Hol kötünk ki? Mindenért a forint a felelős?

Mindennapi vásárlóként érezzük, ahogy a termékek árai folyamatosan kúsznak felfelé. A forint árfolyama az utóbbi fél évben drasztikusan gyengült mind az euróhoz, mind a dollárhoz, mind pedig a régiós valutákhoz képest. Az árfolyamot alakítani egy kis nyitott országban, olyanban, mint Magyarország, nehéz. Vegyük végig, milyen hatással van a mindennapi életünkre a forint gyengülése.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Egyre többet hallani a médiában szakértőktől, hogy az ársapka már nem sokáig fenntartható. Most mindenki 480 forintért tankol, ha magyarországi személyautóval, magyarországi kútnál tankol. De ha az ársapka megszűnik, akkor az üzemanyagárakban is érezhetővé válik a forint gyengülése, és egyik napról a másikra a 480 forintos ár akár 700-800 forintos literárat is eredményezhet.

Magyarországon hatósági árakat alkalmaznak a rezsicsökkentés keretén belül az energiára – a villanyra, gázra, távhőre. Az energia bő java szintén importtermék. Ha a forint gyengül, akkor ezek az import-alapanyagok is drágábban fognak eljutni a végfelhasználóhoz.

Érthető, hogy a hatósági ársapkás energiaárak sem fenntarthatóak. Egyre jobban szűkítik azoknak a körét, akik még hatósági áron kapják az energiát. Szembesülnünk kell azzal, hogy a villanyszámla, fűtésszámla akár többszörösére fog nőni. Ebben egyik szerepet a háború játssza, másikat azonban a gyenge forint. Ha dollárban ugyanannyi is egy termék ára, forintba átszámítva többe fog kerülni. Ezt mindig a végfelhasználók, azaz a háztartások fogják megfizetni.

Zátony a láthatáron

Az egyre növekvő árak folyamatosan gerjesztik az inflációt. Az infláció és a gazdasági válság következtében a vállalatok nem fogják tudni a béreket reálértéken tartani. Ezért vásárlóerő szempontjából sokkal kevesebbet fog érni ugyanaz a fizetés, mint egy-két évvel ezelőtt. Sokkal kevesebb terméket tudunk majd megvásárolni belőle, ami jelentős hatással bír a kereslet-kínálat alakulására.

Ha nagy az infláció és magas a kamatkörnyezet, de a kamat még nem elégséges ahhoz, hogy a befektetőket visszaédesgesse a magyar befektetések felé, továbbá a forint iránt nem nő a kereslet, akkor a forint további elértékelődésnek van kitéve.

A magas kamatkörnyezet senkinek nem jó. A családok nem fognak magas kamaton hiteleket felvenni, tehát bizonyos szükséges fejlesztések háztartáson belül elmaradhatnak. Ha a háztartások fejlesztései a magas kamatkörnyezet miatt eltolódnak vagy nem valósulnak meg, akkor a kivitelező vállalkozók is kevesebb árbevételhez jutnak. Ez pedig egyértelműen nemzetgazdasági zsugorodáshoz vezet.

 

 

Véleményvezér

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo