Forsthoffer Ágnes, az Országgyűlés elnöke elrendelte a szavazásokról való hiányzások átlátható megjelenítését egy könnyen kereshető, felhasználóbarát adatbázisban – közölte a politikus.
Forsthoffer Ágnes bejegyzésében arról írt, hogy májusban az Országgyűlés négy ülésétől
„jónéhány képviselő látványosan távol maradt”.
Ez joggal veti fel a pénzügyi szankciók alkalmazásának kérdését, hiszen az országgyűlési képviselő első számú feladata és kötelessége a parlamenti munka, minden más előtt – tette hozzá.
Az Országgyűlésről szóló törvény szerint ha egy országgyűlési képviselő a szavazások legalább egynegyedén nem vett részt, és hiányzása nem igazolt, a házelnök tiszteletdíj-megvonásról dönthet.
A kirívóan magas képviselői hiányzásokkal érintett párt határidőben benyújtotta a korábbi szokások szerinti rövid nyilatkozatát, mely szerint a májusi távolléteket kivétel nélkül igazoltnak tekinti.
Jelezte, ezt követően külön kérésére benyújtották a hiányzások részletes indoklását is.
„Nem szeretném minősíteni a megjelölt okokat, vagy megkérdőjelezni azok valódiságát” – fogalmazott, majd hozzátette, „egy bizonyosan látszik, az elmúlt időszakban elromlott az erkölcsi iránytű”.
Leszögezte, ezen a jövőben változtatni kell, a közbizalom újjáépítése és megtartása érdekében. Mint írta, a tanulságokat levonva, a részben sajátos ülésezési rendre is tekintettel, májusra tiszteletdíj megvonását nem rendelte el.