Hol jöhet létre az egymillió új munkahely?

Az év végéig már nem várhatóak különösebb változások a magyar munkaerőpiacon. Fontos kérdés, hogy a kereskedelmi szektor tud-e növekedni, vagy sem, erről egyelőre eltérnek a vélemények.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

 

Regionális bontás
Az alkalmazási hajlandóság a legerősebb Budapesten, illetve a Dél-Alföldön: mindkét régióban +7% a mutató, míg a legrosszabbak a kilátások a Közép-Dunántúlon (-7%). Az Észak-Alföldön az előző negyedévi -8%-ról most 0%-ra nőtt a mutató, Közép-Magyarországon pedig éves összehasonlításban 9 százalékpontos csökkenést tapasztalhatunk, +13%-ról +4%-ra csökkent a mutató.

A megkérdezett 750 munkáltató közül 11 százalék növelni szeretné a munkaerő létszámát, 10 százalék elbocsátást tervez, 76 százalék pedig nem kíván változtatni az év utolsó három hónapjában aManpower Munkaerőpiaci felmérése szerint. A legerősebb alkalmazási hajlandóságot a gyártó és a nagy- és kiskereskedelmi szektorból jelentették, mindkét helyen +10 százalékon áll a mutató - közölte a kutatócég.

A nagy- és kiskereskedelem mutatója jelentősen nőtt, mind az előző negyedévhez (15 százalékponttal), mind az előző év azonos negyedévéhez viszonyítva (16 százalékponttal). Kiss Judit, a Manpower Magyarország ügyvezetője szerint a szektorban tapasztalható negyedik negyedéves növekedés nem magyarázható pusztán szezonális hatásokkal. "Mióta a Manpower méri a magyar munkaerő-piacot (2009. harmadik negyedéve), a nagy- és kiskereskedelemben általános volt az alacsony foglalkoztatási kedv. A gyártás mellett ez a szektor foglalkoztatja a legtöbb munkavállalót, ezért a +10 százalékos előrejelzés számos új munkahelyet jelenthet az utolsó negyedévben, ami kicsit javíthatna az amúgy nyomott munkaerő-piaci helyzeten."


Kép: flickr

Nem ért egyet ezzel az állítással a BDO Magyarország, mely a Munkaügyi helyzetkép a kereskedelemben 2011. elnevezésű kutatása során arra a következtetésre jutott, hogy biztosan nem ebben a szektorban jön létre a kormány által tervezett egymillió új munkahely. „A következő években a kereskedelemmel foglalkozó cégek túlnyomó többsége nem lát lehetőséget tevékenységének bővítésére: új üzlet nyitását mindössze 15 százalékuk tervezi, miközben hat százalék egyenesen üzletbezárásban gondolkodik - emelt ki pár adatot a kutatásból Máriás Attila, a BDO Magyarország munkaügyi tanácsadója.

 

Több mint féléves mélyponton az új állások száma
Augusztusban 12.900 nem támogatott álláshelyet jelentettek be a munkáltatók a versenyszférában, utoljára januárban volt ennél még kevesebb, 12.300 bejelentett új, nem támogatott állás - derül ki a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat (NFSZ) friss adataiból.
Az újonnan bejelentett állások 29,3 százaléka (ez a tavalyi évhez képest 9,5 százalékos visszaesés) nem támogatott álláshely volt, 70,7 százalékát pedig valamilyen támogatott foglalkoztatási forma -közmunka program- keretén belül kínálták a munkáltatók. A KSH szerint a munkanélküliségi ráta 10,8 százalék.

Pozitívum azonban, hogy a várakozásokkal ellentétben a munkáltatók nem állítják egységesen, hogy a vasárnapi nyitva tartás korlátozására irányuló jogszabályi változások egyértelműen csökkentenék a szektorban foglalkoztatottak számát. Pontosan ugyanannyian vannak azok is, akik szerint érdemben nem lenne hatással a szektorban alkalmazottak létszámára a tanulmány lezárásakor még meg nem tárgyalt törvény - közölte a BDO Magyarország.

Gond a vendéglátósoknál

Nem sok jóra számíthatnak viszont azok, akik a vendéglátóipar területén próbálnak elhelyezkedni: a szektor alkalmazási hajlandóság mutatója -16 százalékon áll, ami jelentős csökkenés az előző év azonos negyedévéhez képest (-1%) - véli a Manpower. "Ez a magas különbség nem magyarázható csupán szezonális hatásokkal. Egyrészt a szokatlanul hideg nyár miatt gyakorlatilag elmaradt a főszezon, másrészt az iparágat a svájci frank magas árfolyama is fenyegeti, hiszen a korábbi évek beruházásainak nagy része svájci frank alapon indult.", mondta Kiss Judit.

A jövő azok számára is bizonytalan, akik a közszférában, illetve a mezőgazdaságban szeretnének elhelyezkedni: mutató mindkét szektorban -5 százalékon áll. (A bankszektorbeli álláshirdetések voltak a legnépszerűbbek a nyáron, amit a segédmunkásokat kereső lehetőségek követtek, de nincsenek sokkal lemaradva a HR-es pozíciók sem.)

A munkaerő-kölcsönző cégek
2010-ben kb. 155 milliárd forint adót és járulékot fizettek be a költségvetésbe és a foglalkoztatásuk által minimum 79 ezer – maximum 273 ezer – főt foglalkoztattak megrendeléstől függően, azaz 4-12%-kal csökkentették a munkanélküliséget az aktív korúak körében – derül ki a Magyar Munkaerő-kölcsönzők Országos Szövetségének statisztikáiból. 2011. szeptember 1-jén a Magyarországon működő munkaerő-kölcsönzők 90,5% volt magyar tulajdonú. Az összesen 747 cégből 104 idei, azaz 2011-es alapítású.

Megoldás-e az atipikus foglalkoztatás?

A BDO Magyarország foglalkoztatás módját illető kérdéseire adott válaszokból kiderül, hogy a cégek többsége immár alkalmazza munkavállalói körében a költségcsökkentést és emellett rugalmas foglalkoztatást is lehetővé tévő munkakeretet. A munkaidőkeretes foglalkoztatással élők mintegy 8 százaléka heti vagy kétheti munkaidőkeretet alkalmaz.

Ezzel viszont az a gond - emeli ki a BDO -, hogy a heti munkaidőkeretben történő foglalkoztatás esetén számos olyan, a munkáltató számára rugalmas munkaidő beosztást lehetővé tevő intézkedést zár ki, mint amilyen például a pihenőnapok összevont kiadása, a heti munkaidőre vonatkozó szabályok keret átlagában történő érvényesítése, vagy a heti pihenőidőre vonatkozó szabályok keret átlagában való érvényesítése. A BDO Magyarország szerint a kereskedelmi szektorra is olykor jellemző szezonalitás sokszor akár két, három vagy akár négyhavi munkaidőkeret alkalmazását teszi optimálissá.

Az atipikus foglalkoztatási formák közül a részmunkaidős mellett a határozott idejű munkaszerződések kötése a legelterjedtebb a szektorban, de jellemző az iskolaszövetkezeteken vagy munkaerő-kölcsönző cégeken keresztül történő foglalkoztatás is.

„A kereskedelmi szektor volt az egyik fő haszonélvezője annak a törvénymódosításnak, amely augusztus elsejétől rendezte az iskolaszövetkezeteken keresztül folytatott foglalkoztatás problémáit - világít rá Máriás Attila. - A válaszok alapján ugyanis egyértelmű, hogy ezt megelőzően sok cég számíthatott munkaügyi bírságra amiatt, mert ez a foglalkoztatási formát a munkaügyi ellenőrök színlelt szerződéssel zajló munkaerő-kölcsönzésnek minősítették." (Míg magasabb pozíciókban közel azonosak a kereseti lehetőségek, a ranglétrán lejjebb haladva a nők azonos munkáért egyre kevesebb fizetést kapnak férfi kollégáikhoz képest.)

Jó irányban halad a szabályozás

A munkaügyi szabályozás elfogadott és tervezett változtatásai kapcsán a válaszadók 78 százaléka tartja jónak az irányt - derül ki a BDO felméréséből. Minden harmadik megkérdezett egyszerűsítené a jelenlegi pótlékolási rendszert és a pihenőidő szabályozását, tízből egy cég képviselője eltörölné a garantált bérminimum intézményét is. A szabadság pénzbeni megváltását 60 százalékuk szeretné lehetővé tenni. (Jelenleg a szabadságot megváltani csak a munkaviszony megszűnésekor lehet, a felhalmozódott szabadságokkal a foglalkoztatók legjobb szándékuk ellenére sem mindig tudnak mit kezdeni.)

A Magyar Munkaerő-kölcsönzők Országos Szövetsége (MMOSZ) üdvözli azt a kormányzati törekvést, hogy a nehezen tervezhető gazdasági fejlődés egyik meghatározó eszközeként kezeli az atipikus foglalkoztatási formákat, így a munkaerő-kölcsönzést, a részmunkaidőt és a távmunkát - közölte Dénes Rajmund Roland, az MMOSZ kommunikációs alelnöke. „Fontos, hogy a foglalkoztatás munkajogi háttere tervezhető, kiszámítható legyen a kölcsönzött munkavállalóknak és a foglalkoztató cégeknek, vállalatoknak. Meghatározó lépésnek érezzük az 5 éves foglalkoztatási korlát rögzítését a Munka Törvénykönyvében, amely hozzájárul a magyar gazdaság fejlődéséhez, Magyarországon a régiónkhoz képest nem kiemelkedő foglalkoztatotti arány növeléséhez."

Uniós kitekintés
Az EMEA régióban a negyedik negyedévre várható munkaerő-piaci folyamatok a 2011-ben végig tapasztalható változékonyságot követik majd: 23 vizsgált ország közül 18-ban mértek pozitív alkalmazási kedvet – közölte a Manpower. A mutató az előző negyedévhez képest 13 országban romlott, éves összehasonlításban pedig 11 országban javult. A legerősebb alkalmazási hajlandóságot Törökországban, Norvégiában és Bulgáriában, a leggyengébbet Görögországban és Olaszországban mérték. Általánosságban a munkaerő felvételi kedv pozitív marad, de a gyártó szektor kilátásai Európa szerte gyengülnek, annak ellenére, hogy a német ipar alkalmazási kedve továbbra is töretlen.
“Bár Németország éves GDP növekedése megtorpant, az országban tapasztalható munkaerő-piaci kilátások továbbra is pozitívak, a gyártó szektorban három éve nem mértek ilyen munkaerőigényt. A harmadik negyedévben a gyártó szektor egész Európában kitűnően teljesített, de a Németországban tapasztalható töretlen optimizmus a régió többi országára már nem jellemező: 21 országból 18-ban csökkentek a gyártó szektor mutatói.”, mondta Jeffrey A. Joerres, a Manpower Group elnök-vezérigazgatója. “Svédország és Norvégia minden bizonnyal erősen zárják az évet, 2008 óta most jelentették a legmagasabb mutatókat. A munkaerő-piaci kilátások romlanak viszont Görögországban és Olaszországban, mindkét ország gazdasága továbbra is komoly gondokkal küzd.”

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo