Magyarországon a hatvanas évek közepétől a nyolcvanas évek közepéig mintegy 300 ezer lakásszövetkezeti otthon épült, melyek működését 1992-ig az 1977. évi XII. törvény, jelenleg pedig -- a valamennyi szövetkezetet egy jogi kategóriába soroló -- 1992. évi I. törvény szabályozza. Mivel a lakásszövetkezetek tevékenysége és felépítése eltér a hagyományos, vállalkozói tevékenységet folytató szövetkezetekétől, a hasonló lakásokban élők érdekképviseletei évek óta sürgették egy önálló lakásszövetkezeti törvény megalkotását. (Ezt egyébként az új, szövetkezetekről szóló 2000. évi CXLI. törvény is előírja.) A törvényjavaslat - bár előkészítői már a parlament tavaszi ülésszakára benyújtották -- általános vitája szeptember végén kezdődött el, és a tervek szerint 2005. január 1-jén lép hatályba.
A benyújtott tervezet részletesen meghatározza a lakásszövetkezet alapszabályában eldöntendő kérdéseket, amelyek kiegészülnek a tisztségviselők összeférhetetlenségének megszüntetése, a fenntartási költségek viselése és felosztása, a költség-hátralékok megfizettetésének kérdéseivel. Ennek a dokumentumnak a megalkotásához és módosításához egyébként már most is elegendő az alapító tagok kétharmados többségének közgyűlési szavazata, és ez a jövőben is így marad. A törvénytervezet a jogok és kötelezettségek mellett tartalmazza még a közgyűlés döntési jogkörének és működésének törvényi kereteit, és meghatározza, hogy milyen határozatokat (pl. a lakásszövetkezet egyesülése, szétválása, megszűnése) nem lehet hozni a megismételt közgyűlésen.
A formálódó törvény a tervek szerint részletesen szabályozza a lakásszövetkezetek különböző szervezeteinek -- közgyűlés, részközgyűlés, igazgatóság, felügyelő bizottság és az egyéb tisztségviselők -- működését. A közgyűlés új hatásköre lesz például a lakásszövetkezeti tulajdonú épületrészek használatáról, a hasznosítás megváltoztatásáról szóló döntés meghozatala is.
A tagsági viszony létrejöttének és megszűnésének szabályozásakor kitér a tagok jogainak és kötelezettségeinek kereteire, valamint arra, hogy a tagok a személyes és vagyoni hozzájárulásuk alapján miként részesednek a lakásszövetkezet gazdálkodásának eredményéből, miként vehetik igénybe a lakásszövetkezetnek a tagok részére rendszeresített szolgáltatásait. Féléves tartozás esetén záloggal terhelhetik a lakást
Az új lakásszövetkezeti törvénytervezet a társasházi törvényben szereplő rendelkezésekhez hasonló új szabályokat is magában foglal. Így kiemelten foglalkozik a költséghátralékkal, valamint az annak megfizetésével kapcsolatos igazgatósági feladatokkal. Például a tag tulajdonában álló lakás értékesítésekor az igazgatóság a tag kérésére köteles írásban nyilatkozni a fennálló költséghátralék összegéről, ami biztonságot jelent a vevőnek és a lakásszövetkezetnek egyaránt. Emellett az eddiginél jóval rugalmasabbak lesznek a működési -- a lakásszövetkezetek egyesülésére, szétválására és a lakásszövetkezetből való kiválásra vonatkozó -- szabályok. A kiválásról például -- a lakásszövetkezeti tagok összességének mai, egyhangú szavazata helyett -- elegendő lesz a kiválni szándékozó önálló épület tagjainak egybehangzó akarat-nyilatkozata.
Készül a lakásszövetkezeti törvény
Szeptember végén kezdődött el a lakásszövetkezeti törvény tervezetének parlamenti vitája, amely közel 300 ezer lakást érint. A törvény várhatóan 2005. januártól lép életbe, és a lakásszövetkezetek szervezeti, működési, tulajdonjogi és gazdálkodási kereteit szabja meg.
Véleményvezér

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia
Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak
Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.

Szijjártó Péter nagyon megdicsérte magát az USA vámok felfüggesztése kapcsán, bár semmi köze nem volt hozzá
Szijjártó Péter rettenetesen büszke önmagára.

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja
A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.

50 nap után válaszolt Lázár János a főpolgármesternek Mini-Dubaj ügyében
Szemétfronton már egyetértenek az illetékesek.