Hát ezzel a mondattal már elég súlyos problémák vannak. Jelenleg egyetlen ország sem fizetésképtelen Európában, még csőd közelében sincs senki. Egyetlen európai országról tudunk, ahol valóban vannak fizetési problémák, ez épp Magyarország. Például a megsarcolt önkormányzatoknál, az államilag finanszírozott kórházaknál és legutóbb a benzinkutasok jelezték, hogy a kormányzat ígérete a kifizetések augusztus végéig történő teljesítéséről "álom maradt".
Az augusztusban közölt Eurostat adatok szerint Európa olyannyira nincs csődben, hogy az ipari termelés növekedése néhány országban rekordot döntött. Éves bázison Írországban emelkedett a legnagyobb mértékben az ipari termelés júniusban, 25,4 százalékkal. Dániában 25,0 százalékos, Bulgáriában 17,4 százalékos volt ugyanez a szám. Ha ez a csőd, akkor az nagyszerű. Sajnos a szó nem ezt jelenti.
Amennyiben Szijjártó Péter csak a szavakba keveredett bele és nem csődre gondolt, hanem recesszióra, akkor e témában két európai ország jelentette, hogy elérte őket a gazdasági aktivitás visszaesése. Egyik sem uniós ország, tehát a szankciós döntésekhez nincs közük. Az egyik Oroszország, a másik pedig az Egyesült Királyság, vagyis egyetlen uniós országnál még recesszió sincs, nemhogy csőd. Egy ilyen megfogalmazás különösen Németország számára lehet sértő, mert egyrészt tényleg bajban vannak, hiszen energiabehozataluk nagy részét Oroszországra építették és ezért most hatalmas erőfeszítésekkel kell menedzselniük gazdaságukat. Másrészt azért fájdalmas magyar részről azt hallaniuk, hogy csődben vannak, már nem is léteznek (Schmidt Mária), mert cégeik rendkívül komoly befektetéseket hoztak Magyarországra. Szijjártó Facebook oldalán mindössze 2 nap különbséggel hozta nyilvánosságra müncheni találkozóját a BMW főnökével. Vagyis, ha Németország csődben van Szijjártó szerint akkor miért örült oly nagyon a BMW magyarországi beruházásának?