Ha Magyarország nem állapodik meg az unióval, akkor már jövőre csökken a gazdaság növekedési üteme

A Fidesz választási győzelme az Európai Unióval (EU) jogállamisági kérdésekben kialakult feszültség és az uniós folyósítások körüli, ehhez kötődő bizonytalanságok elhúzódását jelentheti, de a valószínű forgatókönyv mégis az, hogy végül enyhülnek ezek a feszültségek - áll a Fitch Ratings Londonban ismertetett állásfoglalásában.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A nemzetközi hitelminősítő közölte: a magyar gazdaságra érvényben tartott növekedési előrejelzéseit továbbra is arra a feltételezésére alapozza, hogy Magyarország hozzájut a Európai Unió által a koronavírus-járvány gazdasági hatásainak enyhítésére Next Generation EU (NGEU) néven meghirdetett helyreállítási alapból számára rendelkezésre álló 7,2 milliárd euróhoz.

A képlet egyszerű, ha van megállapodás emelkedik a magyar gazdasági növekedés üteme, ha nincs, akkor csökken  (Fotó: archív)

A Fitch hangsúlyozza, hogy az összeg a tavaly megtermelt magyar hazai össztermék (GDP) 5 százalékával egyenlő.

A hitelminősítő felidézi tanulmányában, hogy e feltételezését vette figyelembe idén januárban is, amikor változatlan stabil kilátással megerősítette Magyarország devizában denominált hosszú futamidejű államadósság-kötelezettségeinek "BBB" szintű, befektetési ajánlású osztályzatát.

A besorolás megerősítéséről szóló, január 28-án Londonban bejelentett döntés indoklásában a Fitch Ratings közölte: várakozása szerint a magyar gazdaságban az idei év második felétől jelentős élénkítő hatást gyakorolnak az NGEU-folyósítások.

A hitelminősítő abban az elemzésében is kitért arra, hogy e folyósítások a jogi viták megoldásától függnek, de közölte azt is, hogy várakozása alapján az áprilisi országgyűlési választások után Magyarország tárgyalásokat kezdeményez az Európai Bizottsággal a jogállamisági nézeteltérések ügyében.

Londonban ismertetett újabb állásfoglalásában a Fitch úgy fogalmazott: a vasárnapi választási eredmény arra bátoríthatja Orbán Viktor miniszterelnököt, hogy fenntartsa konfrontációs alapállását az EU-val folytatott vitákban.

A hitelminősítő szerint ráadásul mindkét fél álláspontjának további keményedését vetítheti előre az is, hogy az Európai Bizottság a választások után bejelentette az eljárás formális elindítását a feltételességi mechanizmus alapján, amely az európai uniós források folyósítását a jogállamisághoz köti.

A Fitch Ratings közölte: ez a forgatókönyv kockázatokat jelent arra a várakozására, hogy a Magyarországnak elkülönített NGEU-finanszírozások folyósítása az idei év második felétől elkezdődhet.

A hitelminősítő hangsúlyozta ugyanakkor: alapeseti feltételezése továbbra is az, hogy enyhülnek a magyar kormány és az EU közötti feszültségek, van ugyanis példa arra, hogy Magyarország engedett az Európai Unióval folytatott vitákban.

A cég előrejelzése szerint ha mégsem sikerül elérni az NGEU-finanszírozások folyósítását, az már jövőre akár 1,5 százalékponttal visszafoghatja a magyar gazdaság növekedési ütemét, tekintettel arra, hogy ezek a finanszírozások fontos és alacsony költségű beruházási forrásokat biztosítanak.

A Fitch Ratings prognózisa szerint a magyar hazai össztermék növekedési üteme az idén mindenképpen jelentősen lassul, elsősorban azért, mert a magas infláció a hazai fogyasztásra, az ukrajnai háború a külső keresletre gyakorol jelentős negatív hatást.

A hitelminősítő 2022-re 2,8 százalékos magyar GDP-növekedést valószínűsít a tavalyi 7,1 százalékos bővülési ütem után, jövőre 3,8 százalékos növekedéssel számol a magyar gazdaságban.

A londoni elemzői közösségben vannak ennél számottevően derűlátóbb előrejelzések is.

Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) Londonban bemutatott, az ukrajnai háború miatt soron kívül összeállított új regionális előrejelzésében 2022-re 3,5 százalékos magyar GDP-növekedést valószínűsített.

Ez az előző prognózisban szereplő ütemhez képest 1,3 százalékponttal rontott becslés, de a bank jövőre már 4,5 százalékos növekedéssel számol a magyar gazdaságban. (MTI)

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo