Az ötvenes években sok nagy lakással rendelkező tulajdonoshoz költöztettek be másik családot, illetve amikor 1957-ben visszakapták a gazdáik az államosított lakásaikat, azok is többnyire bérlővel együtt kerültek vissza. Az ilyen lakások bérlőit nevezik kényszerbérlőknek az intézményt pedig kényszerbérletnek. (Ilyen bérletet 1971 óta nem lehetett létrehozni.) A problémát a lakástörvény 1997-es módosítása úgy próbálta megoldani, hogy az önkormányzatokat kötelezte arra, 1998 utolsó napjáig ajánljanak fel bérlakást a kényszerbérlőknek. Amennyiben nem volt az önkormányzatnak csere lakása, úgy a piaci lakbér és a kényszerbérlő által fizetett lakbér különbözetét kellett megfizetni a lakás tulajdonosa részére.
A mostani törvénymódosításra azért került sor, mivel az Alkotmánybíróság az előbb idézett szabályokat kivetette a lakástörvényből. Az indok az volt, hogy nem megfelelően védte a tulajdont. A beterjesztő miniszter a módosítás indoklásában kifejti, hogy jelenleg 36 kényszerbérlet van Magyarországon (ebből 14 Budapesten, 20 pedig Pest megyében). A kényszerbérlők pedig idős emberek. Az Országgyűlésnek beterjesztett törvény módosítási javaslat négylépcsős megoldást kínál a kényszerbérlet felszámolására.
Cserelakás, kompenzáció
Első most is az önkormányzati cserelakás felajánlása. A második, ha az önkormányzatnak nincs megfelelő szabad lakása, akkor köteles pénzbeli kompenzációt ajánlani a kényszerbérlőnek a kiköltözésért. Amennyiben a bérlő ezt nem fogadja el, akkor a bérbeadó részére kell felajánlani a pénzbeli térítést, aki abból kiköltözteti a bérlőjét egy a bérbe adó által szerzett cserelakásba. Amennyiben az eddigi három lehetőség egyike sem vezetett eredményre, akkor az önkormányzatnak ajánlatot kell tennie a tulajdonosnak, hogy a kényszerbérlővel együtt megvásárolja a lakást. Ha ez a negyedik lehetőség is zátonyra fut, akkor a kényszerbérlő "normál" bérlővé válik, vagyis onnantól piaci lakbért kell fizetnie. Ilyenkor a szociális- és a piaci lakbér közti különbözetet az önkormányzat fizeti.
Az önkormányzatnak - kényszerbérlőnként - legfeljebb 2 millió forint támogatást ad az állam a helyzet felszámolására, amit a módosítás hatályba lépése (várhatóan ez év nyara) után 3 éven belül kell megoldani.