Hatalmas visszaesést produkált Magyarország

2008-ban az ipari termelés volumene 1,1%-kal alacsonyabb volt, mint 2007-ben. 2008 decemberében az ipari termelés az előző év azonos időszakához viszonyítva 19,6%-kal, munkanaphatástól megtisztítva 23,3%-kal csökkent. Az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanaptényezővel is kiigazított ipari termelési index decemberben 15,1%-kal esett vissza.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Az ipari termelésben éves szinten 1992-ben regisztrált a KSH utoljára visszaesést (9,7%). 2008 folyamán az ipari kibocsátás júniustól (július és szeptember kivételével) fokozatosan és egyre nagyobb mértékben csökkent - az előző évben még 8,2%-os bővülést mért a statisztikai hivatal. A létszám-kategóriás adatok alapján 2008 egészét tekintve és decemberben is az exportorientált nagyvállalati körben figyelhető meg a legnagyobb csökkenés.

Az ipar nemzetgazdasági ágazatai közül 2008 decemberében a feldolgozóipar termelése az előző év azonos hónapjához viszonyítva jelentősen, 23,3%-kal visszaesett; a csekély súlyú bányászat termelése pedig kiugróan, a két és félszeresére emelkedett, nagyrészt a kőolaj-, földgázkitermelés, szolgáltatás ágazat kimagasló növekedésének köszönhetően. Az év utolsó hónapjában a villamosenergia-, gáz-, gőz és vízellátás kibocsátása 3,3%-kal alacsonyabb volt, mint az előző év azonos időszakában, részben a 2007. véginél enyhébb időjárás hatására (az Országos Meteorológiai Szolgálat közlése szerint 2008 decemberében az egy évvel korábbi átlagos középhőmérsékletnél 3,4 Celsius fokkal magasabbat mértek).

Nagyot koppant a feldolgozóipar

Novemberhez hasonlóan decemberben is a feldolgozóipar minden alágában csökkenés figyelhető meg. Az ágazatok közül a legnagyobb mértékben a feldolgozóipari termelés közel 30%-át kitevő villamos gép, műszer gyártása mérséklődött (32,6%-kal). Az alágon belül a híradás-technikai fogyasztási cikkek gyártása szakágazatban felére zuhant a termelés. 28,9%-kal alacsonyabb volt a kokszgyártás, kőolajfeldolgozás kibocsátása, ami nagyrészt a készletről történő értékesítés következménye. A feldolgozóipari termelés több mint egyhetedét adó járműgyártás termelése is jelentősen, 27,8%-kal elmaradt az egy évvel korábbitól, elsősorban a külpiaci kereslet erőteljes visszaesése miatt. A hasonló súlyú élelmiszer, ital és dohány gyártása 8,9%-kal mérséklődött.

A 2007. évi 8,8%-os növekedéssel szemben a feldolgozóipari termelés volumene 2008 egészét tekintve 1,8%-kal maradt el az előző évitől, ami az első félév 5,8%-os termelésbővülésének, illetve a második félév 8,9%-os csökkenésének az eredője. 2008-ban az alágak felében regisztrált a KSH növekedést.

A három legnagyobb súlyú alág közül csak a járműgyártás kibocsátása haladta meg az előző év szintjét (1,2%-kal), a villamos gép, műszer és az élelmiszer, ital és dohány gyártásában 3,2, illetve 7,7%-os csökkenés figyelhető meg. Az év folyamán az élelmiszeriparban mindössze egy hónapban volt növekedés; a két gépipari alágban a gazdasági válság hatására a nyári hónapoktól kezdett visszaesni a termelés. Ez utóbbi jelenség az ágazatok többségét hasonlóképpen érintette.

Az export sem remekelt

2008-ban az ipari export 0,8%-kal, decemberben az exportkereslet drasztikus visszaesése következtében már 22%-kal csökkent az előző év azonos időszakához viszonyítva. A külpiaci értékesítés növekedési üteme negyedévről negyedévre mérséklődött, és először augusztusban (7,9%-kal) volt alacsonyabb az előző év azonos hónapjához mérten.

2008-ban a teljes ipari értékesítés 52%-a, a feldolgozóipari értékesítés 66%-a került exportra. 2008-ban a feldolgozóipari export 0,6%-kal, decemberben 22,9%-kal maradt el az egy évvel korábbitól. 2007-ben még 15,9%-os exportnövekedést regisztráltak. Az év utolsó hónapjában a feldolgozóipar legnagyobb exportőrének számító, a feldolgozóipari kivitel több mint négytizedét adó villamos gép, műszer gyártásának exportvolumeneszámottevően, 27,1%-kal esett vissza. Ugyanakkor a feldolgozóipari export közel egyötödét képviselő járműgyártás kivitele 31,7%-kal alacsonyabb volt, mint az előző év azonos időszakában.

A hazai eladások csökkennek...

Az ipar belföldi értékesítése 2008-ban 2%-kal, decemberben 11%-kal csökkent az előző év azonos időszakához viszonyítva. 2007-ben még 2,6%-os volumenbővülést regisztráltak. A feldolgozóipar hazai eladásai az év egészét tekintve 3,4%-kal, decemberben 9,7%-kal maradtak el az egy évvel korábbitól, ami elsősorban az exportra termelő vállalkozások hazai beszállítói hálózatait érintő megrendelések visszaesésével függ össze.

2007-ben hasonlóan 2008-ban a feldolgozóipar legnagyobb alága, a belföldi értékesítés közel egynegyedét képviselő élelmiszer-, ital-, dohánygyártás hazai eladásaiban visszaesés (9,3%) figyelhető meg, de a decemberi csökkenés (4,6%) nem érte el az éves átlagot. A feldolgozóipar hazai értékesítésének egyhatodát adó kokszgyártás, kőolaj-feldolgozás belföldi eladásai 2008-ban 4,4%-kal nőttek; decemberben 1,1%-os volumencsökkenés következett be.

A külföldi és hazai kereslet jelentős szűkülését támasztja alá, hogy 2008 decemberében a megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelése 37,2%-kal visszaesett 2007 azonos hónapjához viszonyítva.

...ahogy a rendelésállomány is

Az új exportrendelések 37,9%-kal, az új belföldi rendelések 33,2%-kal csökkentek. Az összes rendelésállomány 16,1%-kal alacsonyabb volt, mint az előző év decemberében.

Az egy főre jutó ipari termelés a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozások körében 2008-ban - 0,2%-os létszámbővülés mellett - 1,5%-kal alacsonyabb volt a 2007. évinél. A feldolgozóipar termelékenysége az ipari átlagnál jobban, 2,4%-kal csökkent.

Az előző évhez képest az ipari termelés 2008-ban Magyarország területi egységei közül csak a Dél-Dunántúlon nőtt (0,8%-kal). A többi régióban 0,2 és 6,4% közötti volumencsökkenést regisztráltunk. Decemberben már minden régióban visszaesés volt megfigyelhető.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo