A gazdasági növekedés kedvező kilátásokat mutat, mely Magyarország EU csatlakozási tárgyalásaira is pozitívan hat. Az eurozóna jobb teljesítményének következtében az export növekedett, erősítve ezzel Magyarország kapcsolatát ezen régió országaival, s ez a növekedés várhatóan az egyik fő hajtóerő lesz, fenntartva ez évben is a gazdaság bővülését az EU növekedési ráták gyengülése ellenére.
A bérlők igényei az elmúlt két évben megnőttek, a nagyobb ügyletek (5 000 négyzetméter fölött) egyre magasabb hányadban vannak jelen. Az üzleti parkok a külvárosokban is egyre népszerűbbek, ahol a bérlő cégek számára a rugalmas terjeszkedés minden feltétele biztosított. Budaörs haszonhoz jut infrastruktúrájának fejlődéséből, ezenfelül az adókedvezményekből, amelyek odavonzzák a cégeket. Az „A” kategóriájú készlet iránti kereslet fokozatosan növekedett az elmúlt néhány év során.
A nemzetközi irodapiac ismét jó évet zárt 2000-ben. Az elsődleges irodabérlet átlagosan 10%-kal emelkedett, melynél jelentősebb növekedést az észak-amerikai és európai piac hozott a bérleti díjak területén. Emellett Ázsia, Közép- és Kelet-Európa, valamint Dél-Afrika területein még mindig hanyatlás a jellemző. Ezeken a piacokon az üresen álló irodák száma még mindig magas, bár számuk csökkenést mutat.
Az ingatlanpiac a közép-európai régióban vegyes képet mutatott, hiszen csak kismértékű növekedés volt jellemző (15.05%) az üresen álló irodák területén. Az üresen álló irodák aránya a közép- és kelet európai régióban jelenleg hasonló szinten áll (15%). A ráták Budapesten Varsóhoz hasonlóan emelkedtek, miközben Moszkvában jelentős esést regisztráltak. Ebben a régióban Moszkvában találjuk a legdrágább irodákat, amely évi 500 dollár/négyzetméter bérleti díjat jelent. London és Tokió továbbra is a legdrágább városnak számít iroda bérletek tekintetében, ahol a teljes irodabérleti költség (nettó területre) majdnem 1,500 dollár négyzetméterenként egy évben.
Az ipari bérlet növekedése és a kereslet változó Európa szerte. Nyugat-Európában erősebb bérleti növekedés volt jegyezve (7.6°%), ami jóval az átlag feletti. Az ipari lehetőségek Budapesten végre elkezdtek némi mozgást mutatni. Az egészséges kereslet jelenlegi állása felkeltette több befektető és fejlesztő érdeklődését, és a spekulatív építkezési tervek száma is növekedni kezdett. 2000-ben 25,000 négyzetmétert építettek és 2001-ben még magasabbra emelkedik ez a szám. A fejlesztések többnyire az autópályák vonzáskörzetébe összpontosulnak.
Magyarország folyamatosan kelti fel egyre több disztribúciós cég érdeklődését, különösen a kiskereskedelmi szektorból. A bérletek emelkedtek, egyedül Lengyelországban és Romániában jegyeztek visszaesést. London továbbra is a legdrágább város az ipari bérleti költségek tekintetében, ahol 227 dollárba kerül egy négyzetméter egy évben. Budapesten átlagosan évi 98 dolláros négyzetméter költség jellemző, Helsinki és Madrid áraihoz hasonlóan. Ezeket a városokat Bécs követi a skálán évi 49 USD/m2 évente.
Javuló budapesti irodapiaci helyzet
A budapesti irodai és ipari ingatlanok bérleti díjai a legkifizetődőbbek közé tartoznak – derül ki a Healey & Baker nemzetközi ingatlan-tanácsadó cég által világszerte végzett felmérésből.
Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?
Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!
2025. április 22. 15:30
Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak
Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia
Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak
Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.

Szijjártó Péter nagyon megdicsérte magát az USA vámok felfüggesztése kapcsán, bár semmi köze nem volt hozzá
Szijjártó Péter rettenetesen büszke önmagára.

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja
A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.