A hitelpiaci forgatókönyveket is átírták az infláció visszafogását célzó jegybanki szigorítások. Bár az alapkamat-emelési ciklust a Magyar Nemzeti Bank (MNB) szeptember végén befejezte, október közepén további, más típusú monetáris szigorításról döntöttek a jegybankárok, ez pedig közvetett módon a lakáshitelek árára is hatással van. Ugyanakkor a bankok közötti verseny miatt a kínálatot alaposan áttekintő, időben lépő hitelfelvevők találhatnak olyan konstrukciókat, amelyek a piaci helyzethez mérten kisebb mértékben drágultak, azaz viszonylag olcsónak mondhatóak - áll a money.hu legújabb összeállításában.
Mennyivel lett több a törlesztő?
A legbiztonságosabbnak tartott végig fix törlesztőrészletű 20 éves futamidejű lakáshiteleknél az egyik legfontosabb mutató az úgynevezett 20 éves BIRS, amely referenciakamatnak tekinthető. A 20 éves BIRS január elején 4,59 százalékot tett ki, október 24-én hétfőn viszont már 10,99 százalékon állt, ami 139 százalékos emelkedésnek felel meg. Ehhez képest jóval kisebb mértékben nőtt a legkedvezőbb 20 évre felvett, rögzített kamatozású 20 millió forintos - piaci feltételekkel elérhető - lakáshitelek kamata. Januárban 4,55 százalékos kamattal szerepeltek a kínálatban, a money.hu adatai szerint október közepén pedig 7,2 százalék volt az érték. A törlesztőrészlet pedig 159 ezer forintra emelkedett a januári 128 ezerről.
Ez egyben azt is jelenti, hogy a lakáshitelek árát nagyban meghatározó BIRS 139 százalékos emelkedéséhez képest jóval kisebb mértékben, 66 százalékkal nőtt a legkedvezőbb törlesztőrészletű 20 éves futamidejű, 20 millió forintos végig fix kamatozású lakáshitel kamata. A törlesztőrészlet pedig 24 százalékkal emelkedett. Ebből az látszik, hogy a bankok igyekeznek minél kisebb mértékben érvényesíteni a lakáshitel-feltételekben a kamatok emelkedését, vagyis versenyeznek az hitelfelvevőkért.