához, és sokan nem csupán dolgozni akarnak, hanem a hivatásuknak élni. Ez is lehet az oka annak, hogy előbb vagy utóbb felteszik maguknak a kérdést: “Miért dolgozom én tulajdonképpen?” “Mi az én igazi hivatásom?”. Akik a hivatásuknak élnek nap, mint nap, orvosok, művészek, tanárok, el sem tudják képzelni, milyen sokan vannak azok, akik ledolgozott hosszú évek után még mindig keresik, hogy mi az ő igazi pályájuk. A megkérdezettek 43,5 százaléka jelölte meg azt, hogy megszeretné találni a hivatását.
A negyven felettiekről azt gondolnánk, hogy már készen vannak, megtalálták a hivatásukat és annak élnek nap, mint nap. Pedig ez távolról sincs így. Az X generáció és főleg a baby boom generáció tagjait nagymértékben befolyásolták a szülői minták és intelmek akkor, amikor pályát választottak. Náluk gyakori, hogy csak tíz-húsz év után jön el az a pillanat, amikor tudatosul bennük, hogy a valódi hivatásuknak szeretnének élni. Ezt támasztja alá az is, hogy a kérdőívet kitöltő negyven év feletti férfiak és nők 29,2 százaléka jelölte meg karrierváltása legfőbb indokként a hivatásának keresését.
3. A középkorú nők több pénz akarnak keresni
Sokat hallunk róla, hogyan változnak a női szerepek, hogyan nő a munka-magánélet egyensúlyának fontossága, milyen kihívásokat jelent az anyaságban való kiteljesedés a XXI. században. A férfiaktól való függetlenedés vágya már évszázadok óta jelen van a társadalomban, és lássuk be, nem minden alap nélkül. Akkor, amikor közel 40% a válások száma, nem nyújthat teljes körű biztonságot egy nőnek az, ha csupán a tűzhely lángját őrzi. Saját karrier, saját egzisztencia kell ahhoz, hogy modern nőként a döntési szabadságát megőrizhesse.
A program szervezői arra is kíváncsiak voltak, hogy a nők számára milyen az álom karrier, minek kell megtörténnie ahhoz, hogy az elvárásaiknak megfelelően alakuljanak a dolgok. Ahogy 2019-ben úgy most, 2020. januárjában is a munka-magánélet egyensúlya vezet, vagyis a legfontosabb szempont továbbra is az, hogy a karrier-újratervezés eredményeképpen olyan munkát találjanak a nők, amely biztosítja, hogy a magánéletükben is kiteljesedhessenek.
A következő legfontosabb szempont azonban egyértelműen a pénzkereset volt. Minden korosztály fontosnak tartja, hogy több pénzt keressen, de különösen igaz ez a 41-50 évesekre. Míg a 2019-es kutatásban a középkorú nők 23,5 százaléka tartotta az álom karrierje fontos összetevőjének a pénzt, addig a 2020-as kérdőívet kitöltő nőknek már 45,7 százaléka jelölte meg, hogy több pénzt szeretne keresni az új karrierje felépítésével.