A társadalombiztosítás az amerikai kormány legnagyobb kiadása, az adóforintok 22 százaléka megy rá. Az 1935-ben törvénybe iktatott program célja, hogy biztonságot adjanak „az élet veszélyei és viszontagságai ellen”. Az USA-ban olyan járulékfizetési rendszer működik, amelyben a munkavállalók saját maguk biztosítják nyugdíjukat a munkaviszony idején fizetett adókból.
Az elöregedő népesség azonban veszélyezteti a fenntarthatóságot, mert ahogy egyre többen vonulnak nyugdíjba és kapnak ellátást, egyre kevesebb aktív munkavállaló járul hozzá a rendszerhez.
Az egészségügy és a Medicare együttesen a kormányzati kiadások 28 százalékát teszik ki. A legnagyobb egészségügyi kiadást az államoknak a Medicaid támogatása jelenti, amely segít fedezni az alacsonyabb jövedelmű emberek egészségügyi költségeit. A Medicare ezzel szemben a 65 év felettiek, valamint a fogyatékkal élő fiatalok szövetségi egészségbiztosítása.
A honvédelem az állami kiadások 13 százalékát teszi ki. Ez magában foglalja a katonai személyzet fizetését, az üzemeltetési és karbantartási költségeket, például az üzemanyagot, a repülőgépek és hajók vásárlását, valamint a kutatást és fejlesztést. Míg a kiadások százalékos arányát tekintve csupán a negyedik helyen találjuk a honvédelem pénztárcáját, addig a világstatisztikára tekintve ez a legnagyobb katonai költségvetést jelenti, bőven túlszárnyalva más országokét.
A jövedelembiztonság (szintén 13 százalék) olyan programokat fed le, mint a munkanélküli segély, a táplálkozási támogatás és a lakhatási támogatás. Ezenkívül további olyan nyugdíj- és rokkantsági ellátásokkal is rendelkezik, amelyeket nem fedez a társadalombiztosítás.