Javuló budapesti irodapiaci helyzet

A budapesti irodai és ipari ingatlanok bérleti díjai a legkifizetődőbbek közé tartoznak – derül ki a Healey & Baker nemzetközi ingatlan-tanácsadó cég által világszerte végzett felmérésből.

A gazdasági növekedés kedvező kilátásokat mutat, mely Magyarország EU csatlakozási tárgyalásaira is pozitívan hat. Az eurozóna jobb teljesítményének következtében az export növekedett, erősítve ezzel Magyarország kapcsolatát ezen régió országaival, s ez a növekedés várhatóan az egyik fő hajtóerő lesz, fenntartva ez évben is a gazdaság bővülését az EU növekedési ráták gyengülése ellenére.

A bérlők igényei az elmúlt két évben megnőttek, a nagyobb ügyletek (5 000 négyzetméter fölött) egyre magasabb hányadban vannak jelen. Az üzleti parkok a külvárosokban is egyre népszerűbbek, ahol a bérlő cégek számára a rugalmas terjeszkedés minden feltétele biztosított. Budaörs haszonhoz jut infrastruktúrájának fejlődéséből, ezenfelül az adókedvezményekből, amelyek odavonzzák a cégeket. Az „A” kategóriájú készlet iránti kereslet fokozatosan növekedett az elmúlt néhány év során.

A nemzetközi irodapiac ismét jó évet zárt 2000-ben. Az elsődleges irodabérlet átlagosan 10%-kal emelkedett, melynél jelentősebb növekedést az észak-amerikai és európai piac hozott a bérleti díjak területén. Emellett Ázsia, Közép- és Kelet-Európa, valamint Dél-Afrika területein még mindig hanyatlás a jellemző. Ezeken a piacokon az üresen álló irodák száma még mindig magas, bár számuk csökkenést mutat.

Az ingatlanpiac a közép-európai régióban vegyes képet mutatott, hiszen csak kismértékű növekedés volt jellemző (15.05%) az üresen álló irodák területén. Az üresen álló irodák aránya a közép- és kelet európai régióban jelenleg hasonló szinten áll (15%). A ráták Budapesten Varsóhoz hasonlóan emelkedtek, miközben Moszkvában jelentős esést regisztráltak. Ebben a régióban Moszkvában találjuk a legdrágább irodákat, amely évi 500 dollár/négyzetméter bérleti díjat jelent. London és Tokió továbbra is a legdrágább városnak számít iroda bérletek tekintetében, ahol a teljes irodabérleti költség (nettó területre) majdnem 1,500 dollár négyzetméterenként egy évben.

Az ipari bérlet növekedése és a kereslet változó Európa szerte. Nyugat-Európában erősebb bérleti növekedés volt jegyezve (7.6°%), ami jóval az átlag feletti. Az ipari lehetőségek Budapesten végre elkezdtek némi mozgást mutatni. Az egészséges kereslet jelenlegi állása felkeltette több befektető és fejlesztő érdeklődését, és a spekulatív építkezési tervek száma is növekedni kezdett. 2000-ben 25,000 négyzetmétert építettek és 2001-ben még magasabbra emelkedik ez a szám. A fejlesztések többnyire az autópályák vonzáskörzetébe összpontosulnak.

Magyarország folyamatosan kelti fel egyre több disztribúciós cég érdeklődését, különösen a kiskereskedelmi szektorból. A bérletek emelkedtek, egyedül Lengyelországban és Romániában jegyeztek visszaesést. London továbbra is a legdrágább város az ipari bérleti költségek tekintetében, ahol 227 dollárba kerül egy négyzetméter egy évben. Budapesten átlagosan évi 98 dolláros négyzetméter költség jellemző, Helsinki és Madrid áraihoz hasonlóan. Ezeket a városokat Bécs követi a skálán évi 49 USD/m2 évente.

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo