A jogszabály alapján az adót közművezetékek (víz-, szennyvíz-, csapadékvíz-elvezetési, földgáz-, hő- és villamosenergia-ellátási) valamint hírközlési (hang-, kép-, adat és más információ továbbítására alkalmas) vezetékek közterületen futó részére, illetve a több fogyasztót kiszolgáló vezetékek közterületnek nem minősülő földrészleten elhelyezett része után kell majd megfizetni. Az adó a vezeték tulajdonosát (önkormányzati tulajdon esetén üzemeltetőjét) terheli, több tulajdonosnál a részesedés arányában oszlik meg az.
Mentességet az állam és a helyi önkormányzatok kaptak. Emellett a hét elején elfogadott, s a Magyar Közlönyben pénteken megjelent jogszabály szerint nem kellene az adót leróni a földgázellátásról szóló törvény szerinti szállítási rendszerirányító, illetve a villamos energiáról szóló törvény szerinti átviteli rendszerirányító tulajdonában álló közművezeték után, magyarán az FGSZ Zrt. és a Mavir sem fizetne. Ez utóbbit, illetően azonban pénteken módosító indítványt nyújtott be a kormány. A nemzetgazdasági miniszter indoklása szerint bár e közművezetékek stratégiai jelentőségűek, tulajdonosaik képesek az adó megfizetésére. "Az arányos közteherviselés elvéből tehát az következik, hogy e mentességek ne illessék meg az érintett adóalanyokat" – idézte az MTI Matolcsy Györgyöt, aki ezért azt indítványozza, hogy a mentességről szóló két passzus ne lépjen hatályba.
Az adót a vezeték nyomvonalának méterben kifejezett hossza alapján állapítják meg, mértéke minden megkezdett méter után 125 forint.
Az adót évente március 20-ig kell bevallani, és két egyenlő részletben (március 20-ig és szeptember 20-ig) kell majd a jövő évtől megfizetni.