A Mobilitas program célja a "röghöz kötöttség" megszüntetés belső migrációval - hangsúlyozta Horváth Ágnes. A fekvőbeteg-ellátás 10 százalékos kapacitáscsökkenése kihat az egészségügyi munkaerőpiacra: megközelítően 1.100 orvos és 4.500 szakdolgozó veszíti el állását - mondta az államtitkár, hozzáfűzve, hogy számukra kell lehetővé tenni az új helyen való munkavállalást, az átképzést.
A program kidolgozásában az Egészségügyi Minisztérium mellett részt vett a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara, az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁMTSZ), annak országos szakfelügyeleti és módszertani központja, a program végrehajtásában közreműködik a Szociális és Munkaügyi Minisztérium, szakmai segítséget pedig a Kormányzati Személyügyi Államtitkárság nyújt. Ugyanakkor megjegyezte, a Magyar Orvosi Kamara nem kívánt részt venni a munkában. Az egészségügyi államtitkár felhívta a figyelmet arra, hogy az ÁNTSZ humán erőforrás mobilitást koordináló központot hozott létre, ahol jövő keddtől a nap 24 órájában telefonon keresztül lehet a programról érdeklődni.
500 millióból
Szetey Gábor arról szólt, hogy a programra - melyben minden közfinanszírozott intézményben dolgozó orvos és szakdolgozó jogosult részt venni - mintegy 500 millió forintot különítettek el a Munkaerőpiaci Alap terhére. Pályázni a kihirdetéstől kezdve két hónapon keresztül lehet. A támogatás mértéke a régi és az új lakóhely közötti távolságtól függ - emelte ki a kormányzati személyügyekért felelős államtitkár. Példaként említette, aki 50 kilométernél nagyobb távolságra vállal munkát és azt minimum egy évig el is látja, egyszeri, háromhavi illetményének megfelelő támogatásban részesül.
Egy speciális indexálással csökkentik a régiókra jellemző, különböző árszínvonalakból adódó plusz költségeket is - tette hozzá. Szetey Gábor megemlítette azt is, hogy a hozzátartozó, házastársak elhelyezkedését támogatva készségfejlesztő tréningeket, állásbörzét szerveznek, gyakorlati segítséget adnak az álláskereséshez akár egyéni konzultációkkal is. A támogatás időarányos részét vissza kell fizetnie annak az egészségügyi dolgozónak, aki neki felróható okból egy éven belül megszünteti a befogadó intézménnyel létrejött foglalkoztatási jogviszonyát - folytatta.