Ismét a válság végét prognosztizálják

Az amerikai szövetségi tartalékbankrendszer (Fed) elnöke, Ben Bernanke úgy véli, "rövid távon jók a növekedés visszatértének kilátásai" világszerte. A válság máshogy érint mindenkit, Kína továbbra is növekszik, Svédország visszaesett.

 

Kína tovább száguld
Az ázsiai ország hazai összterméke (GDP) várhatóan körülbelül 8,5 százalékkal bővül a mostani negyedévben, ezt közölte a kínai tervhivatal információs központja. Kína gazdasági növekedése, éves összevetésben, a második negyedévben 7,9 százalékra gyorsult az első negyedévi, 6,1 százalékos ütemről, a kínai statisztikai hivatal szerint. Kína gazdasága számára a Világbank júniusban javította ez évi növekedési előrejelzését, 7,2 százalékra a tavasszal jósolt 6,5 százalékról. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) a múlt hónapban 7,5 százalékra javította 6,5 százalékról GDP-növekedési jóslatát Kína számára, jövőre 8,5 százalékos növekedést vár ott. Kína hazai összterméke tavaly 9 százalékkal, 2007-ben 13 százalékos, rekord ütemben bővült.
Svédország zuhan
Svédország hazai összterméke (GDP) várhatóan 5,2 százalékkal csökken az idén, ezt jósolta Anders Borg svéd pénzügyminiszter. Ezzel rontotta a kormány eddig érvényben volt, áprilisban kiadott hivatalos várakozását, amely 4,2 százalékos GDP-csökkenésre szólt. Idén az első és a második negyedévben 6,3-6,3 százalékkal volt kisebb a svéd GDP az egy évvel korábbinál. Negyedéves összevetésben a második negyedévben a GDP már stagnált, miután az első negyedévben még 0,9 százalékkal, a tavalyi utolsó negyedben 5,0 százalékkal csökkent. Tavaly 0,2 százalékkal fogyatkozott meg a svéd GDP, előzőleg, 2007-ben 2,6 százalékkal nőtt.

Elemzők értékelése szerint a Fed elnöke az eddigi legerősebb jelzést adta arra, hogy szerinte kézzelfogható közelségbe került a javulás kezdete. A Fed éves kongresszusán, Wyoming szövetségi államban mondott helyzetértékelésében azonban Bernanke arra is figyelmeztetett, hogy a felépülés viszonylag lassú lesz, különösen az elején, a nagy munkanélküliség csak fokozatosan fog csökkenni, és nem múltak el a kockázatok. Szerinte a világ tőke- és pénzpiacain továbbra is lényeges kihívásokat kell leküzdeni, és még mindig feszültségforrás, hogy a háztartások és a vállalatok nehezen jutnak hitelhez.

Bernanke hangsúlyozta, a válság egyik legfontosabb tanulsága az, hogy sürgősen orvosolni kell a pénzügyi rendszer szerkezeti gyengeségeit, legfőképpen meg kell változtatni azt a módot, ahogyan a kormányok meghatározzák a szabályokat, és felügyelik azok működését.

A Fed Kansas City-i részlege szervezte rendezvényen - amelyre a világ minden részéről meghívták a központi bankok vezető tisztviselőit - Bernanke elmondta: Németország, Franciaország és Japán már kijutott a recesszióból, és stabilizálódni látszik az amerikai gazdaság is, amely a pusztító pénzügyi válság és a fájdalmas gazdasági visszaesés miatt csaknem 7 millió munkahelyet vesztett el.

A legrosszabbat elkerültük

A Fed elnöke méltatta, hogy az 1930-as évek válságával szemben, amikor a kormányok többnyire nem sokat vagy semmit sem tettek, és politikai megosztottság uralkodott közöttük, tavaly határozott és kielégítő volt a nemzetközi politikai, gazdasági és pénzügyi együttműködés a kríziskezelésben. A jó együttműködés nélkül az októberi pánik tovább erősödött volna, még több nagy pénzintézet omlott volna össze, és komoly kockázat fenyegette volna a globális pénzügyi rendszer működését.

Bernanke szerint a legrosszabb forgatókönyvet sikerült elkerülni, de fel kell építeni egy új pénzügyi szabályozási keretet, hogy ne ismétlődhessenek meg az utóbbi két év eseményei.

Bernanke is hozzájárult a válsághoz

A The Washington Post pénteken már azt mérlegelte, milyen érvek szólnak amellett és az ellen, hogy Barack Obama elnök újabb négy évre meghosszabbítsa a világ legerősebb központi bankjának elnöki tisztében Bernankét, akinek megbízatása január 31-én jár le. Bernanke kivezette a szakadékból az amerikai gazdaságot, átalakította a Fed működését, új hitelprogramokat teremtett. Megtartása mellett szól a folyamatosság érdeke, és az, hogy Obamának sűrű törvényalkotási tervei vannak, egy új személy kijelölése sok figyelmet vonna el.     

Ami miatt viszont Obama a meghosszabbítást elvetheti: Bernanke nem tudta megakadályozni a nemzedékek óta legsúlyosabb válság és recesszió bekövetkeztét, és a gazdaság még mindig szörnyű állapotban van. Kereskedelmi bankoknál korábban betöltött vezető állásaiban olyan döntéseket hozott, amelyek szorosan kötődnek a válság előtti helyzethez, az azt kiváltó folyamatokhoz, hibákhoz. Ugyancsak Bernanke ellen szól az, hogy a bírálók szerint nincs szükség még egy olyan tekintélyű Fed-elnökre, amilyen Alan Greenspan volt, akinek nagy befolyása sokak szerint szerepet játszott a válságot előidéző hibákban.    Ekképp összegezte az újság a Bernanke mellett és ellene szóló érveket, de azt is őszintén hozzátette: Bernanke helyére nincs igazán jó más jelölt.

Az OECD országok is gyarapodnak
Összességében stabilizálódott a gazdaság a harminc legfejlettebb ipari országot tömörítő OECD-ben a második negyedévben az előző három hónaphoz képest, miután Japánban, Franciaországban és Németországban már növekedés volt. A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) közleménye szerint a tagországok együttes hazai összterméke (GDP) stagnált a második negyedévben, miután az előző három hónapban 2,1 százalékkal csökkent. Az egy évvel korábbihoz képest azonban az együttes GDP 4,6 százalékos csökkent a második negyedévben. A párizsi székhelyű szervezet adatai szerint a második negyedévben - az előző három hónaphoz képest - a GDP 0,9 százalékkal nőtt Japánban, illetve 0,3-03 százalékkal Franciaországban és Németországban. Ezzel szemben a GDP 0,3 százalékkal csökkent az Egyesült Államokban és 0,8 százalékkal Nagy-Britanniában, szintén az első negyedévhez viszonyítva.

Véleményvezér

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek 

A betiltás a digitális világban immár mulatság tárgya.
Semmi nem fog Magyar Péteren

Semmi nem fog Magyar Péteren 

Ezúttal komoly kihívóra lelt Orbán Viktor.
Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania

Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania 

Hol van már Magyarország egykori olcsósága.
A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban

A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban 

A luxizás magyar császára nagyot villantott.
Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda

Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda 

A MÁV biztosítja a késést, a sző valódi és átvitt értelmében egyaránt.
Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint

Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint 

Csökken a normativitása a magyar társadalomnak.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo