Ismét fellendülőben a világgazdaság

2013 harmadik negyedévében növekvő üzleti bizalomról és derűlátó gazdasági kilátásokról számoltak be a világ vezető pénzügyi szakemberei. A közép- és kelet-európai régióban azonban továbbra is megoszlanak a vélemények a növekedés fenntarthatóságáról.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Fellendülőben, kérdés, meddig - Kép: Pixabay

Az ACCA (Association of Chartered Certified Accountants) és az IMA (Institute of Management Accountants) legfrissebb Világgazdasági Helyzetfelmérésében (Global Economic Conditions Survey) összességében pozitív eredményeket könyvelhetünk el 2013 harmadik negyedévéről. Ilyen szintű optimizmus utoljára 2011első negyedévében volt tapasztalható, amikor úgy tűnt, hogy végleg kilábalhatunk a válságból.

A megkérdezett 1883 vezető beosztású pénzügyi szakember csaknem fele (47%) érezte úgy, hogy a gazdasági helyzet javult vagy javulófélben van. Ez az arány az előző negyedévben 43%-ot mutatott és két éven belül ez a legmagasabb mért adat. A további pozitív nemzetközi híreket és emelkedő gazdasági mérőszámokat is figyelembe véve mindenképpen elmondható, hogy komoly esély kínálkozik a gazdasági recesszióból történő végső kilábalásra, amennyiben a növekedés fenntartható lendületet vesz.

Ezt látszik alátámasztani az is, hogy az üzleti bizalmi index magasabb értéket mutatott a harmadik negyedévben, legalábbis összehasonlítva a 2013-as év második negyedévével: a válaszadók több mint egynegyede (26%) számolt be a saját szervezetük javuló teljesítményéről.

A felmérés résztvevői emellett javuló növekedési-tőke elérhetőségről is beszámoltak, ami újabb jele annak, hogy a gazdaság ismét fellendülőben van. Ez a trend majd az összes fontosabb piacon megfigyelhető volt, Kína és Írország kivételével. A folyamat stabilizálódásában számos tényező kapott szerepet, az ACCA és az IMA ugyanakkor mégis kizárja a monetáris beavatkozást, mely az utóbbi időben számos gazdaságban volt bevett eszköz.

Katka Benesova, az ACCA Csehországért, Szlovákiáért és Magyarországért felelős területi igazgatója elmondta: „A kutatás eredményei optimizmusra adathatnak okot, hiszen hosszú idők óta ez az első negyedév, amikor több tényező is egyszerre vett pozitív fordulatot. Amennyiben ez az újonnan megtalált lendület továbbra is kitart, akkor megalapozhatja a későbbi utat a végső kiabáláshoz.”

A magyar gazdaságban jövőre is elmarad a csoda
A Policy Agenda várakozásai szerint 2013-ra változatlanul csupán minimális gazdasági növekedés várható, 2014-ben pedig egy enyhe, valamivel egy százalék feletti GDP-bővülés feltételezhető.
A válaszadók ugyanakkor fokozatosan számítanak arra, hogy a „nagy költők” egy sora, élükön Kínával, Oroszországgal és az Egyesült Államokkal megszorítják fiskális politikájukat a következő öt évben. Katka Benesova hozzátette: „Ez a három ország egymagában a világ GDP-nek 37 százalékát képviseli. Jóllehet, ezen országok válaszadói nem számítanak a kormányzati költekezések jelentős csökkentésére, mégis, akár már egy minimális megszorítás is komoly hatással lehet a többi régióra.”

Habár az üzleti bizalmi index összességében jelentősen megerősödött az előző negyedévhez képest, az optimizmus mértéke nem oszlik meg egyenlő arányban a régiók között. Csak Észak-Amerika és Afrika érez valós és vitathatatlan fellendülést. További aggályok a gazdasági fellendülés helyzetéről, valamint a kínai bankszektor első féléves kihívásai is kihatással voltak az ázsiai-óceániai régióra. A Közel-Keleten, Nyugat-Európában és a Karib-térségben a válaszadók jóval optimistábbnak bizonyultak, mint az előző negyedévben, de kevésbé voltak bizakodóak a saját üzleti kilátásaikkal kapcsolatban. Másfelől, Dél-Ázsiában és a Közép-Kelet Európai régióban ismét jelei mutatkoznak a megújult fellendülésnek.

Közép-kelet-európai helyzetkép

2012 nagyon nehéz évnek bizonyult a közép-kelet-európai térség országainak. A cash-flow nyomás és a kereslet fokozatosan emelkedet és csak 2013-ban kezdett könnyebbülni. A mutatószámok a második és harmadik negyedévben még mindig magas szinten állnak, de valamelyest stabilizálódtak.

Rég voltunk ilyen jó hangulatban
Szeptemberben a GKI által, az EU támogatásával végzett felmérés szerint a nyári stagnálás után az üzleti és különösen a fogyasztói várakozások érezhetően javultak, idei csúcsukra jutottak. A konjunktúraindex értékének trendje 2012 végétől emelkedő, s a mostanival megegyező érték utoljára 2011 tavaszán volt tapasztalható.
Az új üzleti lehetőségek száma az elmúlt időszakban ismét növekedni kezdett, de még mindig jelentősen alulmarad a tavalyi év maximumához képest. Habár az elmúlt másfél évben a növekedési-tőkéhez való hozzáférés könnyebb lett, ráadásul érezhetően javult az előző év azonos időszakához képest, a kockázatvállalás mértéke ezzel egy időben fokozatosan visszaesett.

Miközben az infláció mértéke jóval mérsékeltebben alakult, mint azt előzetesen jósolni lehetett, a globális trendekhez képest még így sem kiemelkedő. Ennek eredménye, hogy az üzleti bizalmi index jelentősen csökkent a vizsgált időszakban és az egy évvel ezelőtti adatokhoz képest is negatív eltérést mutat. Mindössze a válaszadók 8 százaléka számolt be növekvő üzleti bizalomról, mely jelentős (15%) visszaesést jelent az előző negyedévhez képest.

A fellendülésbe vetett hit szintén alacsony értéket mutat, habár jelentős javulás mutatható ki, különösen a 2012-es év utolsó időszakával összevetve. A válaszadók csaknem háromnegyede (71%) pesszimistának bizonyult a ránk váró időszakkal kapcsolatban, romlást vagy stagnálást jósolva. Ez az adat az előző negyedévben mindössze 64 százalékos értéken állt.

A nemzetközi trendeket vizsgálva világosan kitűnik, hogy a fiskális és monetáris politika közötti szoros kapcsolat milyen komoly kihatással bír a tényleges üzleti teljesítményre. Egyelőre úgy tűnik, hogy 2013 harmadik negyedéve komoly forduló pont lehet a nemzetközi gazdaságban: kilábalás a gazdasági világválságból – legalábbis néhány régió számára.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo