Hatnak a nyugati szankciók az orosz gazdaságra

A második negyedévben az orosz gazdaság bruttó hazai kibocsátása (GDP) 4,1 százalékkal csökkent éves összevetésben, de 0,6 százalékkal emelkedett az első negyedévhez viszonyítva. Az orosz statisztikai hivatal pénteki közlése szerint a kibocsátás értéke 69,3 ezer milliárd rubel (1,14 ezer milliárd dollár) volt az első fél évben, amely 0,4 százalékos visszaesés az előző év azonos időszakához képest.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Ágazatok szerint a második negyedévben az építőipar hozzáadott értéke nőtt a leggyorsabb ütemben (4 százalék), de az energiaipar, a mezőgazdaság, az ingatlan-, valamint az információ és kommunikáció szektor is növekedést mutatott. A legnagyobb visszaesést a nagy- és kiskereskedelem (14,1 százalék), valamint a vízügyi szolgáltatások (9,2 százalék) szenvedték el, de a vendéglátás hozzáadott értéke is csökkent a második negyedévben éves viszonylatban.

Sűrű fellegek az orosz gazdaság felett (Fotó: Pixabay)
Sűrű fellegek az orosz gazdaság felett (Fotó: Pixabay)

Az orosz gazdaságfejlesztési minisztérium legfrissebb becslése szerint a GDP idén 2,9 százalékkal, jövőre pedig 0,9 százalékkal csökken. A minisztérium korábbi előrejelzése 7,8 százalékos visszaesésről szólt 2022-re, amit később 4,2 százalékra módosítottak.

Makszim Resetnyikov a Vlagyivosztokban zajló 7. Keleti Gazdasági Fórumon kedden azt mondta, hogy az orosz gazdaság az év utolsó negyedévében már ismét növekedést érhet el az előző negyedévhez viszonyítva és 2024-ben akár 2,6 százalékkal is bővülhet.

A tárcavezető a gazdasági fórumon elismerte az orosz kormány egyik elemzői számításokon alapuló, belső jelentését, amely hosszabb és mélyebb gazdasági recesszióval számol az országot sújtó szankciók miatt. Az egyik forgatókönyv szerint gazdaság jövőre 8,3 százalékkal gyengülhet, míg a "borúlátó" forgatókönyv szerint a mélypontot 2024-ben éri el, akkor a GDP 11,9 százalékkal marad el a 2020-as szinttől.

Az orosz statisztikai hivatal pénteken közölt inflációs adatai szerint a fogyasztói árak éves növekedési üteme augusztusban 14,3 százalékra lassult a júliusi 15,10 százalékról. Az elemzői várakozások átlaga 14,3 százalék volt, míg a bázisidőszakban, tavaly augusztusban 6,68 százalékos inflációt mértek. A közlemény szerint az éves maginfláció a júliusi 18,40 százalékról a múlt hónapban 17,71 százalékra lassult.

Véleményvezér

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.
A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat 

Budapesten is elkelne még néhány metró.
A lengyeleknek sikerült a repülőrajt

A lengyeleknek sikerült a repülőrajt 

A nyomában sem vagyunk a lengyeleknek.
Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo