Ilyen rossz a világháború vége óta nem volt

A II. világháború utáni időszak leggyengébb évtizedét zárja növekedési szempontból a brit gazdaság, a tőzsdei teljesítmény - a befektetések megtérülése alapján - pedig az 1930-as évek nagy depressziója óta a legrosszabb volt az elmúlt tíz évben.

A Financial Times által összeállított, kedden ismertetett visszatekintés szerint 2000 és 2009 között a brit hazai össztermék (GDP) évente átlagosan 1,7 százalékkal nőtt. Az 1960-as években az éves átlagos növekedés 3,1 százalék volt a brit gazdaságban. Az elmúlt évtized átlagán nyilván sokat rontott az utóbbi másfél év súlyos recessziója.


A gazdaság növeledése negyedévenként - forrás: Office for National Statistics

A londoni elemzői közösségben most már ugyan konszenzussá vált az a jóslat, hogy Nagy-Britanniában - utolsóként a legnagyobb fejlett ipari gazdaságok közül - az idei negyedik negyedévben megkezdődött a gazdasági növekedés, a harmadik negyedévben azonban a hivatalos statisztikai kimutatás szerint még mindig tartott a recesszió. Az volt a hatodik olyan negyedév egymás után, amelyben csökkent a brit gazdaság összteljesítménye. Ilyen hosszú recesszióra még nem volt példa Nagy-Britanniában azóta, hogy a statisztikai hivatal 1955-ben elkezdte a rendszeres negyedéves GDP-kimutatások közlését. A recessziós előrejelzést ráadásul nemrégiben még rontotta is a brit kormány.

Közel mínusz 5 százalék 

Bankbajok
Elállhat új, másfél milliárd fontos beruházással tervezett londoni központjának felépítésétől a JP Morgan, a brit kormány által a banki prémiumokra bejelentett külön illeték és a szabályozás általános megszigorítása miatt. Keddi londoni sajtóértesülések szerint Jamie Dimon, a globális pénzügyi szolgáltató csoport vezérigazgatója személyesen Alistair Darling brit pénzügyminisztert hívta telefonon az ügyben, és "kifejezte dühét" a tervezett adó- és egyéb intézkedések miatt. Darling szerint azoknak a bankoknak, amelyek a kormány intései ellenére továbbra is ragaszkodnak a nagy összegű prémiumokhoz, 50 százalékos egyszeri illetéket kell befizetniük minden, 25 ezer fontot meghaladó egyéni alkalmazotti prémium után.

Alistair Darling pénzügyminiszter a brit gazdaság és a költségvetés helyzetéről nemrégiben tartott éves parlamenti beszámolójában közölte: új becslése szerint a brit hazai össztermék az idei pénzügyi év egészében 4,75 százalékkal csökken a költségvetésben szereplő eredeti, 3,5 százalékos recessziós előrejelzés helyett. A 3,5 százalékos GDP-mínuszról szóló prognózist független londoni elemzők mindig is túl derűlátónak tartották.

A Centre for Economics and Business Research (CEBR) nevű vezető londoni gazdasági előrejelző ház már a nyáron azt jósolta, hogy a brit hazai össztermék az idei pénzügyi évben, reálértéken legalább 4,5 százalékkal esik. A CEBR szerint a 2008 első negyedében mért legutóbbi csúcsérték és a cég által az idei harmadik negyedévre valószínűsített mélypont között összesítve 5,6 százalékos GDP-zuhanás várható.

A Financial Times keddi visszatekintő elemzése szerint a 2000-2009-es évtizedben a tőzsdei befektetők sem jártak jól: a részvénybefektetések megtérülése éves átlagban mínusz 1,8 százalék volt az elmúlt tíz évben. A londoni üzleti napilap szerint az 1930-as évek nagy világgazdasági depressziója óta nem volt példa arra, hogy a brit tőzsdei befektetők összességében veszteséggel zárjanak egy egész évtizedet.

A tavalyi naptári év egészében negyedszázados történetének legrosszabb esztendejét zárta a Londoni Értéktőzsde (LSE) irányadó árfolyammutatója. Az 1984. január 3-án, ezer pontos bázisszinten indult FTSE-100-as 2008-at 4434,17 ponton fejezte be, 31,5 százalékkal alacsonyabban a tavalyi év nyitó szintjénél. Ekkora veszteséget januártól decemberig terjedő időszakban a fő londoni árfolyammutatóban addig soha nem mértek; a korábbi legnagyobb éves zuhanás 2002-ben volt, amikor 24,5 százalékot esett a tőzsdeindex az év eleje és vége között. Az elmúlt egy évben a FTSE-100-as a tavalyi veszteség mintegy kétharmadát hozta be: a keddi kereskedésben a mutató éppen ezer ponttal, 22 százalékkal járt a 2008. decemberi utolsó záró felett.


A londoni tőzsdeindex (FTSE-100) elmúlt egy éve - forrás: Yahoo Finance

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo