Az export növekedési üteme minden hónapban magasabb volt, mint az importé 2003 utolsó negyedévétől kezdve. A KSH adataiból kitetszik, 2004 első két hónapjában a kivitel volumene 20%-kal, a behozatalé 15%-kal nőtt, ezen belül februárban az export 21, az import 17%-kal haladta meg az egy évvel korábbi szintet.
Ez év január–februárban a forint az előző év azonos időszakához képest a főbb devizákkal szemben 7%-kal leértékelődött: a forgalomban mintegy négyötödös arányt képviselő euróhoz viszonyítva 9%-kal gyengült, míg a 14%-os forgalmi súlyú dollárhoz képest 7% körüli erősödés volt tapasztalható. A kivitel volumene január–februárban ötödével emelkedett az előző év azonos időszakához képest. A gépek és szállítóeszközök árufőcsoportban – mely az összforgalomból 64%-kal részesedik – 28%-os növekedés történt. A gépkivitel több mint négyötöde az Európai Unióval bonyolódott le, ahol a forgalom volumene 24%-kal nőtt: mintegy másfélszeres volt a növekedés a híradás-technikai termékek körében, és jelentősen emelkedett a gépjárműmotorok kivitele is. A feldolgozott termékek exportjának átlagos 8%-os növekedését erőteljesen meghaladta a gyógyszer és gyógyszerészeti termékek kivitele. Az élelmiszerek, italok és dohány exportja 2004. január–februárban főként a hús és húskészítmény exportjának növekedése következtében 8%-kal volt magasabb az egy évvel korábbi szintnél. A behozatal volumene összességében mintegy 15%-kal emelkedett. A forgalom több mint felét kitevő gépek és szállítóeszközök importja 21%-kal nőtt: ezen belül a legjelentősebb kereskedelmi partnerünkkel, az Európai Unióval szemben mérsékeltebben, 10%-kal. A fejlődő, valamint a közép- és kelet-európai országokból származó gépimport egyaránt 40%-kal lett magasabb – főként a villamos gépek forgalmának számottevő bővülése következtében.
A kivitel forintárszintje 3, a behozatalé 4%-kal nőtt az év első két hónapjában, s ez cserearányaink kismértékű (1%-os) romlását vonta maga után. Exportban a gépek és szállítóeszközök árszínvonala 1%-kal, míg a feldolgozott termékeké mintegy 5%-kal nőtt az előző év azonos időszakához képest. Ez utóbbi jórészt a fémek és a fémtermékek világpiaci áremelkedésére vezethető vissza. Az élelmiszerek, italok, dohánytermékek exportárszintje – elsősorban a gabona és gabonakészítmények számottevő árszintemelkedésének következtében – 11%-os növekedést mutat. Importban a gépek és szállítóeszközök árszintje 2%-kal emelkedett, ezen belül a legnagyobb forgalmú árucsoportok, a híradás-technikai berendezések és a villamos gépek árszintje enyhén mérséklődött. A nyersanyagok árszínvonala – elsősorban a vas és acél világpiaci áremelkedésével összefüggésben – 7%-kal lett magasabb. Az energiahordozó-import árszínvonala – főként a 2003. februári kőolajár-emelkedésre visszavezethetően – 2004 első két hónapjában mérsékelten, 3%-kal emelkedett.
Január-február: gyorsabban nőtt az export a behozatalnál
A gépek és szállítóeszközök export árszínvonala 1%-kal, míg a feldolgozott termékeké mintegy 5%-kal nőtt az előző év azonos időszakához képest. Az energiahordozó-import árszínvonala – főként a 2003. februári kőolajár-emelkedésre visszavezethetően – 2004 első két hónapjában mérsékelten, 3%-kal emelkedett – ismerteti külkereskedelmi elemzésében a Központi Statisztikai Hivatal.
Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!
Klasszis Befektetői Klub
2025. május 27. 17:00, Budapest
Véleményvezér

Donald Trump hivatalos közösségi oldalán pápának öltözve látható, sokan kiakadtak
Rossz vicc, vagy egy politikusi tréfa?

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből
Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát
Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek
Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.