A sajtótájékoztatót az Építési Vállalkozók Országos Szövetségével (ÉVOSZ) közösen rendezett konferencia előtt tartotta.
80 százalék feketén
A múlt év egészében 42 ezer, 2005-ben 29 ezer, 2004-ben pedig 10 ezer feketén foglalkoztatott munkavállaló miatt bírságolták meg a munkáltatókat. Most a felkeresett munkáltatók 80 százaléka foglalkoztatott munkaszerződés és bejelentés nélkül dolgozókat, de ez nem nevezhető országos átlagnak - figyelmeztetett rá az elnök. Az ellenőrzéseket ugyanis egyre célzottabban végzik, elsősorban azokat a munkahelyeket keresik fel, ahol minden bizonnyal feketén foglalkoztatottakat találnak. Ellenkezőleg - állította -, már érzékelhetők a jelei a munkáltatói magatartásváltozásnak.
A felügyelők az idén az eddigi ellenőrzések során több mint 22 ezer munkáltatót kerestek fel, és közülük 17 ezernél tapasztaltak valamilyen jogsértést, 217 ezer munkavállalóra vonatkozóan. A kiszabott bírság összege csaknem 3 milliárd 900 millió forint volt, míg a múlt év egészében 7 milliárd 220 millió forint bírságot szabtak ki. Az idén a bírságokból 2 milliárd 800 milliót jelentettek a munkaügyi bírságok, a múlt évben pedig 5 milliárd forintot. A munkavédelmi bírságok összege az idén 461 millió forint volt, a múlt év egészében pedig 1 milliárd 288 millió forint.
Papp István a sajtótájékoztatón hangsúlyozta: az OMMF-re nemcsak a korábbiaknál céltudatosabb ellenőrzések, a következetes, szigorú fellépés jellemző, hanem az is, hogy partneri kapcsolatokra törekszik az erre kész munkáltatókkal, munkavállalói érdekképviseletekkel. Ennek keretében régiónként tájékoztató szolgálatot szerveznek a jogszabályok megértését, alkalmazását segítve, a gyakorlati kérdések megválaszolására.
Tájékozatlan munkáltatók
Az ÉVOSZ-szal közösen szervezett keddi konferenciának is a tájékoztatás, az álláspontok megvitatása a célja. Ezt a budapesti konferenciát követik majd hasonló rendezvények a nagyobb vidéki városokban. Tolnay Tibor, az ÉVOSZ elnöke a sajtótájékoztatón elmondta: a munkáltatók is fontosnak tartják a partnerséget, az együttműködést. Ennek egyik oka, hogy a jogszabályok be nem tartása sokszor nem szándékosságon múlik, hanem a tájékozatlanságon, a felkészületlenségen. Ezen sokat segíthetnek az OMMF-fel közösen rendezett hasonló tájékoztatók, viták, az ÉVOSZ tájékoztató kiadványokat is készít a vállalkozások részére.
Tolnay Tibor elmondta: a partnerség keretében javasolta az OMMF elnökének, hogy a gyakrabban előforduló jogszabálysértésekre határozzanak meg országosan egységes büntetési tarifákat. Így nem fordulhatna elő, hogy nagy büntetési különbségek alakuljanak ki hasonló a jogsértéseknél. Tolnay Tibor szerint Papp István késznek mutatkozott arra, hogy tárgyaljanak erről a kérdésről.