Egyoldalú nyilatkozatot a bérleti díjra és rezsiköltségre is lehet kérni
Az elmúlt években elterjedt, hogy a felek a szerződést saját maguk készítik el, de a bérbeadók a beköltözés (a birtokbaadás) feltételéül szabják, a bérlő tegyen közjegyző előtt egyoldalú kötelezettségvállaló nyilatkozatot, amelyben kifejezetten vállalja, hogy teljesíti a szerződésben vállalt kötelezettségeit, így például az előre meghatározott költségek – a bérleti díj vagy a rezsiátalány – megfizetését határidőre, vagy a bérleti jogviszony megszűnése esetére a bérleményből való kiköltözést. Amennyiben pedig ezen kötelezettségeinek nem tesz eleget, bírósági végrehajtás kezdeményezhető vele szemben.
„Az egyoldalú kötelezettségvállaló nyilatkozat népszerűségét az indokolja, hogy erős garanciát jelent a bérbeadónak. Amennyiben a bérlő nem tartja be a megállapodást, például nem fizeti a lakbért és a rezsit, vagy nem hajlandó kiköltözni az ingatlanból a szerződés megszűnése után, a bérbeadó az okiratot szerkesztő közjegyzőnél közvetlenül végrehajtást kezdeményezhet” – mondta Tóth Ádám, a Magyar Országos Közjegyzői Kamara elnöke.
A nyilatkozatot bármelyik közjegyzőnél meg lehet tenni személyesen. Csak a nyilatkozó személyazonosságát igazoló dokumentumra (például személyi igazolványára, lakcímkártyájára), a bérlemény adataira (például cím, helyrajzi szám, település), valamint a felek által aláírt bérleti szerződésre van hozzá szükség, amely alapján a bérlő a közjegyző előtt egyoldalú kötelezettségvállaló nyilatkozatot tesz.