Ipari, logisztikai és kereskedelmi ingatlanok piaca

A novemberi adatok szerint az év második felében folytatódtak a könnyűipari termelésre alkalmas, valamint a logisztikai és kereskedelmi célú ingatlan-beruházások. Mivel az év első hat hónapjában átadott új területek zömében bérlőre találtak, a beruházó társaságok újabb területfejlesztésekbe fogtak.

Eredményeként a Biggeorge’s adatai szerint év végéig csupán a könnyűipari és logisztikai szegmensben közel 80 ezer négyzetméter korszerű új terület befejezése várható, és országosan több tízezer négyzetméterrel nő a kereskedelmi létesítmények területe is.

A még csak tervezett, vagy a közelmúltban beindult új ipari, logisztikai projektek között található például egy, az idén újabb 6000 négyzetméterrel bővült Rozália Parkhoz közeli fejlesztésre kijelölt zöldmező, amelynek jelenleg folyik az előkészítése, valamint a Logisztikai Szolgáltató Központok Szervezetének tagságát elnyert Harbor Parkban épülő újabb két, összesen 20 ezer négyzetméteres alapterületű raktárcsarnok. Ugyancsak a minőségi kínálatot gyarapítja majd az a 10 hektáron épülő Giraud Logisztikai központbeli, mintegy 30 ezer négyzetméteres hasonló célú beruházás, amelynek szintén folynak már az építési munkálatai.

Ezek a modern létesítmények komplex szolgáltatást nyújtanak bérlőiknek. A Harbor Park például az irodai-logisztikai mellett kiegészítő szolgáltatásként kínálja a vámolási lehetőséget, valamint a postai és a banki ügyintézést. Az Airport Business Parkban pedig néhány hónapja készült el egy jelentős, infrastruktúrát javító fejlesztés, melynek során kiépült a parkot a repülőtérrel, valamint a 4-es fő közlekedési úttal összekötő út és alagút.

Ez utóbbi parkban megkezdődött a “C”-épület továbbfejlesztése is, melynek eredményeként a kisebb raktár- (200-300 négyzetméter) és a hozzá kapcsolódó (50-100 négyzetméter) irodaterületek bérlőinek is lehetősége nyílik a modern létesítmény szolgáltatásainak az igénybevételére. Az M5 Gyál üzleti Parkban – az elkészült rendezési tervek alapján – rövidesen újabb csarnokok épülnek, melyek bérbevétele mellett egy készülő magasraktár -- széleskörű szolgáltatásaival -- is a beköltöző cégek rendelkezésére áll majd.

A piacelemző cég szakemberei szerint az enyhe túlkínálat után a kereslet várható bővülésével a piac e területén egészséges egyensúly alakulhat ki, az erősödő beruházói fejlesztések kiváltotta verseny hatására pedig -- miközben a logisztikai és a könnyűipari termelési ingatlanok kínálata fokozatosan differenciálódik -- a bérleti díjakban kisebb mértékű csökkenés várható. Az Európai Unió bővítése ugyanakkor erős hatással lesz, és átrendezheti a térség logisztikai piacát: az EU- határvonal keletre tolódásával a mostani elosztó-központok helyett újabb területek válhatnak hangsúlyossá.

A kereskedelmi létesítmények részterületén az elkövetkező hónapokban, években szintén felfutás várható – állítja a Cushman& Wakefield Healey&Baker elemzése, amely szerint egyre erősödik a nemzetközi kereskedelmi cégek érdeklődése a közép-európai régió iránt. Bár jelenleg Németország és Anglia a legkeresettebb helyszín a piacra lépő kiskereskedő cégek részéről, azonban az elkövetkező években a legvonzóbb célországok között Csehország és Lengyelország mellett ott van Magyarország is. Mi több, amíg északi szomszédunknál 102%-os kiskereskedelmi növekedés várható az előttünk lévő öt évben, addig ez az arány nálunk – ahol a régió államai közül a legmagasabb az egy főre jutó nemzetközi kereskedők száma -- is eléri a 85%-ot. Ez az erőteljes növekedés azt eredményezi, hogy a jelenleg itt tevékenykedő mintegy 164 nemzetközi kereskedő társaság mellé újabb 139 szándékozik üzletet nyitni 2003-2008 között.

A jelenleg a hazai piacon lévő kereskedőházak között találhatók egyebek mellett a Tesco, a Dixons, a Marks&Spencer, a Giacomelli, a Benetton, a C&A, valamint a Morgan, Esprit, a Mango és a Debenhams. Működésük helyszíne az elmúlt néhány évben tovább szélesedett: amíg korábban elsősorban Budapest legnívósabb bevásárlóközpontjaiban és a belvárosban nyitottak üzletet, addig mára a vidéki nagyvárosokban keresik a terjeszkedés lehetőségét.

Az egyes piacokon tevékenykedő nemzetközi kereskedők száma (millió)

Ország 2002. szeptemberi számuk 2003-2008 között újonnan piacra lépők száma (becsült adat) népességszám

Németország 372 178 83

Spanyolország 387 163 40

Nagy-Britannia 517 150 60

Csehország 145 148 10

Magyarország 164 139 10

Lengyelország 211 131 39

Olaszország 231 115 58

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo