Az "EU kormánya" szokásos konvergenciajelentését adja ki, amelyben hagyományosan számba veszi, hogy az Európai Unió tagországai közül hogyan állnak az euróövezeti közeledéssel azok, amelyek még nem tagjai a zónának. Svédország mellett és Szlovéniát leszámítva az EU új kelet- és közép-európai tagországait, köztük Magyarországot vizsgálja a jelentés az euróövezeti csatlakozási feltételek - más néven maastrichti kritériumok - teljesítésének szempontjából. (Magyarország nem áll túl jól, van még mire felkészülni, pedig nagyon megérné a csatlakozás...) Ezeknek az országoknak előbb-utóbb kötelező sajátként bevezetniük a EU közös valutáját, szemben Dániával és Nagy-Britanniával, amelyek saját belátásuk szerint dönthetnek a bevezetés dátumáról.
Egydül Szlovákia
Az uniós ügyekkel foglalkozó, a Bizottságtól független EUobserver.com internetes újság keddi közlés szerint arról adott hírt, hogy látta a tervezetet, amely szerint "a vizsgált államok közül egyedül Szlovákia teljesíti az euró bevezetéséhez szükséges feltételeket". (A csehek viszont még messze vannak a közös pénz bevezetésétől...)
Joaquín Almunia, a brüsszeli bizottság pénzügyi felelőse hétfői sajtótájékoztatóján az erre vonatkozó kérdések kapcsán még arról beszélt, hogy szerdáig várni kell a hivatalos bizottsági döntés megismerésével.
A testület hétfőn kiadott uniós gazdasági előrejelzése ugyanakkor valóban valószínűsíti a kedvező döntést. A Pozsonyra vonatkozó prognózisból ugyanis egyértelműen látszik, hogy a számszerű kritériumokat Szlovákia tényleg teljesíti, beleérte az infláció alacsonyan tartását is, amely Brüsszel legfőbb aggodalma volt.
1,5 százalékponton belül
A maastrichti kritériumok szerint az euróországok inflációja nem haladhatja meg 1,5 százalékpontnál többel a legalacsonyabb inflációjú három euróállam átlagát. Az idei 3,8 és a jövőre várt 3.2 százalékos szlovák adat teljesíti ezt a feltételt, hiszen a legalacsonyabbak átlaga 2,6, illetve 1,85 százalék körül alakul a bizottsági adatok szerint. (Összehasonlításul, a magyarországi dárgulás hat százalék felett lesz az idén.)
Almunia ugyanakkor hétfőn intette Pozsonyt, hogy az államháztartás konszolidációs folyamata nem annyira "ambiciózus, mint az kívánatos lenne", elsősorban éppen az infláció elleni fellépés érdekében.
A jelentős áremelkedés ugyanis - más EU-országokhoz hasonlóan - elsősorban a külső hatásoknak köszönhető, ám "néhány belső tényező is szerepet játszik benne, amit Pozsonynak figyelembe kell vennie" - hangoztatta a biztos.
A jelenleg 15 országos euróövezet bővítéséről a bizottság ajánlása nyomán az EU-tagországok kormányai döntenek.