Az idei esztendő első félévében ugyan 11%-kal több új lakást hoztak tető alá az országban, mint egy évvel ezelőtt, ugyanakkor 10%-kal csökkent a kért építési engedélyek száma. Ez számszerűleg 15 ezer új lakás átadását, illetve 25 ezernek a tervezett megvalósítását jelenti a statisztikai hivatal legfrissebb adatai szerint. Az új lakások építésében továbbra is a főváros jár az élen: mind a használatba vett lakások, mind az új lakásépítési engedélyek 31%-a Budapestre koncentrálódik. Az elmúlt esztendő első hat hónapjában ez az arány 19, illetve 24%-ot tett ki.
A kész ingatlanok árai az év második negyedévében 5,2-7,1%-os növekedést jeleztek. Legintenzívebben (7,1%-kal) az új építésű ingatlanok árai nőttek, ezt az új logisztikai ingatlanok (6,9%), az új kereskedelmi (6,8%) és az új ipari építmények (6,1%) áremelkedései követik
Ha a befejezett új lakóingatlanokat a beruházók oldaláról nézzük, kiderül: országosan a tulajdonba vett lakások több, mint 80%-át vállalkozók építették, elsősorban többlakásos épületekben, míg a fővárosban a társaságok általi lakásfejlesztések aránya az említett idei első félévben - a lakáspiac pangása ellenére - meghaladja a 90%-ot.
Jellemzője az első félévnek, hogy megemelkedett a felépített kis lakások száma. A 40 négyzetméter alatti lakások száma több mint a duplája az elmúlt évinek, a 40-60 négyzetmétereseké pedig közel a 2,5-szerese a tavalyi év hasonló időszakáénak. A 100 négyzetméter feletti lakások száma a tavalyihoz képest háromnegyedére esett vissza. A fővárosi új lakások átlagos alapterülete 62 négyzetméter, 16 négyzetméterrel kisebb, mint egy évvel ezelőtt volt.
#page#
Idén tovább csökkent a családi házas építkezések aránya is: így a korábbi években megfigyelhető túlsúlya megszűnt. Az új többszintes, többlakásos és a lakóparki épületekben együttesen annyi lakás épült, mint az új családi házakban. Az építési formák változásával országosan is a kislakások felé tolódik el a lakásépítések mérete: az átlagos alapterület idén 89 négyzetméter (tavaly 95 négyzetméter volt). A lakások több mint kétharmada építőipari kivitelezésben készült, a lakossági házilagos kivitelezés mindössze 28-ot képviselt.
Ha az ország régióit vesszük górcső alá megállapítható: szinte mindenhol visszaesés tapasztalható, csupán Közép-Magyarország mutat enyhe növekedést. Észak-Magyarország és a Közép-Dunántúl kivételével jelentősen, akár 30%-os lakásépítési visszaesés is felfedezhető.