A HEBC évek óta hangoztatja az adórendszer átalakításának szükségességét - mondta Takács János. Hozzátette azt is, hogy a szervezet reméli: a kiigazítási csomag keretében bevezetett adóemelés remélhetőleg csak átmeneti intézkedés. Az adórendszer bonyolultsága, az átláthatóság hiánya és a szabályozás gyakori, előre nem látható változtatása jelentős versenyképességi hátrányt jelent az országnak - idézte a jelentést az elnök.
A HEBC véleménye szerint új adónemek bevezetése és a járulékok emelése helyett egyrészt a szürkegazdaság visszaszorítása, az adóbeszedés hatékonyságának javítása, másrészt a kiadások csökkentése ajánlatos.
Nem a fűnyíróelvre
Takács János hangsúlyozta, amikor a HEBC az állami kiadások csökkentését szorgalmazza, akkor nem "fűnyíróelv" jellegű vad költségcsökkentésre gondol, hanem a "helytelen költségek" következetes megszüntetésére és az indokolt költségek, például infrastrukturális beruházások, oktatási, kutatási-fejlesztési költségek fenntartására, sőt esetleges növelésre is.
Az euró magyarországi bevezetésével kapcsolatban Takács János elmondta: az euró bevezetése önmagában nem lehet cél, sokkal fontosabb a maastrichti kritériumok teljesítése, a stabilitás, a hitelesség és kiszámíthatóság mind a fiskális, mind a monetáris politikában.
Eurót is
Ugyanakkor az euró bevezetése a versenyképesség egyik alapfeltétele - hangsúlyozta a HEBC elnöke. A szervezet indoklása szerint az euró indokolatlanul kései - a szomszédos országokénál későbbi vagy jelentősen későbbi időpontra eső - bevezetése negatív hatást gyakorolhat Magyarország versenyképességére. Ráadásul a befektetések beáramlását kedvezőtlenül befolyásolhatja, ha Magyarország nem lesz a csatlakozó országok első körében - tette hozzá Takács János.
A HEBC az Európai Gyáriparosok Kerekasztala (ERT)kezdeményezésére alakult 1988-ban. Az ERT tagja a 45 legnagyobb európai iparvállalat vezetője, a fórum fő célja Európa versenyképességének előmozdítása. A HEBC 14 nemzetközi vállalat magyarországi legfelsőbb vezetőjének üzleti tanácsa.