A PricewaterhouseCoopers üzlettársa, mint más években is, most is értékelte az elmúlt időszakot, ezúttal a régió 11 országa kapcsán arra utalva, hogy Maergers & Acquisitions (M&A) - egyesülés és felvásárlás - folyamatot a gigaügyletek jellemezték. Az erre a célra fordított összeg 2004-hez képest triplázódott, 2005-höz viszonyítva duplázódott 2006-ban. Ehhez persze kellett az, hogy Oroszországban igen sok ügyletre - 1210-re - kerüljön sor, s arrafelé végképp nincs hiány likviditásban, 111 milliárd dollárt fordítottak erre a célra. Két új főszereplője is van ennek a piacnak, mégpedig Ukrajna és Szerbia. A tizenegy közép-kelet-európai országban a privát befektetéseket számoló, elemző PwC 2527 tavalyi tranzakciót minősített, s ezen esetszámokat is összességében jócskán - azaz 37 százalékkal - többnek látta, mint a megelőző évieket. Az összértékük pedig 163 milliárd dollárt tett ki.
Margaret Dezse számai szerint változatlanul a termelő szektorban került sor a legtöbb M&A ügyletre, s persze a pénzügyi szolgáltató társaságok is változatlanul roppant aktívak. Az üzlettárs elégedetten szólt a magyarországi trendekről, melyek arra utalnak, hogy főképp a tranzakciók értékét tekintve változatlanul versenyképesnek lehet tekinteni hazánkat. A nálunk megvalósított és persze nyilvánosságra hozott tranzakciók alapján a PwC a teljes piac nagyságát 9,8 milliárd dollárra becsüli. A nemzetközi pénzügyi tanácsadó cég minősítéséből kitetszik, hogy az egy évvel korábbi 4,6 milliárd dolláros értékhez képest a megduplázódásnak jelzés értéke is van. De ez világosan következik abból is, hogy a nemzetközi piacon a befektetők fontos tájékozódási eszköznek gondolják a Maergers & Acquisitions tevékenység mérését és szakmai elemzését. Sokan eszerint döntenek, hogy a privát szféra egymás közötti tranzakcióit részesítsék-e előnyben, avagy merjenek vállalkozni a nem ritkán át- és túlpolitizált privatizációs ügyletek finanszírozására. A piacon értékben tapasztalt megduplázódás mellett azonban az M&A ügyletek bizonyos ellentmondásosságát is láttatni véli Margaret Dezse. A tranzakciók száma ugyanis csökkenést, alacsony felvásárlási aktivitást mutat. A PwC ezt úgy magyarázza, hogy 2006-ban már tetten érhető volt az általánospiaci és gazdasági bizonytalanság.
Számokban elmondva ugyanez: a külföldi befektetők összesen 5 milliárd dollárnyit fektettek be magyar vállalatokban a 90 tranzakció alkalmával. A 100 millió dollár fölötti mega-tranzakciók száma a korábbiakhoz képest tavaly jelentősen megugrott, s ez járult hozzá a piacméret már ugyancsak említett megduplázásához. Az átlagos tranzakció méret pedig elérte a 89 millió dollárt, ami messze meghaladta a régiós átlagértéket. A mi számaink - főleg a kihelyezett tavalyi 2 milliárd dollár - megjelennek más országok felvásárlási, illetve privatizációs mérlegében is. Főleg az OTP Bank ebbéli szerepe jelentős, mivel éppen tavaly négy külföldi befektetés is a nevéhez fűződik.