A budapesti ingatlanpiac szereplői – forgalmazók, fejlesztők és megkérdezett cégek - pesszimisták az előttünk „álló” év piaci mozgását illetően. Az aggodalom alapja a 2001. év utolsó három hónapjának kedvezőtlen adatai, melyek szerint az ingatlanpiaci index mértéke a harmadik negyedévhez képest is jelentősen, -16,6-ra esett vissza, ami szerintük a bizalom további csökkenését vetíti előre.
A múlt év végén a két, meghatározó fővárosi ingatlanágazatot, az iroda- és a lakáspiacot egyaránt a stagnálás jellemezte. Az irodahelyiségek szegmensében a megnőtt kínálattal párhuzamosan a kereslet is visszaesett, melynek eredményeként év végére jelentős túlkínálat alakult ki szinte minden részterületen. S bár a bérleti díjak alapvetően csökkentek, a modern iroda a tisztán hazai tulajdonban lévő kis- és középvállalkozások számára általában még mindig megfizethetetlen. A fejlesztők, forgalmazók többnyire még ma is elsősorban a tőkeerős multinacionális cégekre, biztosítókra és állami megrendelésekre számítanak. A piac külföldi szereplőinek tehát stratégiai szerepe van e területen, azonban lépéseiket a jelenleg kedvezőtlen európai konjunktúra jelentősen befolyásolja. – állítják az elemzést készítő szakemberek. A jelenlegi, most már tartósnak nevezhető irodahelyiség-túlkínálat az előrejelzés szerint a jövőben ugyan mérséklődik, de a kereslet-kínálat egyensúlya az elkövetkező másfél évben nem várható. Ennek ellenére az irodaépületek ára idén várhatóan átlag 4, a bérleti díjak pedig átlag 3,5%-kal emelkedhetnek.
A lakáspiacon az újabb kedvezményes hitellehetőségek hatására továbbra is keresettek az új lakóparkok, a jó közlekedési hátterű új építésű sorházi, társasházi lakások, azonban a használt lakáspiacon még mindig gyér a forgalom. Kivétel ez alól a patinás belvárosi lakások, és a kisméretű garzonok, ezek iránt változatlan nagy a kereslet, és többnyire magas árukat is tartják. Az új lakások iránti vásárlói érdeklődés egyfajta lakásmobilitást is beindított a panelek „rovására”, melynek eredményeként e részpiacon tovább csökkentek az árak, nőtt a kínálat.
Az új lakások idén – mivel a két meghatározó tényező, a telekárak és a kivitelezés költségei várhatóan tovább emelkednek – közel 10%-kal drágulnak, míg a használt lakások területén, a márciustól bevezetett alacsonyabb kamatú kölcsönök hatására élénkülő kereslet nyomán sem lesz áttörés: mindössze 5%-os nominális áremelkedést valószínűsítenek a szakemberek.
A raktárak, üzemcsarnokok esetében – a néhány területi csekély túlkínálat ellenére -- az elmúlt év végén és jelenleg is kiegyenlített a kereslet-kínálat, és ez az egyensúlyi viszony az elkövetkező hónapokban fennmarad. A régi építésű hasonló létesítmények piacán 3, az újonnan átadottak esetében pedig 4-5%-os áremelkedést várnak az elemzők.
Ingatlanpiaci prognózis (GKI-Wallis)
Az idén a fővárosban az építési telkek piacán átlag 14, az új építésű ingatlanoknál 10, míg a használt lakások szegmensében átlag 5%-os áremelkedés várható. Az irodapiac után az üzlethelyiségeknél is túlkínálat jelentkezik, a raktárak és üzemcsarnokok esetében azonban a kereslet-kínálat kiegyensúlyozott lesz. – derül ki a GKI Gazdaságkutató Rt. és a Wallis Ingatlan Rt. napokban közzétett, legfrissebb közös ingatlanpiaci felméréséből.
Véleményvezér

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia
Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak
Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.

Szijjártó Péter nagyon megdicsérte magát az USA vámok felfüggesztése kapcsán, bár semmi köze nem volt hozzá
Szijjártó Péter rettenetesen büszke önmagára.

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja
A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.

50 nap után válaszolt Lázár János a főpolgármesternek Mini-Dubaj ügyében
Szemétfronton már egyetértenek az illetékesek.