A kiszámíthatatlanságáról híres Donald Trump megválasztásakor a piacok kisebb sokkot kaptak, az esést azonban pillanatok alatt ledolgozták, mivel a pozitív választási ígéretekre helyeződött a hangsúly: adócsökkentést és infrastrukturális beruházásokat ígért az új elnök, amik a várakozások szerint idén látványosan emelni fogják a vállalati szektor profitját. Trumptól függetlenül is egyre pozitívabb hírek érkeznek a világgazdaság egészéről: bár az Európai Központi Bank decemberben még meghosszabbította a kötvényvásárlási programot, ezzel együtt azonban azt is bejelentette, hogy tavasztól csökkenti annak mértékét, ami egyértelműen a gazdasági adatok javulásának megerősítéseként értelmezhető. Csakúgy, mint a Fed tavaly év végi kamatemelése, amelyet idén még 2-3 követhet.
„Az előttünk álló hónapok legnagyobb kérdése az, hogy az új amerikai elnöknek mit sikerül megvalósítania választási ígéreteiből, illetve hogy az Európában esedékes választások hogyan rajzolhatják át a politikai térképet, kitart-e idén is a tavaly fellángolt elitellenes hangulat. Márciusban Hollandiára, majd Franciaországra kell figyelni, hiszen az április-májusban történő francia választások előszele már az első negyedévben is befolyásolhatja a piacokat” – mondta el Kovács Mátyás, a K&H Alapkezelő szenior portfólió-menedzsere. „Míg Amerikában a pozitív várakozások miatt jelenleg emelkedő pályán lévő részvénypiacok számára a tényleges gazdaságpolitikai intézkedések inkább negatív csalódást okozhatnak, addig Európában a választási kockázatokkal terhelt piacok számára megkönnyebbülést és erősödést jelenthet, ha túljutunk egy-egy választáson” – hangsúlyozta ki a szakember.
Itthon is lassan ráfordulunk a választásokra, ezért az EU-s pénzekből finanszírozott állami beruházások intenzív felfutására számítunk. Ennek, illetve az adócsökkentés és a béremelések hatásaként várhatóan növekvő lakossági fogyasztásnak köszönhetően idén 3-4%-ra gyorsulhat a gazdasági növekedés, miközben a költségvetés helyzete is stabil maradhat. Habár az infláció itthon is éledezik és a nemzetközi kötvényhozamok már elindultak fölfelé, az MNB még tartja az alacsony kamatszintet. A kötvényhozamok további csökkenésére azonban idén már nem számítunk, azzal együtt sem, hogy a pozitív gazdasági folyamatok eredményeként a hitelminősítők akár pozitív kilátásra módosíthatják Magyarország kockázati besorolását” – tájékoztatott Kovács Mátyás.
Mit tegyünk megtakarításainkkal?
Amire 2016 megtanította a befektetőket, az az, hogy érdemes tartani a stratégiánkat, hiszen a hirtelen hullámzások kivédésének legjobb módja, ha nem kapkodva döntünk, hanem az előre eltervezett befektetési stratégiánk szerint. „Az élénkülő növekedési és inflációs kilátások a kötvény befektetések számára kedvezőtlenek, a részvénypiac számára viszont kedvező a gazdasági környezet. A részvénypiacon belül a fejlett részvényeket, azon belül pedig az európai részvényeket kedveljük, azok relatív alulértékeltsége miatt. A feltörekvő régiós befektetéseket viszont ajánlott visszafogni, mivel Trump szándékai szerint felülvizsgálja a világkereskedelmi egyezményeket, márpedig a világkereskedelem visszaesésének ez a régió lehet a legnagyobb vesztese, miközben a dollár-finanszírozás drágulása is kedvezőtlen a feltörekvők számára” – javasolja évindító befektetési tippként Kovács Mátyás.