A válasz alapján két féle eset lehetséges:
- Az egyedi kedvezmény nélküli törlesztőrészletből kell a számítás során kiindulni. 600 ezer forint alatti jövedelem esetén a fele, míg 600 ezer forint-ot elérő fizetés esetén a 60 százaléka fordíthat a kölcsön törlesztésére abban az esetben, ha a futamidő 5 évnél rövidebb. (Sőt zöld hitelcél esetén a 600 ezer forint alatti fizetéseknél a 60 százalékos terhelési szabály érvényes.)
- Az egyedi kedvezmény nélküli törlesztőrészletből kell a számítás során kiindulni. 600 ezer forint alatti jövedelem esetén annak 25 százalék, míg 600 ezer forint-ot elérő fizetés esetén annak 30 százaléka fordítható a kölcsön törlesztésére abban az esetben, a futamidő eléri az 5 évet.
Ez utóbbi szigorú szabály azért lép életbe, mert a kölcsön kamata az első év végén módosulhat, emiatt a hitel változó kamatozásúnak minősül.
A Bankmonitor egy példán keresztül mutatja be mekkora minimális jövedelem szükséges a maximális 6 millió forint összeg hitelhez:
- Ha a futamidő 59 hónap és az induló kamat 4,66 százalék, akkor a hitel induló törlesztőrészlete 113 986 forint lenne. A minimálisan elvárt jövedelem – nem zöld cél esetén – a törlesztőrészlet duplája, azaz 227 972 forint lenne, mivel a futamidő 5 évnél rövidebb.
- Ha a futamidő 120 hónap és az induló kamat 4,66 százalék, akkor a hitel induló törlesztőrészlete 62 647 forint lenne. A minimálisan elvárt jövedelem a törlesztőrészlet négyszerese, azaz 250 587 forint lenne, mivel a futamidő eléri az 5 évet.
A jövedelem terhelhetősége mellett természetesen lényeges kérdés a valós részlet is. Hiába lenne elegendő kevesebb jövedelem a rövidebb futamidő mellett, ha valójában az adós a fizetéséből nem tudná kigazdálkodni a havi részletet.