Háztartások pénzügyei (GfK felmérés)

A magyar háztartások egyötöde tudott pénzt félre tenni az elmúlt tizenkét hónapban. A többség ugyanannyit keresett, mint amennyit költött, s így nem jutott takarékoskodásra. Egynegyed rész kiadásai meghaladták a bevételeit, és emiatt csökkentenie kellett a megtakarításokat. Többek között ezt állapította meg a GfK Piackutató Intézet 2001 őszi, „Befektetési barométer” című felmérése, a háztartások pénzügyi döntéshozóit fontos szempontok szerint reprezentáló 1000 fő személyes megkérdezése alapján.

A takarékoskodásra képes háztartások különösen a 25 000 lakosúnál nagyobb településeken emelkednek ki az átlagból. Azok a háztartások is felülreprezentáltak, amelyek pénzügyi döntéshozói 30-39 évesek, és vállalkozók vagy vezető beosztású alkalmazottak.

Iskolai végzettség szerint egyértelmű a trend, hogy minél magasabb a pénzügyi döntéshozók iskolai végzettsége, annál nagyobb arányban képesek megtakarítani.

Regionálisan Budapest és Pest megye marad el leginkább az átlagtól, és Észak-Magyarország emelkedik ki a legjobban.
Lakóhelynagyság szerint a kisebb városokban nagyobb a takarékoskodók aránya, mint az 50 000 lakosúnál nagyobb városokban, beleértve a fővárost is.

A közeljövő kilátásait óvatosan ítélik meg a válaszadók. A következő tizenkét hónapban ugyanis csak a háztartások egyhatoda számít arra, hogy több pénzt fog félre tenni, mint az elmúlt tizenkét hónap során.
Ebben a kérdésben legoptimistábbak azok a háztartások, amelyekben a pénzügyekről 29 évesnél fiatalabbak vagy vállalkozók döntenek.
Viszont a háztartások egynegyedében gondolják azt, hogy kevesebbet lesznek képesek félre tenni, mint a megelőző egy évben.
Itt az átlagtól negatív irányban leginkább az átmenetileg munka nélküliek, s ebből részben következően az alacsony jövedelműek térnek el.

Viszonylag magas, közel kétharmados arányt képviselnek, akik úgy gondolják, hogy a következő év során ugyanannyi lehetőségük lesz pénzt félre tenni vagy nem tenni, mint az elmúlt tizenkét hónapban.
A megtakarítási formáknál szembe tűnik, hogy a plusz pénzzel rendelkezők kétharmada nem használ semmilyen tőkebefektetési lehetőséget. A többiek körében legelterjedtebb a rövid távú letét, életbiztosítás, továbbá a nyugdíjalap.

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo