Ilyen rossz a világháború vége óta nem volt

A II. világháború utáni időszak leggyengébb évtizedét zárja növekedési szempontból a brit gazdaság, a tőzsdei teljesítmény - a befektetések megtérülése alapján - pedig az 1930-as évek nagy depressziója óta a legrosszabb volt az elmúlt tíz évben.

A Financial Times által összeállított, kedden ismertetett visszatekintés szerint 2000 és 2009 között a brit hazai össztermék (GDP) évente átlagosan 1,7 százalékkal nőtt. Az 1960-as években az éves átlagos növekedés 3,1 százalék volt a brit gazdaságban. Az elmúlt évtized átlagán nyilván sokat rontott az utóbbi másfél év súlyos recessziója.


A gazdaság növeledése negyedévenként - forrás: Office for National Statistics

A londoni elemzői közösségben most már ugyan konszenzussá vált az a jóslat, hogy Nagy-Britanniában - utolsóként a legnagyobb fejlett ipari gazdaságok közül - az idei negyedik negyedévben megkezdődött a gazdasági növekedés, a harmadik negyedévben azonban a hivatalos statisztikai kimutatás szerint még mindig tartott a recesszió. Az volt a hatodik olyan negyedév egymás után, amelyben csökkent a brit gazdaság összteljesítménye. Ilyen hosszú recesszióra még nem volt példa Nagy-Britanniában azóta, hogy a statisztikai hivatal 1955-ben elkezdte a rendszeres negyedéves GDP-kimutatások közlését. A recessziós előrejelzést ráadásul nemrégiben még rontotta is a brit kormány.

Közel mínusz 5 százalék 

Bankbajok
Elállhat új, másfél milliárd fontos beruházással tervezett londoni központjának felépítésétől a JP Morgan, a brit kormány által a banki prémiumokra bejelentett külön illeték és a szabályozás általános megszigorítása miatt. Keddi londoni sajtóértesülések szerint Jamie Dimon, a globális pénzügyi szolgáltató csoport vezérigazgatója személyesen Alistair Darling brit pénzügyminisztert hívta telefonon az ügyben, és "kifejezte dühét" a tervezett adó- és egyéb intézkedések miatt. Darling szerint azoknak a bankoknak, amelyek a kormány intései ellenére továbbra is ragaszkodnak a nagy összegű prémiumokhoz, 50 százalékos egyszeri illetéket kell befizetniük minden, 25 ezer fontot meghaladó egyéni alkalmazotti prémium után.

Alistair Darling pénzügyminiszter a brit gazdaság és a költségvetés helyzetéről nemrégiben tartott éves parlamenti beszámolójában közölte: új becslése szerint a brit hazai össztermék az idei pénzügyi év egészében 4,75 százalékkal csökken a költségvetésben szereplő eredeti, 3,5 százalékos recessziós előrejelzés helyett. A 3,5 százalékos GDP-mínuszról szóló prognózist független londoni elemzők mindig is túl derűlátónak tartották.

A Centre for Economics and Business Research (CEBR) nevű vezető londoni gazdasági előrejelző ház már a nyáron azt jósolta, hogy a brit hazai össztermék az idei pénzügyi évben, reálértéken legalább 4,5 százalékkal esik. A CEBR szerint a 2008 első negyedében mért legutóbbi csúcsérték és a cég által az idei harmadik negyedévre valószínűsített mélypont között összesítve 5,6 százalékos GDP-zuhanás várható.

A Financial Times keddi visszatekintő elemzése szerint a 2000-2009-es évtizedben a tőzsdei befektetők sem jártak jól: a részvénybefektetések megtérülése éves átlagban mínusz 1,8 százalék volt az elmúlt tíz évben. A londoni üzleti napilap szerint az 1930-as évek nagy világgazdasági depressziója óta nem volt példa arra, hogy a brit tőzsdei befektetők összességében veszteséggel zárjanak egy egész évtizedet.

A tavalyi naptári év egészében negyedszázados történetének legrosszabb esztendejét zárta a Londoni Értéktőzsde (LSE) irányadó árfolyammutatója. Az 1984. január 3-án, ezer pontos bázisszinten indult FTSE-100-as 2008-at 4434,17 ponton fejezte be, 31,5 százalékkal alacsonyabban a tavalyi év nyitó szintjénél. Ekkora veszteséget januártól decemberig terjedő időszakban a fő londoni árfolyammutatóban addig soha nem mértek; a korábbi legnagyobb éves zuhanás 2002-ben volt, amikor 24,5 százalékot esett a tőzsdeindex az év eleje és vége között. Az elmúlt egy évben a FTSE-100-as a tavalyi veszteség mintegy kétharmadát hozta be: a keddi kereskedésben a mutató éppen ezer ponttal, 22 százalékkal járt a 2008. decemberi utolsó záró felett.


A londoni tőzsdeindex (FTSE-100) elmúlt egy éve - forrás: Yahoo Finance

Véleményvezér

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek 

A betiltás a digitális világban immár mulatság tárgya.
Semmi nem fog Magyar Péteren

Semmi nem fog Magyar Péteren 

Ezúttal komoly kihívóra lelt Orbán Viktor.
Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania

Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania 

Hol van már Magyarország egykori olcsósága.
A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban

A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban 

A luxizás magyar császára nagyot villantott.
Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda

Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda 

A MÁV biztosítja a késést, a sző valódi és átvitt értelmében egyaránt.
Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint

Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint 

Csökken a normativitása a magyar társadalomnak.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo