Honnan lesz itt növekedés?

Már abban sem volt egyetértés a Növekedés 2013 konferencia előadói között, hogy van-e vagy nincs fordulat a növekedésben. A Privátbankár által szervezett konferencián a gazdaságpolitikai döntéshozók és az üzleti élet vezető szereplői mellett a magyar közgazdaság tudomány e területtel foglalkozó, külföldön is elismert, legjelesebb képviselő mondták el véleményüket.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Orbán Gábor a Nemzetgazdasági Minisztérium adó- és pénzügypolitikai államtitkára szerint a növekedési fordulat bekövetkezett idén, a folyamatok az elkövetkező években felgyorsulnak. 2006 óta az idei évvel bezárólag az örökölt költségvetési helyzet miatt a kormány folyamatos kiigazítási kényszerben volt. A magas hiány és a növekvő államadósság hozzájárult az ország sérülékenységéhez - emiatt költségvetési konszolidációra és adósságcsökkentésre volt szükség.

Az eladósodás "ördögi köre" azonban Orbán Gábor szerint mostanra megtört: az államadósság csökkentése, a költségvetési kiigazítások a hozamok csökkenésén keresztül nagyobb mozgásteret biztosítanak - komoly terhek kerültek le a magyar gazdaságpolitikáról. A külső igazodás kényszere megszűnt a túlzottdeficit-eljárás megszüntetésével, amivel fontos fék került le a magyar gazdaságpolitikáról – mondta az államtitkár. Orbán Gábor szerint nem lehet unortodoxnak nevezni, ami történt, szükség volt a kiadások erős kontrolljára, a korábbinál több konfliktus vállalására ahelyett, hogy nem létező pénzből a szőnyeg alá söpörték volna őket, emellett szükség volt nem sztenderd eszközök bevetésére is – fogalmazott az államtitkár.

2 százalékos növekedés
Szeptember 30-áig mutatják be a következő évekre vonatkozó prognózist. Az államtitkár a Növekedés 2013 konferencián annyit már elárult: az idei évre tervezett 0,7 százalékos GDP-növekedést továbbra is tarthatónak látják, 2014-re pedig 2 százalékos növekedéssel kalkulál a kormány – ezt ráadásul egy rendkívül konzervatív becslésnek tartja Orbán Gábor.
A növekedés elősegítése érdekében az adóbevételek szerkezete átalakult, nagyobb hangsúlyt fektetnek a forgalmi/fogyasztási típusú adókra mint a jövedelmi típusú adókra – mára a költségvetési bevételeken belül már az előbbi aránya a nagyobb. A vállalati adózásban pedig a súlypont a kkv-k javára tolódik el, és fontos cél az export versenyképesség javítása is. Azok a vállalatok, akinek nőttek a terhei, jellemzően belföldi piacra termelő, jelentős piaci erővel rendelkező nagyvállalatok - mondta Orbán Gábor.

Jól vagyunk

Az államtitkár szerint 2013-ban megállt a beruházások zsugorodása. A gépberuházásokban, feldolgozóiparban már jól látszik a dinamika, az építési beruházások további növekedése is várható. A magyar beruházások dinamikája az exportáló vállalatok eseteben régiós szinten is kiugrónak számít – mondta. A növekedéshez a foglalkozatás növekedése is hozzájárul, amiben Orbán Gábor sem tagadta, jelentős szerepet játszanak a külföldön munkát vállalók tömegei is. Véleménye szerint azonban ezt nem feltétlenül kell negatívumként jellemezni.

Az elmúlt években mindenki arról panaszkodott, hogy alacsony a mobilitási hajlandóság – fogalmazott az államtitkár hozzátéve, az adatok szerint a külföldön dolgozók jelentős része utalja haza a fizetését, tehát a magyar háztartások nettó pénzügyi vagyona emelkedhet a külföldön dolgozók számának növekedésével is.

Nem vagyunk jól

Egyáltalán nem lát viszont növekedést Obláth Gábor, a Magyar Tudományos Akadémia Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont Közgazdaság-tudományi Intézetének (MTA KRTK KTI) tudományos főmunkatársa. Elmondta: az elmúlt években jelentősen megemelkedett hazai exporttöbblet nem „jó”,  a tőkekiáramlás pedig nem „rossz”. A két jelenség gyakorlatilag egymás tükörképe. Mindkét jelenség mögött a gazdaság stagnálása (a belföldi felhasználás, különösen a beruházások visszaesése) áll, amelyek mögött viszont az adósságleépítés folyamat és a hazai gazdaságpolitika áll, a kettőt azonban meglehetősen nehéz különválasztani.

A növekedéshez Halpern László közgazdász szerint a hosszú távú növekedéshez kiszámítható feltételekre, az innovációs és a K+F támogatására és a kedvező befektetői környezet kialakítására lenne szükség, ez utóbbiban nagyon rosszul állunk.

A konferencia előadásainak részletes összefoglalója itt olvasható.

Kettős elvárás
Wolf László az OTP kereskedelmi banki divízió vezérigazgató helyettese a növekedés és a bankrendszer összefüggéseiről tartott előadásban hangsúlyozta, a külföldi tőke beáramlás az elmúlt időszakban nem a vállalkozói szektort erősítette, hanem a veszteségessé váló bankok feltőkésítésére érkezett a külföldi tulajdonú pénzintézetekhez. A beruházási ráta épphogy az amortizációt fedezi Magyarországon, ez régiós összehasonlításban is alacsonynak számít - ami nem is véletlen. A vállalati jövedelemtermelő képesség Magyarországon ugyanis megfeleződött, ez amúgy nemcsak a beruházásokat, de a hitelezhetőséget is visszavetette, márpedig egyértelmű, hogy hitel nélkül nincs bővülés.
Pozitívan értékelte a Növekedési Hitelprogram (NHP) hatását, egyértelműen lökést adott a vállalati hitelpiacnak, korábban elhalasztott beruházásokat indított el, javította a hitelek szerkezetét – mondta Wolf. Az OTP szerint előrehozott beruházásokat finanszíroztak az MNB hitelprogramjából a vállalkozások, hiszen 3 hónap kevés arra, hogy egy új beruházást valaki kitaláljon és a hitelezést is lefuttassa. Számításaik szerint a teljes kihelyezés 27%-a volt valóban új hitel. Számításaik szerint a program első szakasza 150 milliárd forintnyi új hitelt generált összesen, rendszer szinten. Mivel a szektor teljes visszaesése 150-200 milliárd forint szintű volt, valóban van a programnak ezen a szinten is hatása.
Ugyanakkor a program folytatásakor tekintettel kell lenni más tényezőkre is. A jelzáloghitelek 180 ft/chf árfolyamon történő forintosítása például hitelbővítés nélkül a szabályozói tőkeminimum alá vinné a rendszerszinten fontos bankok jelentős részét, ami kétségessé teheti az 500 milliárd forint kihelyezését. Nem lehet elvárni, hogy a bankszektor egyik oldalon kiadjon ekkora hitelállományt, miközben az adósmentés miatt ekkora méretű tőkepótlásra lesz szüksége - mondta az OTP vezérigazgató-helyettese.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo