A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken tette közzé: az ipari termelés volumene 11,0 százalékkal haladta meg júniusban az egy évvel korábbit, a munkanaphatástól megtisztított index 6,0 százalékkal emelkedett. Az előző hónaphoz viszonyítva a szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari kibocsátás júniusban 1,1 százalékkal nőtt. A kiigazítatlan adat különösen nagy megugrást jelez a májusi 1,6 százalék után. Az első fél évben az ipari kibocsátás 7,3 százalékkal szárnyalta túl az előző év azonos időszakit.
Balatoni András az ING Bank vezető elemzője kiemelte: az ipari termelés jelentőset ugrott júniusban az előző két hónap gyengébb adatai után, mindez azonban nem rajzolta át az alapvető növekedési trendet. Az ipari szektor kilátásai egyelőre továbbra is kedvezőek az emelkedő megrendelés-állomány és a szektorra jellemző magas bizalmi indexek miatt. A termelés növekedése elérheti a 7 százalékot - tette hozzá. Jelezte azt is, hogy a pénteken megjelent német ipari adatok azonban jelentős lefelé mutató kockázatot hordoznak, ahogy a legfrissebb hazai beszerzésimenedzser-index (BMI) is.
Barczel Vivien, az Erste Bank elemzője szerint az eddigieknek megfelelően alakult az ipari termelés, amely az előző hónapokban is 6 százalék körüli volt a megtisztított adatok szerint. Az év további részében fennmaradhat az ipari kibocsátás 5-6 százalékos növekedése - mondta. Szintén megjegyezte: a következő hónapokban folytatódhat az ipari termelés emelkedése, ugyanakkor a BMI legutóbbi visszaesése miatt a következő hónapban előfordulhat, hogy a növekedés mértéke lassul. Hozzátette: részleteket még nem közölt a statisztikai hivatal, de a bővülés fő húzóereje valószínűleg az autóipar.
Németh Dávid, a K&H vezető elemzője szerint júliusban maradhat a tempó az iparban, ám augusztusban gyengébb teljesítményre lehet számítani, mert a járműgyártók jellemzően akkor fogják vissza a termelésüket. Az ősszel azonban ismét visszatérhet az ipar a 6 százalék körüli ütemhez, és éves szinten is 6 százalékos bővülés várható.