Ahogy közeledik a Brexit időpontja, egyre feszültebb érdeklődés övezi az Európai Unió és az Egyesült Királyság közötti tárgyalássorozat folyamatát. A legutóbbi fejlemények szerint a 2018 szeptember 20-i salzburgi informális találkozón az Európai Tanács elutasította az Egyesült Királyság által kidolgozott javaslatcsomagot, melynek következtében Theresa May brit miniszterelnök kijelentette: a tárgyalások holtpontra jutottak. Mindezek alapján pedig egyre inkább nő a valószínűsége annak, hogy 2019 márciusában az Egyesült Királyság megegyezés nélkül fog kilépni az Európai Unióból (ún. "no deal Brexit").
A fenti fejleményekre tekintettel az Egyesült Királyság kormánya 2018. szeptember 24-én számos különböző tájékoztatót tett közzé a honlapján, amelyek az esetleges “no deal Brexit” esetén életbe lépő változásokról nyújtanak információkat. A tájékoztatók között a szerzői joggal, szabadalmakkal, védjegyekkel és formatervezési mintákkal, valamint jogkimerüléssel kapcsolatos tájékoztatók is szerepelnek. Az Advocatus blogbejegyzésében az utóbbi két tájékoztató legfontosabb pontjait mutatja be.
- Védjegyek és formatervezési minták
Brexit: hogyan tovább?Alig fél év maradt a brit kilépésig, de még a közelben sincs semmilyen megegyezés. Hat hónappal az egyezség határideje előtt egymást sározza a brit kormány és az EU, miközben Theresa May miniszterelnöki széke is egyre inkább inog.
No deal Brexit esetén az Egyesült Királyság a tájékoztató alapján az alábbi intézkedéseket fogja bevezetni:
- a) Európai uniós védjegyek és közösségi formatervezési minták
Az új nemzeti oltalmat az Egyesült Királyság úgy fogja tekinteni, mintha az már eredetileg is nemzeti védjegyként került volna bejelentésre az angol szabályok szerint. Ez többek között azt jelenti, hogy az új nemzeti oltalmat a jogosultaknak az angol szabályok szerint, a meglévő uniós oltalomtól függetlenül kell megújítaniuk. A tájékoztató egyéb kapcsolódó kérdésekben – pl. a kötelező használat megkezdésére irányadó határidő számításának kezdete tekintetében – nem nyújt információkat.
- b) Európai uniós védjegy- és közösségi formatervezési mintaoltalmi bejelentések
Különösen fontos figyelni arra, hogy a bejegyzett oltalmakra irányadó szabályokkal szemben a folyamatban lévő bejelentések esetében az eljárás nem automatikus, tehát az ismételt bejelentést a jogosultnak magának kell kezdeményeznie a hivatal előtt. Jelentős információ továbbá, hogy az angol szellemi tulajdonjogi hivatal erről a lehetőségről tájékoztatást sem fog küldeni a jogosultaknak. Az ismételt bejelentésekért továbbá az angol szabályok szerint meghatározott bejelentési díjat is meg kell fizetni.
- c) Az Európai Unióra kiterjedő nemzetközi bejelentések
- Jogkimerülés
A jogkimerülés mellett az EGT-n belüli áruforgalom másik fontos intézménye az ún. párhuzamos import, amely eredeti (nem hamisított) termékeknek olyan országba történő importálását jelenti, amely országban az adott terméken fennálló szellemi tulajdonjogok kimerültek.
A jogkimerüléssel kapcsolatos tájékoztató alapján az Egyesült Királyság a Brexit-et követő határon átnyúló áruforgalom tekintetében alapvetően egyoldalú intézkedést tervez bevezetni. A tervek alapján az Egyesült Királyság továbbra is el fogja ismerni az EGT területén történő jogkimerülést, vagyis az EGT területén forgalomba hozott áruknak az Egyesült Királyságba irányuló párhuzamos importja továbbra is jogszerű lesz.
Ezzel szemben azonban a fordított irányú áruforgalom esetében ugyanez az elv várhatóan nem fog működni: az Egyesült Királyságból az EGT irányába történő párhuzamos import esetén az importálónak várhatóan engedélyt kell majd kérnie az EGT-ben található jogosulttól ahhoz, hogy a terméket az Egyesült Királyságból behozza az EGT területére.
A jogkimerüléssel kapcsolatban a tájékoztató megjegyzi, hogy az Egyesült Királyság kormánya jelenleg is vizsgálatokat folytat arról, hogy a fenti – remélhetőleg átmeneti – rendszer helyett milyen módon tudná biztosítani az EGT és az Egyesült Királyság közötti fennakadásmentes nemzetközi áruforgalmat.